والیس و فوتونا | Wallis and Futuna

پایتخت: ماتااوتو
زبان رسمی: فرانسوی
جمعیت: ۱۵٬۴۸۰
واحد پول: فرانک اقیانوسیه (XPF)
ولتاژ: ۱۱۰

شرح

والیس و فوتونا | Wallis and Futuna

والیس و فوتونا از مستعمرات ماوراء بحار فرانسه در منطقهٔ اقیانوسیه به‌شمار می‌رود، این جزیره در اقیانوس آرام جنوبی، بین فیجی و ساموآ واقع شده است.

پایتخت این منطقه شهر ماتا یوتا با ۱۸۰۰ نفر جمعیت و مساحت والیس و فوتونا ۲۶۴ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۵٬۴۸۰ نفر می‌باشد.

از مهمترین مناطق این جزیره  یووآ، والیس و سیگاوه، آلو و موآ را می‌توان نام برد. این جزیره از دو جزیره به همین نام تشکیل شده‌است که پایتخت، شهر ماتا یوتا در جزیرهٔ والیس واقع شده‌ است، والیس را یووآ و فوتانا را هورو نیز می‌خوانند.

اقتصاد

واحد پول این جزیره فرانک با واحد جزء (سانتیم) نام دارد. صادرات این جزیره را نارگیل، مواد شیمیایی و تجهیزات ساختمانی تشکیل می‌دهند.

تاریخچه

نام فارسی آن برگرفته از نام کاشف انگلیسی آن سموئل والیس است که این جزایر را در ۱۷۹۷ کشف کرد. برای اولین بار سموئل والیس دریانورد انگلیسی در قرن ۱۸ پای بر این جزیره نهاد که نام او نیز بر این جزیره ماند، نام دیگر والیس، یووآ در زبان بومیان نام این جزیره به معنی «شرق» می‌باشد، زیرا این جزیره در شرق جزیرهٔ دیگر (فوتونا) می‌باشد.

واژهٔ فوتونا برای اولین بار توسط دریانوردان آلمانی به روی این جزیره گذاشته شد، در زبان بومیان والیس و فوتونا، هورو نام دیگر جزیرهٔ فوتونا به معنی «غرب» می‌باشد زیرا این جزیره در غرب والیس واقع شده‌ است.

در سال ۱۸۸۰ والیس و فوتانا به صورت تحت‌الحمایهٔ فرانسه درآمد و یکی از مستعمرات فرانسه شد.

فستیوالی در جزیره ی فوتونا ، بیش از پنج هزار نفر از اهالی از این فستیوال دیدن می کنند :

این جزیره شامل 3 منطقه است :
1 – ولیس ( Wallis )

2 – سیگاوه ( Sigave )

3 – آلو ( Alo )