10 غذای معروف و خوشمزه ترکیه

شما می توانید انواع مختلفی از غذاهای خوشمزه را در ترکیه پیدا کنید که در مقابل آن نمیتوانید خود را کنترل کنید. عمده این غذاها میراث سلسله عثمانی است که با فرهنگ و تمدن آسیای مرکزی و بالکان مخلوط شده و در انتها غذاهایی شده که نمیشود از آنها گدشت.

غذاهای ترکیه به نوعی جاذبه های گردشگری این کشور محسوب شده است. ما در این گزارش برای شما 10 غذای معروف و خوشمزه ترکیه را جمع آوری کرده ایم، پیشنهاد میکنیم در زمان گرسنگی این گزارش را نخوانید.

دونر کباب | kebap döner

اولین و معروف ترین غذای ترکیه برای ما ایرانی ها دونر کباب است، غذایی که ما شدیدا با آن آشنایی داریم. در همین ایران هم به وفور پیدا می شود. دور دونر کباب مقادری زیاد از گوشت بره و یا مرغ را به صورت لایه لایه روی هم میگذارند و در سیخی بزرگ میکشند. آن را روی منقل به صورت ایستاده میگذارند و از سر تا سر آن گرمای زیاد رد میکنند. بعد با یک چاقوی بزرگ آن را لایه لایه جدا میکنند و در نان باگت و یا نان ترکی میپیچند و میل میکنند.  

10 غذای معروف و خوشمزه ترکیه

بالیک اکمک | Balik-Ekmek

دومین غذای خوشمزه ترکیه بالیک اکمک است. غذایی بی نظیر و ظاهری لاکچری ! این غذا بیشتر در شهرهای ساحلی ترکیه به صید ماهی در آنجا رواج دارد دیده و خورده میشود. در خلاصه مطلب میشود ساندویچ فیله سرخ شده ماهی. غذایی زیبا و خوشمزه که پیشنهاد میکنیم حتما یکبار هم که شده میل کنید.

10 غذای معروف و خوشمزه ترکیه

پیده | Pide

اگر گذر شما به رستورانهای ترکیه در ایران افتاده باشد حتما نام پیده را شنیده اید. پیده نام یک غذای ترکیه ای است به مراتب خوشمزه تر از بقیه و ظاهری زیبا. در ترکیه به پیتزای ترکیه ای معروف می باشد. پیده خمیری مخصوص و منحصر به فرد دارد و در آن را با گوشت، پنیر و سبزیجات معطر و سایر افزودنی های سلیقه ای پر میکنند و در فر قرار میدهند. در نهایت غذایی پیش روی شماست که از روی زیبایی و خوش عطری نمیدانید چطور آن را میل کنید.

10 غذای معروف و خوشمزه ترکیه

دوروم | Durum

دوروم ترکیه ای غذایی است که اگر بخواهید از اسم آن بپرسید برای ما نا آشناست ولی وقتی میفهمید که چیست، با خود تعجب میکنید . همان کباب کوبیده ایرانی است. یک سیخ کباب کوبیده را در یک نان نازک لواش میپیچند و در آن گوجه و خیار شور و سبزیجات معطر میریزند و میل میکنند، به همین راحتی و به همین خوشمزه گی. نوش جان

10 غذای معروف و خوشمزه ترکیه

کوفته | Köfte

کوفته برای ما بسیار آشناست، بسیاری از خانومهای ایرانی کوفته را بسیار لذیتر و خوشمزه تر از ترکیه تهیه میکنند. برای تهیه کوفته، گوشت چرخ کرده برا با خرده نان، آرد گندم و یا ذرت، پیاز ، ادویه های مختلف و سبزیجات معطر بسیار ورز میدهند و به شکل گرد و یا بیضی میپزند و میل میکنند.

10 غذای معروف و خوشمزه ترکیه

کومپیر | Kumpir

کومپیر هم برای ما شاید کمی غریب باشد ولی چیز خاصی نیست، غذایی است که شاید آن را به عنوان میان وعده و در خیابان میل کنند. اصلی ترین ماده در آن سیب زمینی است. اگر بهتر بگوییم سیب زمینی شکم پر است. داخل سیب زمینی را با کره چرب میکنند و آن را با ذرت، نخود فرنگی، کاهو، خیارشور، زیتون سیاه و سبز، سوسیس و انواع سس پر میکنند. این غذای به ظاهر ساده، بسیار خوشمزه و لذیذ است.

10 غذای معروف و خوشمزه ترکیه

مانتی | Manti

مانتی غذایی است که علاوه بر ترکیه در کشورهای حاشیه دریای مدیترانه هم بسیار طرفدار دارد. مانتی هم در اصل توپ های خمیری است که داخل شکم آن را با گوشت، مرغ و یا سبزیجات مختلف پر میکنند و میپزند، با سسی مخصوص میل میکنند. این غذا هم به شما پیشنهاد میکنیم حتی یکبار در عمر خود بخورید. 

10 غذای معروف و خوشمزه ترکیه

یاپراک سارماسی | Yaprak Sarması

یاپراک سارماسی را حتما شما میشناسید، همان دلمه برگ موی ایرانی است ولی در اندازه ای بسیار کوچکتر و نازک تر. با مخلوطی از گوشت چرخ کرده و لپه و یا حبوبات دیگر با سبزیجات معطر. نوش جان

10 غذای معروف و خوشمزه ترکیه

بورک | Börek

اگر اهل فیلم های ترکیه ای باشید حتما نام این غذای معروف، همه گیر و بسیار روال را زیاد شنیده اید. بورک یک غذای معروف و دم دستی در ترکیه است، هرچیزی که شما دوست دارید، اصلا مهم نیست، گوشت، مرغ، سوسیس، کالباس، ماهی و یا سبزیجات و سیب زمینی، هرچه میخواهید درر خمیر یوفکا بریزید و سرخ کنید. در نهایت میشود بورک خوشمزه ترکیه ای. نوش جان. این غذا هم مانند سایر غذاهای ترکیه تاریخی به قدمت عثمانی دارد.

10 غذای معروف و خوشمزه ترکیه

دلمه | Dolma

دلمه هم مانند کوفته برای ما ایرانی ها بسیار آشناست. دلیل آن هم پیوند فرهنگی ایران و ترکیه است. دلمه هم از فلفل دلمه ای شکم پر، گوجه شکم پر و یا برگ مو می باشد که داخل آن را با مخلوط گوشت و حبوبات پر میکنند و میپزند. به نظر راحت است ولی پختن دلمه کار هر کسی نیست.

10 غذای معروف و خوشمزه ترکیه

منبع : theistanbulinsider.com

کلمه‌های کلیدی: