دیگچه مشهدی

در این مقاله امروز شما را به شهر مشهد میبریم و یک دسر خوشمزه از این شهر را برایتان معرفی میکنیم . دیگچه مشهدی یکی دیگر از غذاهای پر طرفدار مشهد است که مردم استان خراسان و به‌ خصوص مشهدی‌ها، ماه‌های محرم و صفر و در مراسم‌های مذهبی خاص خودشان آن را طبخ می‌کنند. این غذا ، غذایی دسر مانند و شبیه شیر برنج است . دسر دیگچه مشهدی خوشمزه و مورد علاقه خانواده شماست که همانند شیر برنج تهیه میشود و برای افطار در ماه رمضان بسیارمناسب است. دسر ها معمولا بعد از غذا مصرف می شوند و یک میان وعده ی خوشمزه می باشند و هر فردی علاقمند به خوردن دسری خوشمزه  و متفاوت است. دیگچه به عنوان یک دسر محلی شهر مشهد محسوب می گردد اگر دوست دارید یک دسر خوشمزه و لذیذ را از مردم مشهد آموزش ببینید دیگچه مشهدی را حتما امتحان کنید. این دسر که ظاهری زیبا و طعمی فوق العاده دارد می تواند به یکی از اعضای جدایی ناپذیر سفره های شما تبدیل شود. 

مواد لازم دیگچه مشهدی

 • برنج نیم دانه: 250 گرم
 • شیر: 2 لیتر
 • شکر: 250 گرم
 • هل ساییده: 10 گرم
 • پودر پسته ( برای تزیین ): به میزان کافی
 • گلاب: یک چهارم پیمانه

طرز تهیه دیگچه مشهدی :

برای پخت دیگچه باید بگذارید برنج دو سه ساعت قبل در آب خیس بخورد. بعد آب آن را خالی کرده در ظرف مورد نظر بریزید، مقداری شیر به آن اضافه کرده ، بگذارید روی حرارت ملایم پخته شود و مدام هم بزنید و در این حین کم کم شیر را به آن اضافه نمایید. مقداری شیر را نگه دارید تا بعد از اضافه کردن شکر و هل بریزید. وقتی برنج خوب پخته شد، شکر و هل را اضافه نمایید و بقیه شیر را هم اضافه کنید بگذارید به خوبی شکر، به خورد برنج برود (در این مرحله از طرز تهیه دیگچه, کمی از مواد را بچشید تا اگر بسته به ذائقه ی شما شکر آن کم بود مقداری شکر اضافه نمایید). در پایان وقتی که مواد به شکل خمیری سفت در آمد، گلاب را اضافه کرده و مقداری هم بزنید، سپس دیگچه را دم کرده، حرارت را کم کنید تا یک ساعت دم بکشد. بعد از این مدت دیگچه را در ظرف دلخواه خود بریزید و روی آن را با پودر پسته تزیین نمایید.

لازم است بدانید که برای پخت بهتر دیگچه مشهدی نکات ریزی وجود دارد که بهتر است آنها را بلد باشید از جمله اینکه :

 • در طرز تهیه دیگچه مشهدی شما می توانید همانند طرز تهیه شله زرد از زعفران دم کرده نیز استفاده نمایید که در پایان کار به دیگچه اضافه می شود.
 • می توانید هل را دم کنید و دم کرده را درون دیگچه اضافه نمایید.
 • در حین هم زدن هیچ وقت ته دیگ را جدا نکنید و از روی ته دیگ هم بزنید.
 • در تهیه دیگچه می توانید از کمی کره یا خامه هم استفاده نمایید. 
 • برای سهولت در برگرداندن دیگچه، قابلمه مورد استفاده برای پخت دیگچه را باید از جنس تفلون انتخاب نمایید. 
  اگر می خواهید از قالب استفاده کنید باید ته قالب را به مقدار خیلی کم با کره چرب کنید و بعد از خنک شدن مواد، آن را دو ساعت داخل یخچال بگذارید. 
  زعفران را خیلی رقیق نکنید و سعی کنید با هم زدن بیشتر آن قسمتی را که می‌خواهید زرد کنید. می‌توانید بعد از ریختن زعفران مواد را به صورت مار پیچ اما یکنواخت هم بزنید تا به همین شکل رنگ بگیرد. 
  مقدار شیر و شکر بسته به ذائقه شما می‌تواند کم یا زیاد باشد. اگر شیر بیشتر باشد بهتر است چون در آخرکمی به صورت ژله‌ای و لرزان در می‌آید .

امیدواریم این دسر را تهیه نمایید و از طعم آن در کنار خانواده لذت ببرید.