ایالات متحده آمریکا

United States of America
پایتخت:
زبان رسمی: انگلیسی آمریکایی
جمعیت: ۳۰۹٬۳۴۹٬۶۸۹ نفر
واحد پول: دلار آمریکا
ولتاژ: ۱۱۰ ولت

شرح

ایالات متحده آمریکا (ایالات متحده)، (U.S.) یا آمریکا یک جمهوری فدرال متشکل از ۵۰ ایالت، یک منطقه فدرال، پنج سرزمین خودمختار و مجموعه‌ای از جزایر پراکنده است که مجموعاً دارای مساحتی معادل ۹/۸ میلیون کیلومتر مربع (۳/۸ میلیون مایل مربع) و جمعیتی برابر ۳۲۵ میلیون نفر می‌باشد. آمریکا چهارمین کشور دنیا از لحاظ وسعت و سومین کشور دنیا از لحاظ جمعیت می‌باشد. پایتخت آمریکا واشینگتن دی.سی و پرجمعیت‌ترین شهر آن نیویورک می‌باشد. چهل و هشت ایالت آمریکا و منطقه فدرال پایتخت در سرزمین اصلی ایالات متحده آمریکا واقع در آمریکای شمالی بین کانادا و مکزیک قرار دارند. ایالت آلاسکا در گوشه شمال غربی آمریکای شمالی بین کانادا از شرق و تنگه برینگ و روسیه از غرب جای گرفته‌است. ایالت هاوایی که به صورت مجمع‌الجزایری می‌باشد، در میانه اقیانوس آرام واقع شده‌ است. قلمروهای ایالات متحده آمریکا که در دریای کارائیب و اقیانوس آرام پراکنده هستند، نه منطقه زمانی را شامل می‌شوند. جغرافیا، آب و هوا و حیات وحش فوق‌العاده متنوع و گوناگون آمریکا، این کشور را در زمره ۱۷ کشور دارای تنوع زیستی فراوان قرار داده‌ است.

سرخ‌پوستان دیرین، ۱۵٬۰۰۰ سال پیش از سیبری به سرزمین‌های اصلی آمریکای شمالی مهاجرت کردند. استعمار قاره آمریکا توسط اروپایی‌ها از قرن شانزدهم میلادی آغاز شد. در آغاز ایالات متحده آمریکا با ۱۳ مستعمره بریتانیایی بنیان نهاده شده در ساحل شرقی پدیدار گردید. چالش‌ها و اختلافات متعدد بین پادشاهی بریتانیای کبیر و مستعمرات سیزده‌گانه پیرو جنگ فرانسویان و سرخپوستان، منجر به آغاز انقلاب در سال ۱۷۷۵ میلادی در آمریکا و نهایتاً اعلامیه استقلال ایالات متحده آمریکا گردید. جنگ در سال ۱۷۸۳ به پایان رسید و بدین گونه ایالات متحده آمریکا نخستین کشوری بود که استقلال خود را از امپراتوری‌های استعماری کسب نمود. قانون اساسی فعلی آمریکا در سال ۱۷۸۸ با اصلاحات دهگانه که مجموعاً با نام منشور حقوق ایالات متحده آمریکا می‌باشد، پی‌ریزی گردید. در سال ۱۷۹۱ قانون اساسی که تضمین‌کننده همه آزادی‌های اساسی مدنی بود، تصویب گردید. در خلال قرن نوزدهم میلادی ایالات متحده آمریکا به شکلی قاطعانه، به توسعه ارضی در سراسر خاک آمریکای شمالی مشغول شد. همچنین در خلال این قرن سرخپوستان تبعید و ایالات جدید به شکلی تدریجی تأسیس گردیدند. در سال ۱۸۴۴ توسعه سرزمین‌های آمریکا در سراسر قاره آمریکای شمالی به پایان رسید. در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی، جنگ داخلی آمریکا منجر به منسوخ شدن برده‌داری در این کشور شد. در سال‌های پایانی قرن نوزدهم، آمریکا به جزایر و آب‌های اقیانوس آرام مسلط شد و اقتصاد این کشور نیز در نتیجه انقلاب صنعتی فراگیر در دنیا، رشد بی‌سابقه‌ای کرد. جنگ آمریکا و اسپانیا و جنگ جهانی اول، موقعیت آمریکا را به شکل یک ابرقدرت نظامی جهانی تثبیت کرد. ایالات متحده در جنگ جهانی دوم به شکل یک ابرقدرت، نخستین کشور تولیدکننده و تنها کشور استفاده‌کننده بمب‌های اتمی در جنگ و به عنوان اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد ظاهر گردید. در خلال جنگ سرد ایالت متحده و اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی رقابت فضایی قابل توجه‌ای داشتند که این رقابت در پروژه آپولو ۱۱ به اوج خود رسید. بعد از پایان جنگ سرد در سال ۱۹۹۱ و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، ایالات متحده تبدیل به تنها ابرقدرت جهان شد.

ایالات متحده از اعضاء بنیانگذار سازمان ملل متحد، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) و تعدادی دیگر از سازمان‌های بین‌المللی است. 

جاذبه ها

آمریکایی شمالی شاید تاریخ مختصری داشته باشد اما شگفتی‌های طبیعی این قاره به خوبی توانسته است از پس این کمبود تاریخی برآید، به نحوی که هر طبیعت‌گردی آرزوی بازدید از آن‌ها را دارد. کشور آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین (از لحاظ بافت جغرافیایی) کشور در این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است. 

 نشریه معروف راهنمای سفر «لونلی پلنت» (Lonely Planet) اخیرا ۱۰ مورد از مکان‌های هیجان‌انگیز متعلق به کشور ایالات متحده آمریکا را منتشر کرده است. در این فهرست در کنار مکان‌های شناخته شده، مکان‌های دورافتاده زیادی نیز وجود دارد که هیچ‌کس از آن‌ها بازدید نمی‌کند؛ هرچند دلایل زیادی برای سفر به این نقاط بسیار عالی وجود دارد.

با ایلیا گشت همراه باشید تا سفری مجازی را به این کشور تجربه کنید.

فیلادلفیا (Philadelphia)

فیلادلفیا یکی از شهرهای عالی و درجه یک برای بازدید است. دلیل این انتخاب هم حساسیت و وسواس شدید ما در مورد ایده پیاده‌روی در مسیر معروف «اسچالکیل ریور تریل» (Schuylkill River Trail) است که حدود ۶۰ مایل (۹۶.۵ کیلومتر) طول دارد. اگر ساخت فاز توسعه‌ای مسیر پیاده‌روی این مجموعه به پایان برسد طول آن به ۱۳۰ مایل (حدود ۲۰۹ کیلومتر) خواهد رسید، اما باید به گفت که برای بازدید از این مسیر باید منتظر گرم شدن هوا ماند، چون پیاده‌روی در این مسیر طولانی در زمستان با توجه به برف‌گیر بودن منطقه آسان نخواهد بود. اگر در فصل زمستان به این شهر رفتید، می‌توانید به «بازار ترمینال ریدینگ» (Reading Terminal Market) سری بزنید. این بازار یکی از بزرگ‌ترین بازارهای سرپوشیده در جهان است و می‌توانید یک استیک پنیر خوشمزه در آنجا پیدا کنید.

 نچیز، ایالت می‌سی‌سی‌پی (Natchez, Mississippi)

شهر «نچیز» (Natchez) در ایالت «می‌سی‌سی‌پی» (Mississippi) یکی از مکان‌های عالی برای بازدید است. دلیل انتخاب این شهر به خاطر وجود «نچیز تریس پارک وی» (Natchez Trace Parkway: بزرگراه نچیز)، یکی از زیباترین مسیرهای رانندگی در آمریکا است که صحنه‌های زیبای مسیرش را هرگز فراموش نخواهید کرد. ما شخصا می‌توانیم این گزینه را تأیید کنیم زیرا از مسیر «نچیز» تا «نشویل» (Nashville) رانندگی کرده‌ایم. اگر به این شهر سفر کردید، هرگز دیدن زیبایی‌های آن را از دست ندهید و رانندگی در این جاده جادویی را امتحان کنید.

پارک ملی یلو استون (Yellowstone National Park)

 پارک ملی «یلو استون» نیز یکی از مکان‌های مورد تأیید ما است. برای اینکه این موضوع را باور کنید باید خودتان به این ناحیه سفر کنید. شاید آبفشان «اولد فِیتفول» (Old Faithful) یکی از موارد پرطرفدار در این پارک باشد، اما یکی از موارد مورد علاقه ما در این پارک، توقف ۲۰ دقیقه‌ای بود که به خاطر عبور میلیون‌ها گاومیش کوهان‌دار آمریکای (Bison) در جاده داشتیم.

بیرمنگام، ایالت آلاباما (Birmingham, Alabama)

اگر شما هم همیشه دوست داشتید رقص سنتی مردم بومی امریکا را ببینید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید یا در کلاس‌های آموزشی آن شرکت کنید، شهر «بیرمنگام» در ایالت «آلاباما» جزو مکان‌هایی است که می‌توانید این آموزش‌ها را به خصوص در منطقه «اسلوس فورنانس» (Sloss Furnaces) ببینید. البته دلیل شهرت دیگر این شهر تاریخچه زیاد آن در صنعت آهنگری است. در این مکان می‌توانید در کلاس‌های آموزشی آهنگری، جوشکاری و ریخته‌گری آهن و برنز هم شرکت کنید. شاید به خودتان بگویید یک کلاس جوشکاری و بعد هم شرکت در یک کنسرت موسیقی؟ به نظر عجیب می‌رسد اما ما اینکار را انجام دادیم و خیلی لذت‌بخش بود.

آلاسکا (Alaska)

 شاید زمانی که شوروی سابق این زمین‌های یخ‌زده شمال غربی کره زمین را با قیمت بسیار نازل ۲ سنت آمریکا در ازای هر مترمربع به آمریکا فروخت، فکرش را هم نمی‌کرد که این زمین‌ها برعکس ظاهر یخ‌زده و مرده‌اش، در قلب خود بزرگ‌ترین معادن مواد معدنی و چاه‌های زیرزمینی نفت را داشته باشد؛ وگرنه هرگز به این معامله راضی نمی‌شد. وب‌سایت «لونلی پلنت» (Lonely Planet) پیشنهاد نمی‌کند که قسمت خاصی را در «آلاسکا» بازدید کنید. کل این منطقه در این فهرست گنجانده شده است و پیشنهاد می‌شود بازدیدکنندگان از تمامی بخش‌های آن دیدن کنند. بنابراین اگر می‌خواهید تنها یک کار را در این منطقه که خود به تنهایی به اندازه یک کشور بزرگ است، انجام دهید، این کار احتمالا پیاده‌روی در پارک ملی «دنالی» (Denali) خواهد بود. شاید ایده پیاده‌روی در این پارک زمانی به ذهن ما رسید که فیلم «سپیده دم» (Breaking Dawn) را مشاهده کردیم. در این فیلم خون‌آشام‌های ترسناک در برف راه می‌روند و شما نمی‌توانید این موضوع را انکار کنید که «دنالی» یکی از مکان‌های عالی برای پیاده‌روی به سبک راه رفتن خون‌آشام‌ها است!

 سامرویل، ایالت ماساچوست (Somerville, Massachusetts)

 شاید شما قبل از اینکه با فهرست مکان‌های دیدنی وب‌سایت «لونلی پلنت» آشنا شوید، چیزی در مورد شهر «سامرویل» در ایالت «ماساچوست» نمی‌دانستید، اما سامرویل تنها در ۲ مایلی (حدود ۳ کیلومتری) شمال شهر «بوستون» (Boston) واقع شده و مکان بسیار جذابی است. ما در مورد سفر به این منطقه و بازدید از «موزه هنر بد» (Museum of Bad Art) وسواس زیادی داشتیم و در پایان نیز به نظر سفر خوبی رسید که کاملا از آن راضی بودیم.

شمال غربی آرکانزاس (Northwest Arkansas)

ما نیز قبلا با «شمال غربی آرکانزاس» و با کل منطقه «آراکانزاس» ناآشنا بودیم، اما بعد از بازدید کوتاه و سریع خود از وب‌سایت شمال غربی آرکانزاس، اطلاعاتی در مورد این منطقه به دست آوردیم. شمال غربی آرکانزاس یکی از مناطق در حال رشد و پویا در آمریکا است که به نظر ما قبل از آنکه خیلی هم شلوغ شود و مناظر زیبا و بکر خود را از دست بدهد باید در فهرست مکان‌های دیدنی هر فردی که به آمریکا سفر کرده است، قرار بگیرد.

سن آنتونیو، ایالت تگزاس (San Antonio, Texas)

 در شهر «سن آنتونیو» در ایالت «تگزاس» می‌توانید پیاده‌روی‌های شگفت‌انگیزی داشته باشید. مسیر پیاده‌روی عالی و شگفت‌انگیز «داون‌تاون ریور واک» (Downtown Riverwalk) که می‌توانید با کشتی نیز به آنجا سفر کنید، جایی است که می‌توانید در سراسر آن توقف کنید و یک وعده غذایی خوشمزه میل کنید. مسیر معروف پیاده‌روی دیگری که در این شهر قرار دارد «میشن تریل» (Mission Trail) است که‌ آن نیز هم برای پیاده‌روی و هم برای دوچرخه‌سواری مناسب است و به طور دقیق ۴ مسیر جداگانه را به هم متصل می‌کند. پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری در این مسیر کاری عالی و جذاب است.

نیو مکزیکوی جنوبی (Southern New Mexico)

بین ۲ شهر «سانتافه» (Santa Fe) و «تائوس» (Taos)، «نیو مکزیکوی شمالی» (Northern New Mexico) سهم عادلانه خود را از دارایی‌های این کشور به دست آورده است، اما متاسفانه به خاطر وجود «نیو مکزیکوی شمالی» بسیاری از کارها و مکان‌های جالب و جذاب در «نیو مکزیکوی جنوبی» (Southern New Mexico) نادیده گرفته می‌شود. اگر یکبار به این ناحیه سفر کنید، می‌توانید بین آثار به جا مانده از یوفوها (UFO: اشیا پرنده ناشناخته فضایی که به موجودات فرازمینی نسبت داده می‌شوند) در منطقه «راسول» (Roswell) یا خفاش‌های موجود در غار «کارلزبد» (Carlsbad) یکی را انتخاب کنید، اما یکی از مواردی که شیفته آن خواهید شد، بنای یادبود ملی ساخته شده از شن‌های سفید است که برای بازدید بسیار عالی هستند.

میلواکی، ایالت ویسکانسین (Milwaukee, Wisconsin)

یکی از مکان‌هایی که شگفتی آن توسط هر بازدیدکننده‌ای تایید می‌شود، منطقه «میلواکی» (Milwaukee) در شهر «ویسکانسین» (Wisconsin) است. در میلواکی چیزهای جالب زیادی وجود دارد که انتخاب از میان آن‌ها بسیار سخت است. به نظر ما رفتن به یک کنسرت موسیقی در سالن تئاتر «پابست» (Pabst Theater) بسیار شگفت‌انگیز خواهد بود و هرگز ترکیب موسیقی فوق‌العاده، غذای خوشمزه و هیجان زیاد را فراموش نخواهید کرد. امیدواریم هر مکانی در «میلواکی» را که برای مسافرت جاده‌ای خود انتخاب می‌کنید، در پایان خاطره‌ای خوب و لذت بخشی با خود به یادگار ببرید.

شهرها

دیدنی‌ها