دلفین ها در تایجی ژاپن قتل عام شدند

دلفین ها موجوداتی دوست داشتنی و باهوش هستند که همواره مورد ستایش انسان ها قرار گرفته اند. حتی از دلفین ها داستان های بسیاری نوشته شده است که هوش و ذکاوت یا کمک آن ها را به انسان ها در دریا نشان می دهد. با این وجود در یکی از شهرهای ژاپن رفتاری جدای از این ماجراها با دلفین ها دارند. مردم شهر تایجی ژاپن به دلفین ها به عنوان غذا نگاه می کنند و متاسفانه کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن هر ساله دریایی سرخ را به وجود می آورد.

شهر تایجی کجاست ؟

شهر تایجی یکی از شهرهای ساحلی و کم جمعیت ژاپن است که بر اساس آمارهای سال ۲۰۱۱، در حدود ۳۴۲۸ نفر ساکنین داشته است. مساحت این شهر حدود ۵٫۹۶ کیلومتر مربع بوده و در استان واکایاما قرار دارد. متاسفانه این شهر در طول سال های متمادی به دلیل انجام شکار دسته جمعی و دلخراش دلفین ها در میان مردم جهان شناخته شده است. گفته می شود که روش های جدید شکار دلفین ها در تایجی ژاپن از حدود سال های ۱۳۷۰ رونق گرفته است.

 

دلفین ها در تایجی ژاپن قتل عام شدند

شهر تایجی ژاپن قدمتی به اندازه ۳۵۰۰ سال داشته و در تمام این مدت مردم این شهر به کار ماهیگیری و شکار وال و نهنگ یا دلفین مشغول بوده اند. هم اکنون با توجه به مخالفت های مردم جهان از کشتار دلفین ها در تایجی ژاپن برای تامین غذای خود، هنوز مردم این شهر از این کار دفاع می کنند. آن ها ادعا می کنند که این کار، در طولانی مدت تامین کننده منبع معیشت آن ها و جزو هویت فرهنگی آن ها بوده است.

چرا همچنان شکار دلفین ها ادامه دارد؟

در حالی که شکی نیست که این شهر ساحلی به مدت طولانی به ماهیگیری و شکار نهنگ و دلفین به عنوان اصلی ترین منبع معیشت زندگی متکی بوده است. باز هم بسیاری از طرفداران محیط زیست این سوال را پرسیده اند که آیا شکار دلفین های بزرگ جثه باید همچنان به عنوان جزوی از میراث این منطقه ادامه داشته باشد؟! تمام این ماجرا هر ساله بر سر درستی این جریان ادامه دارد و هنوز که هنوز است طرفداران محیط زیست نتوانسته اند این باور و فرهنگ غلط را از میان ذهن مردم تایجی ژاپن دور کنند. اینکه در سال های گذشته و قدیم چنین مراسمی وجود داشته دلیل بر ادامه باورهای غلط در دنیای امروز نیست.

دلفین ها در تایجی ژاپن قتل عام شدند

مارک پالمر (Mark Palmer) مدیر پروژه بین المللی پستانداران دریایی بیان نمود: ” تاریخچه تایجی با وجود سلاح های شگفت انگیز و بزرگ ۴۰۰ ساله شکار نهنگ را نشان می دهد، اما … اهداف این نیزه های بزرگ نهنگ های بزرگ و وال ها بوده اند و نه دلفین ها!” مارک پالمر در ایمیل خود به پروژه زمین (Project Earth) این سخنان را بیان نموده است.

با این وجود حتی اگر تصور کنیم که کشتار دسته جمعی دلفین ها جزوی از فرهنگ تاریخ مردم تایجی باشد باز هم باید این سوال را بپرسیم که آیا این عمل وحشیگرانه باید در قرن ۲۱ ام ادامه پیدا کند و آیا هنوز هم به چنین شکارهایی نیاز است؟ برای تایید این سخن، اوباری (O’Barry ) یکی از مردم این شهر بیان می کند: حتی اگر مردم تایلندی صدها سال شکار دلفین را تجربه کرده باشند، با این وجود این کار در قرن ۲۱ باید متوقف شود ما سنت خود را برای برده داری هم داشته ایم، منظورم این نیست که این کار امروز هم انجام می شود اما پنهان شدن در پشت سنت ها و فرهنگ گذشتگان کاری بسیار مزخرف است.

دلفین ها در تایجی ژاپن قتل عام شدند

نحوه شکار دلفین ها در تایجی ژاپن

با این که حتی در سال های ۲۰۱۷ و شروع سال ۲۰۱۸ اقدامات بسیاری برای نجات جان دلفین ها از تله شکارچیان انجام می شود اما هنوز هم در این سال ها شاهد پدیدار شدن دریایی از خون دلفین های کشته شده در این شهر هستیم. هنوز می توان خلیج ها و سواحل این شهر را به رنگ قرمز دید. اما مردم این شهر چگونه به شکار دلفین ها می روند؟

آن ها برای شکار قایقی را جلوتر از همه برای پیدا کردن دلفین ها می فرستند. پس از پیدا کردن دسته دلفین ها، دیگر قایق ها به شکل حرف انگلیسی V آرایش می گیرند و در حین حرکت، صداهای وحشتناک و دیواری صوتی را ایجاد می کنند.

دلفین ها در تایجی ژاپن قتل عام شدند

در نتیجه دلفین های ترسیده به سمت خلیج شنا می کنند. پس از رسیدن دلفین ها به نزدیکی ساحل، دیگر قایق ها به تعقیب آن ها می پردازند تا اینکه دلفین های هراسان خود را به ساحل بیندازند و به صخره ها بکوبند. پس از خسته شدن و بی حال شدن دلفین ها تازه شکار اصلی شروع می شود.کشتاری بیرحمانه با نیزه هایی در دست شکارچیان، تمام دریا را سرخ می کند. در بین دلفین های زخمی، دلفین هایی که از باقی دلفین ها زیباتر باشند برای فروش به آکواریوم ها و سیرک ها هم، شکار می شوند.

منبع: theguardian.com

 

کلمه‌های کلیدی: