یمن | Yemen

پایتخت:
زبان رسمی: عربی
جمعیت: ۲۷٬۸۳۳٬۳۷۶
واحد پول: ریال یمن
ولتاژ: ۲۲۰

شرح

یمن با نام رسمی جمهوری یمن کشوری در جنوب غربی آسیا و در جنوب شبه جزیره عربستان واقع در خاورمیانه، و پایتخت آن شهر صنعا است. جمعیت این کشور حدوداً ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است. زبان رسمی آن عربی و واحد پول آن ریال یمن است.

این کشور ۵۲۷٬۹۶۸ کیلومتر مربع گستردگی دارد. این کشور دارای دو ساحل مهم است، ساحلی غربی در کرانهٔ دریای سرخ و ساحلی جنوبی در کرانهٔ دریای عرب، همچنین دارای بیش از ۲۰۰ جزیره است که مهم‌ترین آن‌ها جزایر سقطره در دریای عرب است.

جاذبه ها

براساس شواهد تاریخی، یمن یکی از قدیمی ترین مناطق جهان معرفی شده که در حد فاصل شمال شرقی آفریقا و جنوب غربی آسیا قرار گرفته است و این کشور دارای مقبره ها و موزه های باستانی بسیاری می باشد که مربوط به دوران پالوئیت هستند و در حدود ۴۰ هزار سال پیش و در صنعا (غرب یمن) کشف شده اند. همچنین شهر شبام و شهرک زبیده از دیگر مناطق دیدنی و تاریخی یمن می باشند، که قدمتی طولانی دارند. مسجد الصالح، جزیره سکوترا، قلعه صنعا و … از دیگر مکان های دیدنی یمن می باشند، که هر ساله گردشگران زیادی را به خوب جلب می نمایند.

دارالحجر

دارالحجر، نام قصری در نزدیکی شهر صنعا، پایتخت کشور یمن است که بر روی یک تکه سنگ ساخته شده است.قدمت این قصر به قرن نوزدهم میلادی بازمی گردد و یکی از جاذبه های گردشگری کشور یمن به حساب می آید.

مسجد الصالح

یکی دیگر از مکان های دیدنی یمن، مسجد الصالح در صنعا می باشد که از مکان های تاریخی و فرهنگی پایتخت یمن به شمار می رود و این مسجد دارای ۴ مناره بلند به طول ۱۶۰ متر و ۴ گنبد بزرگ و ۲ مناره کوچک می باشد، تمام این بنا به وسیله حکاکی های زیبا و زیورآلات چوبی تزئین شده است و در انحصار این مسجد، باغ های زیبایی قرار گرفته است.

جزیزه سکوترا

علاوه بر جزایر سقطره که از اهمیت بالایی برخوردار می باشند، جزیره سکوترا (Socotra) نیز از مکان های دیدنی یمن می باشد که تقریبا در ۳۸۰ کیلو متری جنوب این کشور قرار گرفته است و دارای درختان خارق العاده و عجیبی می باشد و جالب تر این که زمین رویش درختان نیز سنگی است و در مسیر رفتن به این جزیره، صحرای سنگی زیبای واقع شده است. تپه های ساحلی با نام Arther Beac، آب گرم، تپه های شنی، سواحل شنی به رنگ سفید و … نیز از دیگر جاذبه های طبیعی این جزیره زیبا می باشد.

خانه های باستانی

از دیگر مناطق گردشگری واقع در صنعا از که از شهرهای قدیمی یمن می باشد و قدمتی ۲۰۰۰ ساله دارد، خانه های باستانی، مسجدها، حمام های قدیمی و مجسمه های فوق العاده زیبا است، که اکثر این خانه ها دارای معماری اسلامی می باشند.

قلعه صنعا

قلعه صنعا که به آن قلعه افسانه ای «Al-Qahira» نیز گفته می شود، یک از مناطق دیدنی یمن می باشد که هر ساله گردشگران زیادی از این بنا دیدن می کنند. این قلعه در جنوب غربی یمن و در روستایی کوهستانی زیبا و کوچک واقع شده است.

بندر Al Mukalla

یکی از بندرهای اصلی و مهم یمن که بسیار شلوغ می باشد، بندر Al Mukalla واقع در خط ساحلی جنوب یمن است و در این بندر می توانید شاهد قایق های کوچک ماهیگیری و گاهی اوقات قایق های بزرگ باشید، ترتیب قرارگیری این قایق ها و شکل و شمایل آن ها، فضای زیبایی را برای گردشگران به تصویر کشیده است. همچنین سفر کردن با قایق در این بندر و گشت و گذار در شهر بسیار لذت بخش خواهد بود.

خلیج عدن یا خلیج Berbera

این خلیج مشهور یمن با نام تاریخی بربرا (Berbera) در دریای عرب قرار گرفته است و از یک سو(ساحل شمالی خلیج) به شهر عدن که از جمله شهرهای بندری مهم یمن می باشد و از سویی دیگر(شمال غربی خلیج) به واسطه تنگه «باب المنتب» به دریای سرخ متصل می گردد. این خلیج از طرف جنوب به کشور سومالی و از طرف غرب با کشور جیبوتی مرز مشترک دارد و از سمت شرق نیز به اقیانوس هند متصل می شود.