تیمور شرقی | Timor-Leste

پایتخت: دیلی
زبان رسمی: تنوم و پرتغالی
جمعیت: ۱۱۱۵۰۰۰ نفر
واحد پول: دلار آمریکا
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

تیمور شرقی | Timor-Leste

تیمور شرقی یا جمهوری دموکراتیک تیمور شرقی یکی از کشورهای جنوب شرقی آسیاست. این کشور سال 2002 و پیرو یک همه‌پرسی که با حضور ناظران سازمان ملل متحد برگزار شد استقلال یافت.

این کشور در قرن 16 میلادی تحت استعمار پرتغال درآمد که تا سال 1975 این استعمار ادامه پیدا کرد. این کشور سال 1975 از سلطه پرتغال خارج شد ولی همان سال تحت سلطه اندونزی درآمد.

آب و هوای این کشور گرم و استوایی است و فصل‌های آن به دو بخش بارانی و خشک تقسیم می‌شود. تولید ناخالص داخلی به ازای هر نفر در این کشور تازه استقلال یافته 800 دلار است که نسبت به دیگر کشورهای جهان رقم پایینی است.مهم‌ترین محصول این کشور چوب صندل است که در کنار محصولات دیگری همچون قهوه و مرمر به کشورهای آمریکا، آلمان، پرتغال، استرالیا و اندونزی صادر می‌شود. مواد غذایی، گازوئیل، نفت سفید و ماشین‌آلات نیز جزو واردات این کشور از همین کشورهاست.

تقسیمات کشوری

کشور تیمور شرقی مشتمل بر ایالت می شود:

    (Lautém)
    بائو کائو (Baucau)
    (Viqueque)
    (Manatuto)
    دیلی (Dili)
    (Aileu)
    (Manufahi)

جاذبه ها

یکی از جاذبه های این کشور مجسمه  کریستو قهرمان کشور تیمور شرقی در شهر دیلی، پایتخت آن است که باید مسیرش پیاده طی شود. از کنار این مجسمه ی زیبا تمام زوایای شهر به خوبی دیده می شود. کلیسای مقدس مسیحی نیز در این شهر است. سوغات این کشور را نیز باید از دیلی تهیه کنید .   در سفر خود به کشور تیمور شرقی به جزیره اتائورو سفر کنید این جزیره به دلیل داشتن ماهی‌های متنوع بسیار مشهور می‌باشد و غواصی زیر آب‌های این جزیره می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد.