خانه های کاپشن پوش دانمارکی

خانه های کاپشن پوش دانمارکی

دانمارک یکی از دیدنی‌ترین کشورهای دنیا است. چشم‌اندازهای زیبای طبیعی، تمیزی و امکانات دوستدار محیط زیست، دهکده‌ها و آثار تاریخی قرون وسطایی و متعلق به وایکینگ‌ها، همگی از جذابیت‌های دانمارک هستند. اهالی این کشور رفتار بسیار دوستانه‌ای با گردشگران دارند و مهمان‌نواز هستند. دانمارکی‌ها سبک زندگی شاد و منظمی دارند. البته سفر به این کشور اصلا سفر ارزانی نیست اما مطمئنا ارزش هزینه کردن دارد.

خانه های کاپشن پوش

در کشور دانمارک جزیره ای به نام Læsø وجود دارد که به داشتن خانه های عجیب و غریبش شهرت دارد، سقف خانه های این جزیره از جلبک دریایی ساخته شده است! و وقتی که به آن ها نگاه می کنید انگار که خز بر تن کرده اند! این خانه ها به اندازه ای جالب شده اند که به یکی از جاذبه های گردشگری این جزیره در دانمارک تبدیل شده اند، چرا آن ها از جلبک برای سقف خانه استفاده کرده اند؟ آیا واقعا استحکام کافی را دارد.

خانه های کاپشن پوش

کشور دانمارک جزیره های زیادی دارد و جزیره ی Læsø یکی از آن هاست، در این جزیره خانه هایی وجود دارد که جنس آن ها از جلبک دریایی است. سقف این خانه های عجیب بیشتر از یک متر ضخامت دارد و این جلبک ها از سقف آویزان شده اند و وقتی که به آن ها نگاه می کنید این تصور به وجود می آید که این خانه ها کاپشنی از خزه بر تن کرده اند! شاید فکر کنید که جلبک نمی تواند استحکام کافی را داشته باشد اما مطمئنا خیلی تعجب زده می شوید وقتی بفهمید که سقف بعضی از این خانه ها بیشتر از ۳۰۰ سال قدمت دارد! همین خانه ها هستند که باعث شده تا اسم جزیره Læsø در دانمارک بر سر زبان ها بیفتد.

خانه های کاپشن پوش

در واقع سنت ساختن خانه هایی از جنس جلبک دریایی به زمان های دور در این جزیره برمی گردد، زمانی که صنعت نمک این جزیره رونق زیادی داشت و در اوج بود. در واقع مقدار نمک این جزیره به اندازه ای زیاد بود که این جزیره در نمک غرق شده بود، از این نمک به کشورهای دیگر هم صادر می شد و آب های این جزیره بیشتر از ۱۵ درصد نمک داشت و به همین خاطر هم معدن های زیادی در این جزیره ساخته شد تا بتوانند به کمک آن ها این نمک را استخراج کنند.

آن ها برای این کار به سوختی نیاز داشتند که از چوب های درختانی که در این جزیره بود تامین می شد تا اینکه روزی رسید که مردم این جزیره آخرین درخت را هم قطع کردند. از آن جایی که دیگر چوبی وجود نداشت تا سوخت مورد نیاز را تامین کند، صنعت نمک این جزیره هم از بین رفت. نبود درخت از طرف دیگر مردم این جزیره را با مشکلات زیادی روبرو کرد، از جایی که درختی وجود نداشت تا جلوی وزش بادهای تند را بگیرد و از سرعت این بادها کم کند، روستاهایی که در جزیره ی Læsø بودند در طوفان های شنی دفن شدند. هوا پر از نمک دریایی شد و همین موضوع باعث شد تا رشد هر گونه گیاهی حتی چمن هم غیر ممکن شود.

خانه های کاپشن پوش

اما از طرف دیگر جزیره ی Læsø علف های دریایی و تخته چوب های شناور روی آب زیادی داشت و مردم جزیره هم از همین مواد استفاده کردند و خانه هایشان را ساختند و از جلبک دریایی هم برای پوشاندن سقف های خانه هایشان استفاده کردند. زمانی جلبک های دریایی در این آب ها به اندازه ای زیاد بود که در هر موجی که به ساحل می آمد کاملا می شد مقدار زیادی از آن ها را دید، آن ها بلند، سبز رنگ و به شکل روبان بودند و یک سانتیمتر پهنا داشتند و گاهی طول بعضی از آن ها به ۲ متر می رسید. مزرعه داران هم شروع به جمع آوری این خزه ها از ساحل کردند و بعد از این که خشک شدند، آن ها را درهم پیچیده کردند تا ضخامت و استحکامشان بیشتر شود. این خزه ها به اندازه ای محکم و ضخیم شده بودند که درست شبیه به یک طناب شده بودند و همین باعث شد تا از آن ها به عنوان سقف خانه استفاده شود. سقف این خانه های عجیب را دختران و خانم های این جزیره ساخته اند.

خانه های کاپشن پوش

از آن جایی که این جلبک های دریایی استفاده شده در سقف ها آغشته به نمک هستند در نتیجه زود دچار پوسیدگی نمی شوند و می توانند صدها سال دوام بیاورند. این سقف ها همچنین ضد آب هستند و حتی ضد حریق هم هستند! در مورد بدنه ی این خانه ها هم همان طور که در بالا گفته شد، از تخته چوب های شناور روی آب استفاده شده است و در واقع مردم این جزیره در آن دوران که به صدها سال پیش برمی گردد، می ایستادند و به آب نگاه می کردند تا اینکه کشتی های شکسته را پیدا کنند و بتوانند از چوب های این کشتی ها برای ساخت خانه استفاده کنند. آن ها تنها منبع تامین چوب جزیره ی Læsø بودند.

نکته ی دیگری که درباره ی سقف این خانه ها وجود دارد این است که آن ها به طرز عجیبی سنگین هستند. هنینگ ژوهانسون یکی از افرادی است که سعی کرده است تا هنر ساخته شدن این خانه های عجیب از جلبک را زنده نگه دارد، او تخمین زده که هر متر مربع از سقف این خانه ها حدود ۳۰۰ کیلوگرم وزن دارد!

خانه های کاپشن پوش

در آن دوران تعداد این خانه ها بسیار زیاد بود تا اینکه در قرن هجدهم تعداد آن ها به ۲۵۰ عدد رسید و حالا هم که کمتر از ۲۰ عدد از آن ها باقی مانده است.

امروزه در این جزیره درختان زیادی کاشت شده است انگار که یک جنگل جدید ساخته شده است و در نتیجه ساکنان این خانه ها دیگر نمی توانند دریا را از بالای سقف خانه هایشان ببینند. در حال حاضر در این جزیره ی دانمارکی، خانه ها بوسیله ی درختان احاطه شده اند و دیگر بادهای نمکی عاملی برای اذیت شدن ساکنان این خانه های عجیب نیست. همین موضوع از طرفی باعث می شود تا دوباره گل و گیاهان مختلف بتوانند رشد کنند و سقف این خانه ها دوباره جان تازه بگیرد.

منبعamusingplanet.com

کلمه‌های کلیدی: