اسلوونی

Slovenia
پایتخت:
زبان رسمی: اسلوونیایی
جمعیت: ۲٫۰۵۳٫۳۵۵
واحد پول: یورو

شرح

اسلوونی | Slovenia

اسلوونی کشوری سرسبز و زیبا که در قلب اروپا جای گرفته و با مناظر طبیعی محسور کننده خود هر گردشگری را به این سرزمین جذب می‌کند، در واقع چهار راه اصلی فرهنگ و تجارت اروپا در دنیا شناخته می‌شود. این کشور که زمانی جزیی از جمهوری یوگسلاوی بود، به پایتختی شهر لیوبلیانا در سال 1991 اعلام استقلال نمود. تاریخ پر فراز و نشیب آن که امروزه فرهنگی غنی برای مردمانش به ارمغان آوره و مناظر بکر و بی‌نظیری که رشته کوه‌های آلپ شرقی به آن هدیه داده، این کشور را به مقصدی ایده‌آل برای مسافرت تبدیل نموده است. همراه ایلیا گشت اسلوونی را بهتر بشناسیم.

معرفی کشور اسلوونی

هرچند که امپراطوری عثمانی هرگز نتوانست اسلوونی را به زیر سلطه خود ببرد اما قدرت‌های دیگر اروپایی هرگز چشم از این سرزمین پرگهر برنداشتند و همیشه شاهد تاخت و تاز مهاجمین دیگر بود. جمهوری ونیز، باواریا به خصوص امپراطوری اتریش-مجارستان قرن‌ها بر این منطقه حکمرانی نمودند. این کشور که ثروتمندترین بخش فدراسیون یوگسلاوی بود، در شمالی‌ترین نقطه این جمهوری جای گرفته و پل ارتباطی مرکز و غرب اروپا و شبه جزیره بالکان محسوب می‌شده است. امروزه این کشور به صورت جمهوری پارلمانی اداره می‌شود و از وضعیت اقتصادی اجتماعی مطلوب و پیشرفته‌تری نسبت به سایر کشورهای استقلال یافته جمهوری یوگسلاوی سابق دارد. مسیحیان 61 درصد مردم کشور را تشکیل می‌دهند و باقی آنان یا پیرو ادیان دیگر و یا بی دین هستند.

جغرافیا

این کشور در کرانه دریای آدریاتیک و در دامنه رشته کوه‌های آلپ با مساحت ۲۰٬۲۷۳ کیلومتر مربع در مرکز اروپا قرار گرفته است. در غرب خود با ایتالیا و در شمال خود با اتریش همسایه شده است. همچنین با کرواسی از جنوب و جنوب شرقی و با مجارستان از شمال شرق خود مرز مشترک دارد. کوهستان‌ها و ارتفاعات ناهموار بخش بسیار وسیعی از این سرزمین را پوشانده‌اند و پست‌ترین بخش آن در سواحل دریای آدریاتیک قرار گرفته است.

آب و هوا

به دلیل تنوع توپوگرافی این کشور و وجود ناهمواری‌های متعدد اقلیم آن نیز بسیار متنوع شده است. آب و هوای سرد و کوهستانی در مناطق شمالی و آب و هوای معتدل‌تری در جنوب و غرب آن جریان دارد. 

شهرها