در سفر به بمبئی حتما این نوشیدنی ها را بنوشید

معنای بمبئی در زبان هندی ساحل خوب است. استعمارگران پرتغالی این نام را روی این شهر نهادند. نام این شهر در سال ۱۹۹۶ ، به مومبای تغییر کرد. مومبای نام یکی از خدایان زن هندی است. اما غیر از هندوستان این بندر بزرگ همچنان به بمبئی معروف است. شهر بمبئی یکی از بزرگ ترین و مهم ترین شهرهای هندوستان است و سالانه میلیون ها مسافر به این شهر هندی سفر می کنند. بمبئی در کنار ساحل دریای عرب قرار گرفته و آب و هوایی گرم و شرجی دارد که به ویژه در شش ماه نخست سال بسیار گرم و مرطوب است. از همین رو، بمبئی ها برای فرار از گرما و طاقت آوردن این آب و هوای گرمم، نوشیدنی های خوشمزه و گوارایی را ابداع کرده اند که در عین حال که طعمی بسیار خوب دارند شما را از گرمای شرجی بمبئی نجات می دهند.

فالوده | Falooda

بله، فالوده! البته فالوده هندی تفاوت های زیادی با فالوده شیرازی خودمان دارد، اما در عین حال ریشه و منشاء هر دو یک دسر است. فالوده دسری سرد است که ریشه در شبه قاره هند دارد و در روش سنتی از ترکیب گلاب، رشته فرنگی، تخم ریحان شیرین، تکه های ژله با شیر و گاهی بستنی تهیه می شود و یکی از خوشمزه ترین نوشیدنی های بمبئی محسوب می شود. ما ایرانی ها به خوبی با فواید تخم ریحان و تاثیر خنک کنندگی آن به ویژه در تابستان آشنا هستیم. فالوده هندی هم با ترکیب تخم ریحان و شیر و بستنی و مواد خوشمزه و لذیذ یک نوشیدنی فوق العاده به وجود آورده است که انتخابی عالی در سفر به بمبئی است.

در سفر به بمبئی حتما این نوشیدنی ها

لیموناد هندی یا نیمبو پانی | Nimbu Pani

یکی دیگر از خوشمزه ترین نوشیدنی های بمبئی یک نوع لیموناد هندی به نام نیبو پانی است. البته این لیموناد با تمام لیمونادهایی که تا به حال خورده اید فرق دارد و کاملا به سبک و سیاق هندی تهیه می شود. این نوشیدنی خوشمزه معمولا همراه با ادویه ماسالا (ترکیبی از زیره سبز، چات ماسالا، نمک و نعنا) تهیه می شود و آنقدر خوشمزه و محبوب است که در طول تابستان در تمام خیابان های شهر می توانید آن را پیدا کنید. آب لیموی تازه یکی از بهترین راه حل ها برای فرار از گرمای هوا و خنک شدن است و مردم بمبئی و همین طور توریست ها و گردشگران با مصرف این نوشیدنی طبیعی و خنک خود را برای تحمل گرمای هوا آماده می کنند.

در سفر به بمبئی حتما این نوشیدنی ها

جالجیرا | Jaljeera

جالجیرا نوعی نوشیدنی خوش طعم هندی است که از ترکیب زیره، زنجبیل، فلفل سیاه، نمک، نعنا و آب لیمو تهیه می شود و یکی از محبوب ترین نوشیدنی های بمبئی در فصل تابستان است. جالب است بدانید که ادویه های مورد استفاده در این نوشیدنی معمولا به صورت آماده و تحت عنوانِ «پودر جالجیرا» به فروش می رسد که کار تهیه این نوشیدنی را راحت تر می کند. در زبان هندی جال به معنای آب و جیرا به معنی زیره سبز است. طعم لیموی تازه و ادویه هایی که در این نوشیدنی استفاده می شوند جالجیرا را به یک نوشیدنی درمانی هم تبدیل کرده اند و بسیاری آن را برای درمان مشکلات گوارشی و معده و البته فرار از گرمای تابستان بمبئی مصرف می کنند. نوشیدنی جالجیرا را هم می توانید در سرتاسر شهر بمبئی پیدا کنید و با پرداخت چند روپیه یک لیوان جالجیرای خنک و گوارا بخرید.

در سفر به بمبئی حتما این نوشیدنی ها

آب نارگیل | Coconut Water

در سفر به بمبئی در سرتاسر شهر که قدم بزنید خوشمزه ترین و در دسترس ترین نوشیدنی که می توانید پیدا کنید آب نارگیل است. در واقع، آب نارگیل در این شهر به اندازه آب آشامیدنی در دسترس و پرطرفدار است و یکی از بهترین نوشیدنی های بمبئی برای فرار از گرما و رطوبت هواست. این نوشیدنی به شیوه جالبی هم سرو می شود و در واقع یک نارگیل کال و نارس است که قسمتی از آن را سوراخ می کنند و با قرار دادن نی، یک نوشیدنی تازه و طبیعی به شما می دهند. در سفر به بمبئی مهم نیست در کجای شهر باشید، هرجا که باشید می توانید یک چرخ دستی را پیدا کنید که آب نارگیل تازه می فروشد. این نوشیدنی قیمت زیادی هم ندارد و با قیمتی مقرون به صرفه می توانید یکی از بهترین نوشیدنی های بمبئی را نوش جان کنید.

در سفر به بمبئی حتما این نوشیدنی ها

آب نیشکر | Sugarcane juice

آب نیشکر یکی دیگر از خوش طعم ترین و محبوب ترین نوشیدنی های بمبئی است که از عصاره نیشکر تهیه می شود و راه حلی عالی برای فرار از گرما و رطوبت بمبئی است. آب نیشکر بسیار مقوی و خوشمزه است و برای رفع عطش و تشنگی بسیار مناسب است. از آن جا که این نوشیدنی کاملا طبیعی است می توانید آن را با خیال راحت مصرف کنید و بعد از گشت و گذار در شهر با یک لیوان از این نوشیدنی خستگی تان را از تن به در کنید.

در سفر به بمبئی حتما این نوشیدنی ها

سودای لیمویی شیرین | Sweet Lime Soda

به طور کلی، لیمو و آب لیموی تازه راه حلی فوق العاده برای فرار از گرمای هواست و هندی ها هم این موضوع را به خوبی می دانند. همان طور که دیدیم در بسیاری از بهترین نوشیدنی های بمبئی از آب لیموی تازه استفاده می شود و حالا می خواهیم سودای لیمویی شیرین را به شما معرفی کنیم. برای تهیه این نوشیدنی خوشمزه، سودا یا آب گازدار را با آب لیموی تازه و شکر ترکیب می کنند و بعد داخل لیوان هایی پر از یخ می ریزند. در سرتاسر شهر بمبئی می توانید این نوشیدنی خوش طعم و دلچسب را در فروشگاه و مغازه ها پیدا کنید و با خوردن آن دوباره با نشاط و سرحال بشوید.

در سفر به بمبئی حتما این نوشیدنی ها

کالا کاتا | Kala Khatta

در ادام مقاله در سفر به بمبئی حتما این نوشیدنی ها ، نوشیدنی کالا کاتا به لطف میوه جمبو یا آلوی سیاه که میوه ای بومی مناطق شبه قاره هند است خاصیت خنک کنندگی و نشاط بخشی زیادی دارد و یکی از محبوب ترین نوشیدنی های بمبئی محسوب می شود. برای سرو این نوشیدنی یک یخمک را در یک لیوان آب جمبو فرو می کنند و با اضافه کردن نمک، شکر، آب لیمو و فلفل یک نوشیدنی فوق العاده خوش طعم و دلچسب به وجود می آورند. طعم ملس این نوشیدنی و همراهی آن با یخمک دقیقا همان چیزی است که در گرمای بمبئی آرزویش را دارید. بنابراین پیشنهاد می کنیم در سفر به هند حتما کالا کاتا یا یکی از بهترین نوشیدنی های بمبئی را امتحان کنید.

در سفر به بمبئی حتما این نوشیدنی ها

لاسی | Lassi

و اما به نوشیدنی معروف هند یعنی لاسی می رسیم. وقتی برای اولین بار با این نوشیدنی مواجه می شوید برایتان غافلگیرکننده خواهد بود. لاسی تقریبا شبیه به دوغ خودمان است، با این تفاوت که به جای این که شور باشد شیرین است! البته در برخی نواحی نوع شور آن هم وجود دارد که آن هم لاسی نامیده می شود. برای تهیه این نوشیدنی خنک و خوشمزه، ماست را با آب و ادویه های مختلف هندی و گاهی میوه ترکیب می کنند و یکی از بهترین نوشیدنی های بمبئی را به وجود می آورند. لاسی سنتی و اصیل هندی همان طور که گفتیم طعم شیرینی دارد که با پودر زیره سبز مزه دار می شود.

منبعtheculturetrip.com

 

کلمه‌های کلیدی: