واتیکان | Vatican

پایتخت:
زبان رسمی: ایتالیایی
جمعیت: ۱۰۰۰نفر
واحد پول: یورو
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

واتیکان دولت شهری مستقل است که در درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک های جهان و مرکز کلیسای کاتولیک است.

جغرافیا

این کشور که کوچکترین ایالت خودمختار اروپایی محسوب می شود، بر روی تپه ای به همین نام در شمال غرب شهر بزرگ رم واقع شده و گرداگرد آن را دیواری احاطه کرده است تا شهر و به خصوص پاپ اعظم را از خطر حملات خارجی محافظت کند.

این کشور متشکل است از شهر واتیکان، سرزمین محصور در ساحل غربی رود تیبر در شهر رم، به اضافة چند کلیسا در رم ( از جمله کلیسای جامع سنت‏جان لاتران ) و ویلای پاپ در کاستِلگاندولفو. واتیکان کوچکترین منطقه خودمختار و مستقل در جهان به شمار می رود و کل آن تنها ۶/۱۰۸ آکر است آب و هوای مدیترانه ای تابستان های گرم و خشک و زمستان هایی بارانی را برای آن به ارمغان می آورد و مانند شهر رم درجه دمای آن متغیر است.

تاریخ

شهر واتیکان – کوچکترین کشور مستقل جهان – در ۱۱ فوریه ۱۹۲۹ طبق معاهده لاترن تأسیس شد.این عهدنامه بین «موسولینی» رئیس وقت دولت ایتالیا و پیپسی (papacy) – دفتر پاپ بالاترین قدرت کلیسای کاتولیک رم – پس از سالها مجادله منعقد شد. در سال ۱۹۸۴ با کنکوردا (concordat) – پیمان پاپ و دولت – عهدنامه جدیدی جایگزین شد. این عهدنامه جدید مانند عهدنامه قبلی، استقلال کامل کلیسای کاتولیک را در داخل شهر واتیکان به رسمیت می شناسد. پاپ پیوس نهم ( صدارت از 1846 تا 1878 ) به از دست رفتن اختیارات دنیوی خود اعتراض کرد و به شهر واتیکان پناه برد، و تا 1929 هیچ پاپی از آن خارج نشد. در آن سال به موجب قراردادهای لاتران، ایتالیا واتیکان را به صورت کشوری مستقل به رسمیت شناخت. از دهة 1960 و به ویژه تحت صدارت پاپ پل هفتم ( صدارت از 1963 تا 1978 ) و جان پل دوم، مقام پاپ بار دیگر نقش مهمی در دیپلماسی بین‏المللی ایفا کرده است.

اقتصاد

از سال ۱۹۸۱ میلادی، دربار واتیکان برای خاتمه دادن به حدس و گمان ها در مورد میزان ثروت و درآمد کلیسا، حساب های مالی خود را منتشر می کند.

بانک واتیکان در سده ۱۹ میلادی تأسیس شد، اما فعالیت خود را در شکل کنونی و تحت نام فعلی «مؤسسه آثار مذهبی» از سال ۱۹۴۲ میلادی، آغاز کرد.

مردم

این کشور کم جمعیت ترین کشور جهان بوده و دارای حدود ۸۰۰ نفر جمعیت می باشد. از این تعداد ۴۵۰ نفر شهروند واتیکان بوده و بقیه مجوز اقامت در شهر را دارند. حدود نیمی از شهروندان واتیکان در این شهر زندگی نمی کنند و به مناسبت شغل خود(بیشتر به عنوان دیپلمات) در کشورهای دیگر دنیا سکونت دارند. زبان رسمی مردم دولت واتیکان ایتالیایی است و تمام قوانین و مقررات آن به این زبان منتشر می شوند. زبان مکالمات روزمره هم معمولاً ایتالیایی است. اما زبان رسمی سریر مقدس لاتین و زبان دیپلماتیک سریر مقدس هم فرانسوی است. زبان اصلی گارد امنیتی آلمانیاست.

فرهنگ

کشور واتیکان در تعیین بسیاری از موارد فرهنگی و سیاسی جهان مسیحیّت نقش مهمی را ایفا می نماید و سالانه تعداد زیادی از مردم از این کشور بازدید می نمایند. از این جهت بصورت تخصّصی از طریق درآمد جهانگردان مذهبی سالیانه مقدار زیادی درآمد وارد این کشور می گردد.

شهر واتیکان به خودی خود از تاریخ فرهنگی قابل توجهی برخوردار است. ساختمان هایی چون سنت پیتر بازیلیکا و نمازخانه ی سیستین از زیباترین آثار هنری جهان است و آثار ارزشمندی از هنرمندان بزرگ تاریخ چون میکل آنژ و بوتیچلی را در خود جای داده است.

جاذبه ها

کلیسای سنت پیتر (st peter”s basilica)

موزه واتیکان (vatican museums)

باغ های شهر واتیکان (gardens of vatican city)

اتاق های رافائل (raphael rooms)

قلعه سنت آنجلو (castel sant”angelo)