سن هلن | Saint Helena

پایتخت: جیمز تاون
زبان رسمی: انگلیسی
جمعیت: ۴۲۵۵
واحد پول: پوند
ولتاژ: ۱۱۰

شرح

سن هلن | Saint Helena

سنت هلن جزیره‌ای در جنوب اقیانوس اطلس و یکی از سرزمین‌های ماوراء بحار بریتانیا است. نام فارسی آن دخیل از انگلیسی است. دریانورد پرتغالی ژوانیو دا نووا (João da Nova) این جزیره را در ۱۵۰۲ کشف کرد و نام سنت هلنا مادر امپراتور روم کنستانتین بزرگ را برآن نهاد.

 انگلستان سال‌ها از این جزیره به عنوان تبعیدگاه استفاده می‌کرده‌ است. معروف‌ترین زندانی این جزیره ناپلئون بناپارت بود که تحت نظارت دولت بریتانیا سال‌های واپسین عمر خود را در این جزیره در تبعید بود. در طی سرشماری سال ۲۰۰۸ جمعیت جزیره سنت هلن، چهار هزار و ۲۵۵ نفر اعلام شد در حالی که ده سال پیش ۵٬۰۰۸ نفر در این جزیره زندگی می‌کردند.

اقتصاد

سنت هلن اقتصادی ضعیف دارد، به نحوی که تقریباً به صورت کاملاً پایدار به کمک‌های دولت بریتانیا وابسته است. تنها بخش فعال اقتصادی این کشور تولیدات ناخالص ملی به میزان ۵۰٪ و نیز بخش گردشگری است. مهم‌ترین محصول صادراتی این کشور قهوهٔ به نام سوییت ماریا است که گران‌ترین قهوه در دنیا نیز می‌باشد. یکی دیگر از محصولات صادراتی این کشور، نوشیدنی به نام تونگی اسپریت است که از عصاره گلابی خاردار کاکتوس یا اپونیتا فیکوس ایندیکا (تونگی نام محلی این کاکتوس است) گرفته می‌شود.

تا سال ۲۰۱۷، رفت‌وآمد به سنت هلن تنها با کشتی ممکن بود که هر سه هفته یک‌بار از کیپ تاون به سمت سنت هلن حرکت می‌کند که برای پیمودن این مسیر دریای پنج روز در راه است. در سال ۲۰۱۷ دولت بریتانیا فرودگاهی احداث کرد که رفت‌وآمد به سنت هلن را تسهیل می‌کند. از اهداف احداث این فرودگاه کمک به استقلالِ اقتصادِ سنت هلن، از طریق رونق گرفتن گردشگری است.

کوه سن هلن

کوه سنت هلن آتشفشان چینه‌ای فعالی واقع در رشته‌کوه کسکیدز در ایالت واشینگتن در ایالات متحده آمریکا است. ارتفاع این کوه تا پیش از فوران فاجعه‌بارش در ۱۸ مه ۱۹۸۰ به ۲۹۴۹ متر (۹۶۷۷ فوت) می‌رسید اما پس از فوران ارتفاع آن به ۲۵۴۹ متر (۸۳۶۳ فوت) کاهش یافت.

کوه سنت هلن توسط کاپیتان جرج ونکوور و به افتخار دوستش آلن فیتزهربرت، سفیر بریتانیا در دربار اسپانیا که با عنوان بارون سنت هلن شناخته می‌شد چنین نام‌گذاری شده‌است. این کوه همچنین زمانی به نام کوه فوجی آمریکا شهرت داشت.

فرودگاه سنت هلن، بی مصرف ترین فرودگاه دنیا

در جزیره دورافتاده سنت هلن در اقیانوس اطلس فرودگاهی با هزینه ۳۸۰ میلیون دلار ساخته شده که به دلیل عدم بازده اقتصادی به «بی مصرف ترین فرودگاه دنیا» شهرت پیدا کرده است. البته اگر هیچ وقت پروازی به جزیره سنت هلن هم انجام نمی گرفت چیزی را از دست نمی دادید. حتی به احتمال زیاد خیلی از شماها نام این جزیره را هم تا به حال نشنیده اید. این جزیره با مساحت ۱۲۱ کیلومتر مربع تنها به این دلیل شهرت دارد که ناپلئون بناپارت، امپراطور فرانسه در سال های آخر عمرش در این جزیره در تبعید به سر می برد.