سوئد

Sweden
پایتخت:
زبان رسمی: سوئدی
جمعیت: ۱۰،۰۶۵،۳۸۹
واحد پول: کرون سوئد

شرح

سوئد کشوری اروپایی در شبه جزیره اسکاندیناوی است که با طبیعیت سرسبز و فوق‌العاده زیبا، سواحل دلفریب دریای بالتیک و آبشارهای بی‌نظیر و از همه مهم‌تر رفتار مردمان شاد و صمیمی‌اش به یکی از گردشگرپذیرترین کشورهای دنیا تبدیل شده است. این کشور زیبا به پایتختی شهر استکهلم، کشوری با پادشاهی مشروطه و حکومت پارلمانی است. این کشور سرسبز که هشتمین سرانه تولید ناخالص دنیا را دارد، در جنبه‌های مختلف ملی از قبیل کیفیت زندگی، آزادی شهروندی، بهداشت، آموزش، اختلاف طبقاتی، رفاه و توسعه انسانی جایگاه خوبی در دنیا را کسب نموده است. همراه با ایلیا گشت این کشور سرسبز زیبا را بیشتر می‌شناسیم.

معرفی سوئد 

سوئد کشوری باستانی است که تاریخ پیدایش آن آمیخته‌ای از افسانه‌ها و اسطوره‌ها گشته است. به گفته تاریخ‌نگاران، حدود دوهزار سال قبل که یخ‌های شبه جزیره اسکاندیناوی شروع به ذوب شدن کردند، مردمانی از شاخه ژرمن‌ها و هندواروپاییان برای یافتن محل زندگی بهتر به این منطقه سرسبز و غنی مهاجرت نمودند. نژاد این ملت به هندواروپاییان و وایکینگ‌ها برمی‌گردد. قدیمی‌ترین نوشته‌ها حکایت از قومی نیرومند به نام آسورها در این سرزمین می‌نماید، این قوم به دارا و فقیر تقسیم شده بودند و روسا و سرکردگان آن به ثروت خود اتکا داشتند. مسیحیت پروتستان لوتری با 66درصد اولین دین پرطرفدار این مردم و بعد از آن اسلام با 5 درصد طرفدار، دومین دین پرطرفدار این کشور محسوب می‌شوند. 

اقتصاد

کیفیت زندگی شهروندان سوئدی بالا و نرخ بیکاری در آن کشور پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است. ماشین‌آلات 35 درصد صادرات این کشور را به خود اختصاص داده و بعد از آن، وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی از دیگر محصولات صادراتی آن هستند که به کشورهای آلمان (۸/۹درصد)، آمریکا (۳/۹ درصد)، انگلستان (۱/۷ درصد)، دانمارک(۹/۶ درصد)، فنلاند(۶ درصد)، فرانسه(۹/۴ درصد)، هلند(۷/۴ درصد) و بلژیک(۵/۴درصد) صادر می‌شوند.

جغرافیا

سوئد کشوری در شمال اروپاست که با کشورهای نروژ در غرب، فنلاند از شمال شرق و دانمارک از جنوب غربی هم مرز بوده و توسط خلیج بوتنی در شرق و دریای بالتیک در جنوب شرقی احاطه شده است. بیش از نیمی از مساحت این کشور از جنگل پوشیده شده و طبعاً، صنایع چوب و ساخت ماشین آلات مرتبط با آن، معمول و متداول است.

آب و هوا

آب و هوای بسیار سردی بر این کشور حاکم است. ابستان‌ها کوتاه و گرم و زمستان‌های سرد و طولانی با میانگین بارش سالانه از ۲۰۰ سانتی‌متر در غرب وجنوب غربی، تا ۵۰ سانتی‌متر در شرق و جنوب شرقی متغیر است. اما نکته بسیار جالب در مورد این کشور قطبی این است که، در قسمت‌های شمالی‌تر آن 6 ماه از سال روز و 6 ماه از سال شب است هرچند در قسمت‌های جنوبی 4 فصل کامل دیده می‌شود.

شهرها

دیدنی‌ها