سوریه | Syria

پایتخت: دمشق
زبان رسمی: عربی
جمعیت: ۱۸٬۰۰۰٬۰۰۰
واحد پول: پوند سوریه

شرح

سوریه | Syria

سوریه کشوری در سواحل شرقی دریای مدیترانه و در جنوب غربی آسیا که پایتخت آن شهر دمشق معروف به دروازه تاریخ است. این کشور که تاریخی چندهزار ساله دارد، با داشتن بیش سیزده هزار محل باستانی و 25 موزه میراث فرهنگی زمانی از پررونق‌ترین و بهترین کشورهای توریستی دنیا بود. متاسفانه در خلال ناآرامی‌ها و جنگ‌های داخلی اخیر سوریه چند سالی است که چرخ صنعت گردشگری آن فلج شده و سفرهای کمتری به این کشور صورت می‌گیرد. با ایلیا گشت همراه شوید تا این کشور باستانی و مذهبی دنیای عرب را بیشتر بشناسیم.

معرفی سوریه

کشور سوریه نزد مسلمانان به‌خصوص شیعیان به مناسبت نقش تاریخی آن در اتفاق کربلا و وجود مرقد مطهر حضرت زینب(س) از جایگاه والایی برخوردار است. با این‌حال این کشور، تاریخی بسیار کهن و غنی‌ای دارد. این کشور در گذشته همراه با کشورهای اردن، لبنان و فلسطین بخشی از سرزمین شام محسوب می‌شد و از همین حیث قدمتی در حدود 5 هزار سال پیش در تاریخ دارد. قبل از تسلط مسلمانان بر این کشور، اقوام مختلفی از جمله: اقوام سامی،اموری، آرامی، مصری، آشوری، بابلی، یونانی، رومی و ایرانی، یا این کشور را محل سکونت خود قرار داده یا آن‌را محل تاخت و تاز جاه‌طلبی‌های خود نمودند. 

اقتصاد 

با توجه به موقعیت جغرافیایی آن و طبیعت متنوع و دارا بودن کوه‌ها، دره‌ها، بیابان‌ها، رودخانه و دسترسی به آب‌های آزاد کشاورزی حرف اول را در اقتصاد این کشور می‌زند. با این وجود نفت، گاز و فلزات، صنعت، حمل و نقل دریایی و گردشگری در رده‌های بعدی پایه‌های اقتصادی کشور به شمار می‌روند.

گردشگری

بقایای شهر تاریخی و رومی پالمیرا که در بیابان واقع شده اصلی‌ترین جاذبه توریستی آن است. شهر معلولا، آپامئا، حلب و دمشق از دیگر شهرهای قدیمی و جالب و دیدنی این کشور هستند. تقریبا در تمام شهرها و منطقه‌های این کشور می‌توان آثار تاریخی و اماکن باستانی منحصر به فردی را یافت.

جغرافیا

سوریه که در جنوب غربی آسیا و در کرانه‌های دریای مدیترانه قرار گرفته، از شمال با ترکیه و در شرق و جنوب شرقی خود با عراق مرز مشترک دارد. همچنین در همسایگی اردن در جنوب خود، اسرائیل در جنوب غربی و لبنان در غرب واقع شده است. این کشور با 185،180 کیلومتر مربع مساحتی که دارد محل جریان رودهای مهمی از جمله فرات، العاصی(الیرموک)، بانیاس و عفرین است. 

آب و هوا

در کرانه‌ها و نواحی جنوب غربی آن، آب و هوای معتدل و مرطوب مدیترانه‌ای و در سایر نقاط اقلیم گرم و خشک بر این سرزمین حاکم است.

شهرها