شهر زیرزمینی درینکویو ترکیه یادگار ایران باستان

جمهوری ترکیه کشوری با اکثریت مسلمان است که با ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان و همینطور عراق و سوریه همسایه است. این کشور از شمال با دریای سیاه، و از جنوب‌غربی با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. اصلا جای تعجب نیست که تور ترکیه یکی از محبوب ترین تورهای گردشگری جهان باشد آن هم وقتی که صحبت از دیدنی ها و چشم اندازهای شگفت انگیز باشد. تصمیم گرفته ایم تا بی هیچ مقدمه ای یکی از شگفت انگیزترین جاهای ترکیه را به شما معرفی کنیم به نام شهر درینکویو ترکیه که عمیق ترین شهر حفر شده در این کشور است.

شهر درینکویو ترکیه

معرفی شهر درینکویو ترکیه

شهر درینکویو ترکیه شهری در کاپادوکیه در منطقه ی مرکزی آناتولیا در ترکیه است، کاپادوکیه بیشتر به واسطه ی خانه های غار مانندش شهرت دارد و یکی از حیرت آورترین مناطق ترکیه است. این منطقه همچنین به خاطر تونل های رازآلود و خانه هایی در زیر زمین که مردم سال ها در آن زندگی کرده اند شهرت دارد. صدها خانه از این دست در این منطقه موجود است، در عمق ۲۵۰ فوتی زمین با ظرفیتی برابر ۲۰۰۰۰ نفر این شهر چند طبقه ای خودنمایی می کند، جایی که هر آنچه که یک انسان برای زنده ماندن نیاز دارد را در خود دارد.

شهر درینکویو ترکیه

چگومگی کشف شهر درینکویو

چندین میلیون سال پیش فوران های آتشفشانی لایه لایه به بیرون فوران کردند که به آن ها توف (Tuff) می گفتند در طول زمان و با گذشت زمان، توف به موادی نرم و قابل شکل گیری تبدیل شد. ساکنان باستانی آناتولیا متوجه شدند که می توانند خانه هایشان را در این لایه های نرم و در زیر زمین شکل داده و درست کنند.

کشف شهر درینکویو ترکیه در زمین به صورت خیلی اتفاقی در سال ۱۹۶۳ و در حین مرمت یک خانه در آن منطقه اتفاق افتاد. در واقع آن ها در حال درست کردن دیوارهای خانه بودند که ناگهان دریچه ای به یک اتاق زیر زمینی برای آن ها باز شد. بعد از کشف این اتاق، کارگرانی که در آن خانه مشغول به کار شدند متوجه شدند که عمق جایی که پیدا کرده اند حتی از آن هم بیشتر است، یک کشف حیرت آور.

شهر درینکویو ترکیه

ویژگی های شهر درینکویو ترکیه

در داخل این شهر ۱۸ طبقه ای خارق العاده که در حال حاضر فقط به ۸ تا از آن قابلیت دسترسی وجود دارد، چندین آشپزخانه، اتاق خواب های متعدد، حمام ها و سرویس های بهداشتی، انبارهای غذایی، قنات ها، انبارهای اسلحه، چند کلیسا، چندین مدرسه، مقبره و همچنین تعدادی اصطبل حیوانات اهلی پیدا شده است. همچنین در شهر درینکویو ترکیه نشانه هایی از وجود آیین زرتشت، کهن ترین دین جهان، با نمادهایی از اهورا مزدا و اسب های پارسی کشف شده است.

اتاق های بسیاری در درینکویو با اندازه های مختلف وجود دارد که هر کدام از این اتاق ها برای یک کار استفاده می شده اند. برای مثال از فضاهای کوچک به عنوان مقبره و از اتاق های بزرگ تر به عنوان محلی برای تجمع و همچنین مدرسه استفاده می شده است. کاملا مشخص است که مردم می خواسته اند کاملا خودکفا باشند و تمام احتیاجاتشان را با دنیای بیرون قطع کنند.

بعضی از باستان شناسان بر این باورند که درینکویو به وسیله ی یک تونل ۸ کیلومتری به شهر زیر زمینی دیگری به نام کایماکلی متصل می شود و این نشان دهنده ی این موضوع است بین تمدن ها مختلف منطقه ی کاپادوکیه در آن دوران البته در زیر زمین، همکاری و ارتباط وجود داشته است.

شهر درینکویو ترکیه

مهاجمان بیگانه در شهر درینکویو ترکیه

تاریخ شهر درینکویو آن طور که از شواهد بر جا مانده، با عدم ثبات و جنگ های مکرر گره خورده بوده است. مردم شهر در آن دوران در واقع آن جا را به عنوان یک قطب تجاری به حساب می آورده اند. بعدها قبایل و همچنین دولت های بزرگ سعی کردند تا آناتولیا را به خاطر موقعیت جغرافیایی و قطب تجاری بودنش کنترل کنند و به همین خاطر است که مناطق آناتولیا در طول زمان بارها مورد تهاجم گروه های مختلف بوده است. بعدها رمی ها به سرزمین کاپادوکیه حمله کرده و آن را به یکی از استان های رم تحت تسلط امپراطور تیبریوس تبدیل کردند.

شهر درینکویو ترکیه

مردمی که درینکویو را ساخته اند، آن را کاملا با در نظر گرفتن مسائل امنیتی طراحی کرده اند که این موضوع نشان می دهد که از خانه های زیر زمینی به عنوان پناهگاه استفاده می شده است. در درها یک حفره به چشم می خورد که به سربازها این امکان را می داده که بتوانند از آن شلیک کنند، شاید هم ممکن است دلیل وجود این حفره ایجاد روزنه ای باشد تا اهالی خانه بتوانند به راحتی کنترل اوضاع را داشته باشند. هر چه باشد دفاع از شهر از طریق یک روزنه ی کوچک بسیار راحت از دفاع از آن از طریق یک روزنه ی بزرگ است.

شهر درینکویو ترکیه

یکی از ویژگی های طبیعی ای که درینکویو داشته این است که در مقابل تغییرات هوایی منعطف بوده است، مثلا شهر در تابستان ها که هوا گرم بوده یا زمستان ها که هوا سرد می شده در محافظت بوده است.

کلمه‌های کلیدی: