باید و نباید های سفر به پاریس

بیشتر افراد حتی با شنیدن نام شهر پاریس هم احساس خوبی می کنند و در ذهنشان رویای سفر به عروس شهرهای جهان را می بینند. هر سال بیش از ۸۰ میلیون نفر به کشور فرانسه سفر می کنند و البته شهر پاریس هم سومین شهر پرگردشگر جهان است. برج ایفل، موزه لوور، طاق پیروزی، کلیسای جامع نوتردام، کلیسای سکره کر و کاخ ورسای آن شهرتی جهانی دارند و هر کسی دوست دارد حداقل یکبار در زندگی اش آن ها را ببیند، اما قطعا در کنار تمام این زیبایی ها، شلوغی و ازدیای جمعیت ممکن است گاهی برایتان دردسر ساز شود. در این مقاله برخی از نکات سفر به پاریس را برای شما جمع آوری کرده ایم..

باید و نباید های سفر به پاریس

برخی نکات سفر به پاریس که باید بدانید

تصور نکنید همه انگلیسی صحبت می کنند

پاریس شهری پر از گردشگر و توریست از سراسر جهان است و فرهنگش با آن ها آمیخته شده است. بسیاری از آن ها بلدند تا حدی انگلیسی صحبت کنند و با خارجی ها ارتباط برقرار سازند اما مورد بعدی نبایدهای سفر به پاریس برای گردشگران کشور فرانسه آن است که از قبل فکر نکنید همه می توانند انگلیسی حرف بزنند و بهتر است چند کلمه ای فرانسوی یاد بگیرید. برای این کار لازم نیست کلاس زبان فرانسه بروید یا کتاب فرهنگ لغات زبان فرانسه را همراه داشته باشید، همین که چند کلمه ساده برای سلام و احوال پرسی را بلد باشید کارتان بخوبی پیش می رود.

روی زمان بندی مترو حساب نکنید

در شهر شلوغی مانند پاریس جابه جایی داخل شهر می تواند زمان زیادی را از شما بگیرد. برای همین یکی از مناسب ترین انتخاب های رفت و آمد و گردش در شهر برای فرار از ترافیک استفاده از مترو می باشد. انتخابی سریع  و راحت که شما را به مقصدتان می رساند. یکی دیگر از نبایدهای سفر به پاریس برای گردشگران کشور فرانسه آن است که روی زمان بندی متروها حساب کنند. البته همه چیز به خطی بستگی دارد که می خواهید سوارش شوید.

بدون بلیط سوار وسایل حمل و نقل عمومی نشوید

در سایر شهرهای بزرگ اروپا مانند لندن برای خروج از ایستگاه ها باید بلیط خود را بزنید تا درها باز شود و بتوانید از محوطه خارج شوید اما در پاریس چنین سیستمی وجود ندارد و ممکن است وسوسه شوید که بدون داشتن بلیط سوار آن ها شوید، قطعا این مورد را باید در لیست نبایدهای سفر به پاریس برای گردشگران کشور فرانسه قرار داد. اگر متوجه شوند که بدون در دست داشتن بلیط معتبر سوار شده اید احتمالا با جریمه های سنگین مواجه خواهید شد.

هرگز بلیط های اماکن تاریخی را همان روز نخرید

بهترین گزینه ممکن آن است که برای کاهش زمان انتظارتان و اجتناب از ایستادن در صف های طولانی، بلیط اماکن گردشگری را آنلاین خریداری کنید. می توانید قبل از مراجعه حظوری به صورت آنلاین چک کنید و مطمئن شوید که حدودا چقدر باید در صف بایستید و زمان انتظارتان چقدر است. پیشنهاد ما این است که برای بازدید چنین جاهایی هرچند که ارزان باشند زمان زیادی را صرف نکنید و آن ها را در اولویت های آخر خود قرار دهید.

نکات سفر به پاریس

همراه داشتن پول خورد

یکی از جاذبه های شکم گردی در کشور فرانسه و به ویژه شهر پاریس نانوایی ها و شیرینی پزی های آن هستند. بوی خوش نان و طعم شیرینی در حال نگاه کردن به برج ایفل تجربه ای فوق العاده خواهد بود و یکی لذت های سفر به این شهر است. اما نباید فراموش کنید که اکثر مغازه ها شلوغ هستند و صاحبان آن علاقه ای به خورد کردن پول های درشت شما ندارند بهتر است از قبل مقداری پول خوردتر را برای خرج کردن در چنین مکان های کنار بگذارید تا آن جا با معطلی مواجه نشوید.

روی تاکسی های شب حساب نکنید

در سایر شهرهای توریستی بزرگ جهان مانند لندن و نیویورک برای گرفتن تاکسی در شب هیچ مشکلی نخواهید داشت، اما از نبایدهای سفر به پاریس برای گردشگران کشور فرانسه آن است که روی تاکسی گرفتن در شب حساب کنند. تاکسی گرفتن حتی در شلوغ ترین ساعت های روز هم کار دشواری است و چه برسد به شب. ممکن است معطل شوید یا به عبارت بهتر اصلا قابل اعتماد نیست. خوشبختانه سیستم های تاکسی آنلاین و گوشی های هوشمند مشکل را تا حدودی حل کرده و با استفاده از اپلیکیشن هایی مانند Uber، LeCab و AlloCab‌ انتخاب هایی هستند که در این شرایط کارتان را راه می اندازند.

باید و نباید های سفر به پاریس

سنت های خوش آمدگویی

آن هایی که شانس دعوت شدن به خانه یک فرانسوی یا دورهمی خودشان برای صرف غذا را دارند باید بدانند فرانسوی ها هم مانند ما ایرانی ها عادت دارند هنگام سلام و احوال پرسی با یکدیگر روبوسی می کنند. این عادت البته برای توریست های برخی کشورها خیلی عجیب و غریب است ولی اگر از انجام آن امتناع کنید احتمالا حمل بر بی ادبی خواهد بود.

انتظار استیک خوب پخته شده (well-done) را نداشته باشید

فرانسوی ها عدت های غذایی خاص خود را دارند و به طعم و مزه آن چه می خورند بسیار اهمیت می دهند. آن ها معمولا عادت دارند گوشت را کم تر از حد رایج می پزند و حتی گاهی اگر از سرآشپز تقاضای استیک خوب پخته شده کنید آن را بی ادبی می داند. آن ها معتقدند اگر گوشت بیش از حد پخته شود عطر و طعم آن از بین می رود و مزه اش خراب می شود. از دیگر نبایدهای سفر به پاریس برای گردشگران کشور فرانسه آن است که در رستوران انتظار گوشت پخته شده داشته باشید. بنابر این اگر گوشت را پخته دوست دارید حتما به آن ها بگویید و بازهم انتظار گوشتی تقریبا خام را داشته باشید.

باید و نباید های سفر به پاریس

عبارت های مودبانه فرانسوی را فراموش نکنید

شهر پاریس پر از گردشگر است و برخورد و نظر مردم با آن ها به دو گروه تقسیم می شود. برخی با آغوش باز از آن ها استقبال می کنند و اما عده ای دیگر به خاطر شلوغی ها دل خوشی از توریست ها ندارند. اگر چند کلمه ساده فرانسوی را یاد بگیرید می توانید خیلی راحت تر با آن ها ارتباط برقرار کنید و مردم را تحت تاثیر قرار دهید. عبارت هایی مانند pardon به معنی ببخشید، bonjour به معنی سلام، au revoir به معنی خداحافظ  و merci به معنی مرسی خیلی پرکاربرد هستند. سعی کنید تا حد امکان با آن ها مودبانه برخورد کنید.

تقاضای چاشنی نکنید

در بسیاری از کشورهای (مانند کشور خودمان) برای خوردن غذا همیشه از چاشنی استفاده می کنیم و شیشه سس و نمک و فلفل همیشه سر سفره هایمان قرار دارد. از نکات سفر به پاریس برای گردشگران کشور فرانسه تقاضای چاشنی اضافه برای غذا است. اگر به گارسن چنین چیزی بگویید احتمالا در مقابل خواسته شما مقاومت می کند و یادتان باشد آن ها حتی چنین حرفی را نوعی بی احترامی می دانند. چرا که معتقد هستند سرآشپز غذایی بی عیب و نقص را آماده کرده و شما از آن خوشتان نیامده است بنا بر این نیازی به مزه های بیشتر برای خوردنش دارید.

برای گارسن ها دست تکان ندهید

در فست فودها و رستوران های غیر رسمی معمولا اول سفارش می دهید و بعد می نشینید اما اگر قصد دارید به رستوران بروید ابتدا روی میز مد نظر خود می نشینید و صرف نظر از جایی که انتخاب کرده اید (حتی روی بالکن یا تراس) منتظر می مانید تا گارسون بیاید و سفارشتان را بگیرد.

اگر خیلی طول کشید و نیامدند اما نزدیک بودند بهتر است به آن ها نگاه کنید تا متوجه درخواست شما شوند یا آرام دستتان را بالا بیاورید. اگر بیشتر از این واکنش نشان دهید بی ادبی تلقی خواهد شد و وجه خوبی ندارد. بنابر این باید دست تکان دادن برای گارسن ها را هم در لیست نبایدهای سفر به پاریس برای گردشگران کشور فرانسه قرار داد.

باید و نباید های سفر به پاریس

بلند صحبت نکنید

آخرین نکته از باید و نباید های سفر به پاریس که باید یادتان باشد، فرانسوی ها روی آداب و معاشرت بسیار حساس هستند و خودشان به نکات کوچک بسیاری اهمیت می دهند. وقتی صحبت از سر و صدای بلند و ایجاد آلودگی سوتی (به ویژه شب ها) می شود این اهمیت برای آن ها چند برابر بیشتر هم می شود.

اکثر اوقات اگر در کافه و رستوران صدای بلندی می شنوید متعلق به گردشگران خارجی است. بنابر این سعی کنید مراقب تون صدای خود باشید. به خصوص اگر در محله ای خلوت هستید این مساله را رعایت کنید چرا که ممکن است یک فرانسوی عصبانی به شما تذکر دهد که لطفا کمی آرام تر صحبت کنید.

کلمه‌های کلیدی: