پارک ملی اراوان تایلند

تایلند با نام رسمی پادشاهی تایلند و نام سابق سیام، کشوری در شبه‌ جزیره هند و چین واقع در جنوب شرقی آسیاست. این کشور از شمال با برمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج، از جنوب با مالزی و خلیج تایلند، و از غرب با برمه و دریای آندامان همسایه‌ است. زبان رسمی کشور تایلندی، پایتخت و همچنین پر جمعیت‌ترین شهر آن بانکوک و مذهب حدود ۹۵ درصد مردم بودایی است. واژه «تای» در زبان تایلندی علاوه بر نام قوم تای، که اکثریت مردم کشور را تشکیل می‌دهند، به معنی «لبخند» نیز هست. این کشور با مساحت حدود ۵۱۳ هزار کیلومتر حدود ۶۴ میلیون نفر را در خود جای داده‌است.

پارک ملی اراوان تایلند

پارک ملی اراوان Erawan National Park در تایلند غربی و در استان کانچانابوری واقع شده است. پارک در سال ۱۹۷۵ تاسیس شد و دوازدهمین پارک ملی تایلند لقب گرفت، این پارک مساحتی به وسعت یک کیلومتر مربع را پوشش می دهد و تبدیل به یکی از مشهورترین و محبوب ترین پارک های کشور تایلند شده است.

پارک ملی اراوان تایلند

جاذبه اصلی پارک ملی اراوان آبشارهای اراوان و استخرهای سبز زمردی آن هستند که به افتخار فیل سه سری که اسطوره هندوها بود این گونه نام گذاری شده اند. گفته می شود ردیف بالایی آبشارها یادآور سر فیل می باشند. ۸۱% درختان جنگل از نوع جنگل های مختلط هستند و بقیه آن جنگل های دشتی و جنگل های همیشه سبز خشک هستند. پارک از تپه های سنگ آهکی تشکیا شده و ارتفاع آن از ۱۶۵ متر تا ۹۹۶ متر بالاتر از سطح دریا تغییر می کند. تپه ها از جنگل در مقابل بادهای موسمی شرقی شدید که نتیجه از بین رفتن جنگل هاست محافظت می کند.

  • فصل بارانی این جنگل ها از ما می تا اکتبر است
  • فصل زمستان که هوا خنک تر است و به میانگین ۳۰ درجه سانتی گراد می رسد از ماه نوامبر تا ژانویه است
  • تابستان از فوریه تا آوریل است

پارک ملی اراوان تایلند

به خاطر محدودیت مسیرهای طبیعت گردی و محل های در اطراف آبشار که از آن ها امکان تماشای حیات وحش وجود دارد. در منطقه ماکائو ها (نوعی میمون) بسیار زیاد دیده می شوند. مارمولک ها نیز بسته به جریان آب در اطراف پرسه می زنند. اگر کمی بیشتر به عمق جنگل بروید فیل های وحشی، گراز وحشی،  گیبون سفید دست و…. دیده می شوند.

پارک ملی اراوان تایلند

در سمت شرقی پارک آبشارهای اراوان قرار دارند که در یک پیاده روی تفننی از مرکز پارک می توان به آن ها دسترسی داشت. نام آبشار برگرفته از طبقه اصلی آبشارها است که یادآور فیل سه سر هندوها است. آبشار از ۷ طبقه اصلی تشکیل شده است و چندین طبقه کوچک تر نیز در آن هستند. تمام طبقات آبشار با پله و پل های عابر پیاده که بر روی آن تاسیس شده اند قابل دسترسی هستند تا هنگامی که به طبقه ششم می رسید. برای رفتن به طبقه هفتم باید چالش های بیشتری را پشت سر بگذراید و کمی صخره نوردی کنید. تمام طول این مسیر پیاده روی از ابتدای مسیر تا بالاترین آبشار ۱٫۵ کیلومتر طول دارد. این مسیر زیبا علاوه بر دیدنی ها و زیبایی آبشار دارای چشمه های سر سبزی است که بازدید کنندگان می توانند در آن ها همراه با ماهی های بی شمارشان شنا کنند.

پارک ملی اراوان تایلند

دو طبقه ابتدایی آبشار راه دسترسی بسیار ساده ای دارند و تقریبا تمامی بازدید کنندگان به راحتی به تماشای آن ها می نشینند. چندین محل برای برپایی پیکنیک اطراف این دو طبقه وجود دارد. اما به همراه داشتن هرگونه خوراکی در طبقات بالاتر اکیدا ممنوع است. گردشگران می توانند بطری های نوشیدنی و غذاهای خود را در قسمت کوچی که برای این کار تعبیه شده تحویل بدهند و هنگام بازگشت آن ها را پس بگیرند.

پارک ملی اراوان تایلند

محبوبیت و شهرت آبشارها به حدی است که هر ساله تعداد زیادی بازدید کننده از سراسر جهان به آن می آید و در تعطیلات شلوغی آن سرسام آور می شود. اگر شما جاهای خلوت را ترجیح می دهید آبشار های Huai Mae Khamin  در ۴۰ کیلومتری شمال آبشارهای اراوان بازدید کنید.

بازدید از پارک ملی اراوان همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۴:۳۰ عصر امکان پذیر است. اگرچه پارک رسما تا ساعت ۴:۳۰ باز است. اما از ساعت ۳ بعد از ظهر کارکنان پارک از بازدید کنندگان تقاضا می کنند از بالاترین آبشار پایین بیاییند تا به نظافت آن مشغول شوند و کم کم  پارک را خالی از گردشگران می سازند. طبقه آخر ممکن است تا ساعت ۵ باز باشد همه چیز بستگی به سرعت نظافت در آن روز دارد. اگر قصد بازدید از پارک را دارید سعی کنید در روزهای تعطیل و آخر هفته ها به پارک نروید چرا که بسیار شلوغ می شود. هر سال بین روزهای ۱۳ تا ۱۵ ماه آوریل (۲۴ تا ۲۶ فروردین) جشن Songkran در پارک برگذار می شود و هر یک از طبقات آبشار تبدیل به محل جشن می شود و فواره های خیره کننده ای در آن روشن می شوند. اگر در روز جشن به بازدید می روید از به همراه داشتن لوازم الکترونیکی (مگر ضد آب) به خصوص دوربین های حساس و تلفن های همراه خود داری کنید.

پارک ملی اراوان تایلند

در نزدیکی مرکز اصلی پارک چندین رستوران، انواع امکانات رفاهی، خانه های ییلاقی و محل هایی برای کمپ برپا کردن قرار دارد. خانه ها مناسب برای ۲ تا ۵۰ نفر هستند و قیمت آن ها بین ۸۰۰ تا ۴۰۰۰ بات تایلند تغییر می کند. قیمت ورودی برای خارجی های بزرگسال ۳۰۰ بات تایلند و برای کودکان ۲۰۰ بات است. برای ورود خودرو نیز ۳۰ بات و برای موتور ۲۰ بات دریافت می کنند. نقشه پارک را در زیر ببینید.

منبعthainationalparks.com

 

کلمه‌های کلیدی: