ترکمنستان | Turkmenistan

پایتخت: عشق آباد
زبان رسمی: ترکمنی
جمعیت: ۵،۱۷۱،۹۴۳
واحد پول: منات ترکمنستان

شرح

ترکمنستان | Turkmenistan

ترکمنستان نام کشوری در آسیای میانه است که پیش‌تر یکی از جمهوری‌های تشکیل دهنده اتحاد جماهیر شوروی بوده است. این کشور نیز مانند سایر کشورهای آسیای میانه در سال 1991 از شوروی اعلام استقلال نمود. ترکمنستان با تاریخ باستانی خود همراه طبیعت زیبا و شگفت‌انگیزی که دارد یکی از همسایگان شمالی ایران است که در کرانه دریای خزر آرام گرفته و با سبک معماری خاص خود هر ساله گردشگران بسیاری را پذیرا می‌شود. ایلیا گشت در این مقاله قصد در معرفی این کشور زیبای باستانی دارد، با ما همراه شوید.

معرفی کشور ترکمنستان

ترکمنستان که از دو بخش ترکمن و ستان تشکیل یافته و به معنای سرزمین ترکمن‌هاست، از دو هزار سال پیش از میلاد توسط ایرانی‌هایی از تبار هندواروپایی‌ها، تاریخ خود را آغاز نمود. این کشور همیشه محل تاخت و تاز تمدن‌های دیگر مانند میان‌رودان، ایلام و تمدن دره سند بوده است تا اینکه در اواخر قرن نوزدهم توسط تهاجم امپراطوری روسیه به آن، دچار تغییرات اساسی و بسیاری گردید که باعث شد از یک جامعه قبیله‌ای اسلامی به یک جامعه لننیستی مطلقه تبدیل شود. امروزه اکثر جمعیت این سرزمین را ترکمن‌ها تشکیل می‌دهند که هشتاد و نه درصد آن‌ها مسلمان و حنفی مذهب هستند. 9% نیز پیرو کلیسای ارتودکس روسیه می‌باشند.

اقتصاد

این کشور که دارای منابع بزرگی از گاز طبیعی است، چهارمین کشور بزرگ تولید کننده گاز طبیعی در دنیا محسوب می‌شود. با این وجود کشاورزی و دامپروری شغل اکثر ساکنین این سرزمین است و پنبه، پارچه‌های نخی، پوست، قالی و نفت از جمله صنایع صادراتی آن به سایر کشورها می‌باشند.

جغرافیا

افغانستان و ایران کشورهای همسایه آن از سمت جنوب، ازبکستان و قزاقستان از شمال با آن مرز مشترک دارند. در غرب خود با دریاچه خزر محدود شده که از همین دریاچه نیز مرز آبی با روسیه و جمهوری آذربایجان دارد. پایتخت آن عشق آباد است و تجن، آمودریا اترک و مرغاب رودهای مهم جاری در آن هستند. 

آب و هوا

اقلیم بیابانی نیمه گرمسیری که سبب خشک شدن اکثر نقاط این سرزمین شده، بر آن حاکم است. با این شرایط بیشترین بارندگی آن در فصل زمستان که هوا معتدل و خشک می‌شود، اتفاق می‌افتد.

شهرها

دیدنی‌ها