باز شدن درب هواپیما در آسمان خطرناک است ؟

بارها شده که فیلم های اکشنی می ببینیم که در آن فردی در یک هواپیما یکی از درها را باز کرده و به بیرون می پرد یا دو نفر که با هم درگیر شده اند، دیگری را به بیرون پرتاب می کند. اما آیا باز شدن درب هواپیما به همین راحتی است و هرکسی که بخواهد می تواند این کار را انجام دهد؟ آیا اگر در حین پرواز درب هواپیما باز شود، امکان سقوط وجود دارد؟

فشار هواپیما

یکی از کابوس های افرادی که سوار هواپیما هستند، باز شدن یکی از درب های هواپیما است. این کابوس البته در سال ۲۰۱۷ به حقیقت پیوست، وقتی که یکی از مسافران کلاس درجه یک تلاش برای باز کردن درب پرواز دلتا ایرلاین بین شیکاگو و پکن کرد. اما کادر پرواز جلوی او را گرفتند و بعد از اینکه هواپیما به زمین نشست، او دستگیر شد. اما چه اتفاقی می افتاد اگر او موفق به انجام این کار می شد؟ اگر واقعا شخصی در ارتفاع بالای هواپیما دربی را باز کند، آیا کابین دچار افت فشار خواهد شد؟

باید بدانید که حتی افت فشار در سطح بسیار کم می تواند مرگبار باشد. در سال ۲۰۰۵، پس از کاهش تدریجی فشار کابین بوئینگ ۷۳۷ که توسط شرکت هواپیمایی هلیوس ایرویز هدایت می شد، تمام ۱۲۱ مسافر و خدمه کشته شدند (مرگبارترین حادثه هوایی در تاریخ یونان). فقدان اکسیژن در ۳۰ هزارپایی خلبان و کادر پرواز را ناتوان کرد و هواپیما که در حالت اتوپایلوت بود، به تدریج سوخت از دست داد و سقوط کرد. در چنین مواردی، ماسک های اکسیژن (با اکسیژن کافی برای چند دقیقه) باید از سقف هواپیما به پایین بیوفتد تا از هیپوکسی (کمبود اکسیژن که منجر به کند شدن فکر، تاری دید، ناخودآگاهی و سپس مرگ) جلوگیری شود. خلبان به سرعت ماسک را می زند و باید سریعا ارتفاع کم کند تا فشار هوا جبران شود.

باز شدن درب هواپیما

افت فشار هواپیما بر اثر باز شدن درب هواپیما

کمبود فشار ناگهانی که به خاطر باز شدن درب هواپیما باشد، موضوع دیگری است. کسی که در نزدیکی خروج قرار دارد به بیرون پرتاب می شود؛ دمای کابین به سرعت به سطح یخ زدگی رسیده و حتی ممکن است خود اجزای هواپیما هم از هم جدا شوند. در سال ۱۹۸۸، یک هواپیمای شرکت Aloha Airlines (همچنین یک بوئینگ ۷۳۷) با ۹۰ نفر در پرواز که در ارتفاع ۲۴ هزارپایی بود، بخشی بسیار کوچکی از سقف آن منفجر شد.

نتیجه این افت فشار «انفجاری» این بود که بخش بزرگتری از سقف جدا شد و یک مهماندار هواپیمای ۵۷ ساله به نام کارابل لنسینگ از صندلی خود جدا شده و به بیرون پرتاب شد. خوشبختانه باقی مسافران کمربند ایمنی خود را بسته بودند و ۱۳ دقیقه بعد خلبان توانست بدون هیچگونه مرگ دیگری به زمین بنشیند. مثال های دیگر مانند این ثبت شده اند و معمولا پایان آن ها خوش نیست. پرواز ژاپن ایرلاین ۱۲۳ با همین افت فشار موجب شد تا این بوئینگ ۷۴۷ به کوه های گونما برخورد کرده و در نهایت ۵۲۰ نفری که در آن بودند، جان خود را از دست دادند؛ این اتفاق مرگبارترین حادثه هواپیمایی بوده است.

باز شدن درب هواپیما

آیا می توان به راحتی درب هواپیما را باز کرد؟

خوشبختانه، از آنجایی که افت فشار بسیار مرگبار است، به دلیل آنکه یک مسافر خواسته که در زمین و آسمان هوایی تازه کند اتفاق نمی افتد! باز شدن درب هواپیما در حین پرواز تقریبا غیر ممکن است.

پاتریک اسمیت، خلبان و نویسنده کتاب کابین محرمانه اینطور می گوید: «فشار کابین اجازه نمی دهد تا درب باز شود. به درب هواپیما به عنوان یک درپوش تخلیه نگاه کنید که توسط فشار داخلی ثابت شده است. تقریبا تمام درهای خروجی هواپیما به داخل باز می شود. بعضی از آنها به سمت بالا رفته؛ باقی به سمت خارج خواهد رفت؛ اما ابتدا به داخل باز باز می شوند. در یک ارتفاع کوهستانی معمولی، تا هشت پوند فشار در مقابل هر یک مربع اینچ بدنه داخلی وجود دارد. در برابر هر فوت مربع از درب این فشار بیش از ۱۱۰۰ پوند است.

درها تنها به دلیل فشار نیست که نمی توانند در طول پرواز باز شوند، بلکه همه درها با یک سری چفت های مکانیکی یا الکترونیکی حفاظت می شوند تا از بروز هرگونه اتفاق در طول پرواز جلوگیری شود. برای بازکردن آن ها شما به ابزارهای خاصی نیاز خواهید داشت که بخش امنیت هواپیما اجازه حمل آن را به کسی نخواهد داد.

اما در طول تاریخ حداقل یک بار اتفاق افتاده که یکی از مسافران موفق شده تا درب هواپیما را در طول پرواز باز کند. در سال ۱۹۷۱، «دن دی بی کوپر»، از یک بوئینگ ۷۴۷ با ۲۰۰ هزار دلار فرار کرد، آن هم با باز کردن یکی از درب های خروج هواپیما توسط چتر نجات و هیچ وقت دیگر پیدا نشد. با اینکه، خلبان مجبور به انجام اقداماتی برای تنظیم فشار شد اما مدتی بعد تکنولوژی کوپر وِینز روی تمام هواپیماها نصب شد تا به هیچ عنوان نتوان در طول پرواز به باز شدن درب هواپیما فکر کرد. باید بدانید، آن هایی که پرواز با چتر را از هواپیما تجربه می کنند سوار بر هواپیماهایی هستند که فشار آن ها تنظیم خودکار نمی شود.

باز شدن درب هواپیما

مورد دیگر در هنگام فرود است. زمانی که هواپیما در باند برای متوقف شدن به آرامی حرکت می کند، شما خواهید توانست که در را باز کنید. شما همچنین می توانید درب خروج اضطراری را نیز فعال کنید. زمانی که به توقف نزدیک تر می شویم، امکان دارد تا صدای کادر پرواز را که می گویند درب به حالت دستی تنظیم شود، بشنوید. در هر صورت نیازی نیست که نگران باشید که در طول پرواز یک مسافر به سرش زده، درب هواپیما را باز کند و به این صورت جان همه را به خبر بیاندازد. بلکه هواپیما امن تر از آن است که به راحتی بتوان آن را دچار افت فشار کرد.

منبع: telegraph.co.uk

 

کلمه‌های کلیدی: