زیمبابوه | Zimbabwe

پایتخت: هراره
زبان رسمی: انگلیسی، شونا و اِندِبِله
جمعیت: ۱۶٬۱۵۰٬۳۶۲
واحد پول: دلار
ولتاژ: ۱۱۰

شرح

زیمبابوه | Zimbabwe

زیمبابوه با نام رسمی جمهوری زیمبابوه (Republic of Zimbabwe) کشوری است محصور در خشکی در جنوب آفریقا. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن هراره است. جمعیت زیمبابوه حدود ۱۶ میلیون نفر است. این کشور ۱۶ زبان رسمی دارد که انگلیسی، شونا و اِندِبِله رایج‌ترین آن‌ها هستند.

زیمبابوه بین رودخانه‌های زامبزی و لیمپوپو جای گرفته و با آفریقای جنوبی، بوتسوانا، زامبیا و موزامبیک هم‌مرز است.

این کشور در سده ۱۹ (میلادی) بخشی از امپراتوری بریتانیا شد. از سال ۱۹۶۵ کم‌کم تلاش‌ها برای استقلال در این کشور آغاز شد و سرانجام در سال ۱۹۷۰ رسماً جمهوری رودزیا اعلام موجودیت کرد. زیمبابوه جزء آخرین کشورهای جنوب آفریقا است که به تدریج و با دشواری با نسلی که پس از انقلاب و مبارزه علیه استعمار به قدرت رسید وداع می‌کند.

کشاورزی حدود دو سوم نیروی کار را دربردارد. تنباکو، نیشکر، پنبه، گندم و ذرت، هم بخشی از صادرات این کشور هستند و هم اساس صنایع آماده‌سازی را تشکیل می‌دهد. منابع طبیعی زیمبابوه شامل زغال‌سنگ، طلا، پنبه نسوز و نیکل است.

منتخب نشنال جغرافی

نشنال جئوگرافی تراولر، زیمبابوه را به‌عنوان یکی از ۱۹ مقصد برتری گردشگری دنیا در سال ۲۰۱۹ معرفی کرد. نشنال جئوگرافی، یکی از پیشروترین مجلات جغرافیایی دنیا به‌شمار می‌رود که زیمبابوه را در رتبه نهم و بالاتر از هر کشور آفریقایی قرار داده است. 

زیمبابوه به لطف فرصت‌های فراوان کسب و کار توانسته به یک بازیگر فعال در حوزه گردشگری دنیا تبدیل شود. گردشگری در زیمبابوه به‌عنوان یک اصل مهم در اقتصاد این کشور و آفریقا به حساب می‌آید. نشنال جئوگرافی، لیستی از جاذبه‌های متعدد گردشگری زیمبابوه را ارائه کرده است که در آن می‌توان مقاصدی را دید که شامل مناظر شهری آینده‌نگرانه، معماری مدرن، جنگل‌های پرباران بکر و دست نخورده و حیات‌وحش فوق‌العاده هستند.

جاذبه‌های اصلی زیمبابوه عبارتند از آبشار ویکتوریا (Victoria Falls) و کل منطقه اطراف آن که شامل پارک ملی زامبزی (Zambezi National Park) و پارک ملی هوانگه (Hwange National Park)، پارک ملی مانا پولز (Mana Pools National Park)، پارک ملی گنارژو (Gonarezhou National Park) می‌شود.

کوههای چیمانیمانی ( ‏Chimanimani Mountains‏ )‏‎

کوههای چیمانیمانی بخاطر صخره های آتشفشانی شکل گرفته در بالای قله هایش بسیار مشهور است. روستای نزدیک این ‏کوهستان که به همان نام چیمانیمانی شناخته شده است در سال 1892 کشف شده است. بسیاری از گردشگران به این منطقه می ‏روند تا در این کوه بلند آتشفشانی به پیاده روی و کوهنوردی بپردازند. ‏‏

بنای یادبود و اثر ملی خامی ‏

‏ر این بنای یادبود در نزدیکی شهر بولاوایو ، دومین شهر بزرگ زیمبابوه ، یافت می شود که اثری باستانی از یک تمدن است ‏همانند آن چیزی که در زیمبابوه بزرگ دیده می شود. این بنای یادبود دیوارهای سنگی دارد که در سطوح مختلف کشیده شده ‏اند.اینجا زمانی پایتخت پادشاهی بوتوآ بود که امروزه به یک بنای ملی ثبت شده در یونسکو تبدیل شده است. ‏ ‏‏ ‏ ‏‏ 

تپه های ماتوپوس ( ‏The Matopos Hills‏ )‏‏‏‎

تپه های ماتوپوس به دلیل نقاشی های باستانی که روی سنگ هایش کشیده شده است مشهور است ، این نقاشی ها نشانگر ساکنینی ‏هستند که تقریبا 2000 سال پیش در این سرزمین در غارها زندگی می کردند. نحوه قرار گرفتن سنگ های این تپه نیز به خودی ‏خود موجب شده این منطقه به یک پارک ملی جذاب و دیدنی تبدیل شود. ‏ ‏ ‏ ‏ ‏