ولز | Wales

پایتخت:
زبان رسمی: انگلیسی، ولزی
جمعیت: ۳٬۰۰۴٬۶۰۰ نفر
واحد پول: پوند استرلینگ
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

ولز | Wales

ولز یکی از کشورهای اروپایی است که امروزه به همراه انگلستان و اسکاتلند و ایرلند شمالی کشور بریتانیا را تشکیل می‌دهند. این کشور در جنوب غربی جزیره بریتانیا واقع است و از سوی شرق با انگلستان هم‌مرز است. ولز در غرب رودخانه سورن (Severn) واقع شده‌است. بنابراین ولز، در معنای واقعی کلمه یک «کشور» نیست اما یک واحد سیاسی به‌شمار می‌آید که در امور داخلی خود خودگردانی دارد.

ولز از نظر تاریخی ، سیاسی و اجتماعی با بقیه کشورها بریتانیای کبیر ارتباط تنگاتنگی دارد اما ماهیت فرهنگی آن متفاوت است. بر همین اساس زبان ولزی در سطح همان زبان انگلیسی در این کشور رسمیت دارد.

طی یک همه پرسی در سال 1997 و بر اساس رای شهروندان این کشور مجمع ملی تشکیل و در سال 1999 گشایش یافت.رودری مورگان سال 2000 رسما رئیس مجمع ملی ولز شد. شاهزاده چارلز، پسر ملکه انگلستان، در 9 سالگی عنوان شاهزاده ولز را دریافت کرد.

کاردیف به عنوان مرکز ولز در دهه گذشته شاهد اجرای طرح‌های ساختمانی عمده‌ای بوده که ساختمان جدید مجلس و همچنین یک مرکز خرید مدرن در مرکز شهر، از جمله آنهاست. ساختمان مجلس ملی ولز از جمله ساختمان‌هایی است که نمای خلیج کاردیف را تغییر داده‌ است.

جاذبه ها

شش درصد از جمعیت ولز در صنعت گردشگری و صنایع مرتبط به کار اشتغال دارند. از سال‌ها پیش دولت این کشور با احداث ۵۰ زمین گلف استاندارد، دعوت از گلف‌بازان بین‌المللی و برگزاری تورنمنت‌های بین‌المللی به توسعه گردشگری گلف و جذب گردشگران ثروتمند گلف‌باز پرداخته‌ است. دولت ولز قصد دارد با معرفی کلیساهای این کشور در کشورهای گوناگون جهان به ویژه کشورهای اروپایی، این کشور را به یک مقصد گردشگری مذهبی تبدیل کند که در این مسیر بر روی جذب گردشگر به کلیسای مشهور «سن وینفرد» برنامه‌ریزی شده‌ است. این کلیسا که قدمتی در حدود ۶۰۰ سال دارد، هرساله ۳۰ تا ۷۰ هزار بازدیدکننده دارد.

پارک ملی اسنودونیا ( Snowdonia National Park )

بلندترین کوه ولز با نام کوه اسنودون ( Snowdon ) شناخته شده است که 3560 فوت ارتفاع دارد. این کوه ، مقصد محبوب گردشگرانی ست که به کوهنوردی ، دوچرخه سواری در میان کوهها و حتی پیاده روی علاقه مند هستند. سالانه هزاران نفر در فصل تابستان برای کوهنوردی در این منطقه زیبا و رویایی می آیند. این کوه در پارک ملی اسنودونیا واقع شده است. اسنودونیا به خودی خود طبیعتی بکر و جادویی دارد. همچنین چند دهکده کوچک جذاب ، منطقه تاریخی و حوضچه های طبیعی عمیق و زیبا نیز در این پارک ملی وسیع وجود دارد که این منطقه را به یک مقصد  محبوب و دیدنی برای گردشگران تبدیل کرده است.

قلعه کانوی ( Conwy Castle )

این قلعه یکی از جذاب ترین و خوش منظره ترین قلعه ها و دژها به شمار می رود. قلعه کانوی یک شاهکار شناخته شده از معماری قرون وسطی است که ساخت آن توسط 2000 کارگر بین سالهای 1283 الی 1289 صورت گرفته است. علاوه بر اینها ، بخاطر قرار گرفتن این قلعه در سطحی بالاتر از سطح شهر ، از بالای دیوارهای آن به خوبی می توان چشم اندازی از شهر را دید.

پورتماداگ ( Porthmadog )

پورتماداگ یک شهر بندری و ساحلی است که در کنار رودخانه Glaslyn  واقع شده است. این شهر بهمراه شهر ترماداگ (Tremadog ) دو شهر صنعتی هستند که بخاطر بندرگاهی که دارند شناخته شده اند. به این دو شهر که در کنار هم واقع شده اند شهرهای دوقلو گفته می شود. امروزه این دو به ریزورت های کنار دریا تبدیل شده است که برای گردشگرانی که علاقه مند به دریا و گذراندن اوقاتشان کنار ساحل هستند بسیار مناسب است بخصوص مناظر طبیعی زیبا و بی نظیری که دارد تفاوت آن را با ریزورت های ساحلی دیگر به خوبی نشان می دهد.