کلیساهای اتیوپی بر فراز کوه ها

اتیوپی یا جمهوری دموکراتیک فدرال اتیوپی با 1100 هزار کیلومتر مربع وسعت و 100 میلیون جمعیت دومین کشور بزرگ آفریقاست که هیچوقت تن به قبول استعمار نداده و همیشه مستقل و آزاد بوده است. همسایه های این کشور در شمال اریتره، در غرب سودان و سودان جنوبی، در شرق و جنوب شرقی سومالی، در جنوب جیبوتی و کنیا هستند.

با دیدن تصاویری از آن فکر می کنید اسپانیا، تایلند و یا حتی ایتالیا است! اتیوپی را می گوییم جایی که به عنوان یکی از دیدنی ترین مقصدهای گردشگری جهان شناخته می شود و به آن لقب «خیره کننده» را داده اند. خود کشور اتیوپی به خاطر طبیعت خارق العاده، چشم اندازهای دراماتیک، فرهنگ کهنش همیشه مورد توجه بوده است و داشتن چنین موهبت هایی در کنار هم باعث شد تا امسال از طرف شورای توریستی به عنوان یکی از ۳۱ مقصد داغ برای تعطیلات معروف شود. چیزهای عجیب و غریب در این کشور زیاد می بینید اما یکی از عجیب ترین پدیده هایی که در این جا می خواهیم به شما معرفی کنیم، کلیساهای اتیوپی است.

کلیساهایی بر فراز کوه ها

یکی از قدیمی ترین امپراطوری های اتیوپی آکسوم نام دارد که امروزه بخشی از اتیوپی است و یکی از اولین ملت هایی بوده است که مسیحیت را پذیرفته است. به تدریج مذهب مسیحیت در این منطقه بیشتر و بیشتر از قبل در حال جا افتادن بود تا این که در سال ۳۳۰ بعد از میلاد، دستور به ساخت کلیسایی به نام کلیسای مریم مقدس تسیون در آن داده شد. طبق افسانه ایی که وجود دارد، منلیک که فرزند پادشاه سولومون و ملکه شبا در آن دوران بود، طاقی را به این منطقه آورد که شامل ۱۰ فرمان می شد.

در ادامه مقاله کلیساهایی بر فراز کوه ها ، در قرن پنجم، ۵ نفر از اهالی مقدس سوریه، قسطنطنیه و جاهای دیگر توانستند ایمان مردم را در منطقه های دیگر مثل مسیرهای کاروانی و حتی در مناطق کوهستانی قوی تر کنند  و در واقع آن ها نقش کلیدی ای در رشد مسیحیت در اتیوپی داشته اند. این افراد توانستند تمام متون هایی از کتاب انجیل را که به زبان یونانی نوشته شده بودند، به زبان اتیوپیایی برگردانند و از این طریق افرادی که یونانی بلد نبودند هم می توانستند بیشتر در باره ی مسیحیت یاد بگیرند. با این حال هنوز هم ابهامات و رازهایی در باره ی مسیحیت وجود داشت و همین باعث می شود تا جوانان بیشتر جذب آن شوند. بالاخره با گسترش میسیحیت در اتیوپی، کلیساها و بناهای مقدس دیدنی زیادی ساخته شدند، بناهایی که در دل صخره ها و از جنس صخره اند و هنوز هم قابل استفاده هستند، می توان گفت کلیساهای اتیوپی از عجیب ترین کلیساهایی هستند که بشر تا به حال ساخته است.

کلیساهایی بر فراز کوه ها

کلیسای Abuna Yemata Guh

در گذشته سعی می شده تا این کلیساها را در دوردست ترین و غیر ممکن ترین نقطه بسازند که یکی از بهترین نمونه های این کلیساها کلیسای Abuna Yemata Guh در شمال اتیوپی است. این کلیسا در قرن پنجم ساخته شده است و در ارتفاع ۶۵۰ فوتی و در آسمان ها ساخته شده است. برای اینکه بتوانید خودتان را به این کلیسا برسانید مسیر خیلی دشواری را در پیش دارید، گاهی باید از صخره های بسیار نازکی که به نظر واقعا سست می رسند خودتان را بالا بکشید و در آخرین قدم های رسیدن به این کلیسا باید از صخره ای عمودی که ۱۹ فوت ارتفاع دارد بالا بروید. این کلیسا توسط یکی از همان ۹ قرد مقدس یعنی آبونا یاماتا ساخته شده است، او این مکان را به عنوان گوشه ی عزلت خود انتخاب کرده بوده است.

یکی دیگر از کلیساهای اتیوپی که به مانند همین کلیسا مشهور شده است در قرن ششم ساخته شده است و در بالای یک کوه به نام دبرا دامو ساخته شده است و تنها راه رسیدن به آن، بالا رفتن از صخره ای به ارتفاع ۵۰ فوت است که کاملا عمود است. این کلیسا توسط شخصی به نام آبا اراگاوی ساخته شده است که او هم یکی از ۹ فرد مقدس بوده است و به خاطر دست نوشته هایش شهرت دارد.

کلیساهایی بر فراز کوه ها

مانند خیلی دیگر از کلیساها، این کلیسا هم در رشته کوه های قرالتا ساخته شده است و کاملا برای ساخت آن صخره ها را کنده اند، برای رسیدن به این یکی هم مجبورید از نردبان چوبی زوار در رفته ای بالا بروید. شاید جرات آن را نداشته باشید ولی این واقعیت را نمی توان انکار کرد که بخش بزرگی از جذابیت های اتیوپی را کلیساهای اتیوپی تشکیل می دهند.

منبع: amusingplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: