جمهوری چاد | République du Tchad

پایتخت: انجامنا
زبان رسمی: فرانسوی و عربی
جمعیت: ۱۰٬۳۲۹٬۲۰۸ نفر
واحد پول: فرانک سی‌اف‌ای آفریقای میانه
ولتاژ: ۱۱۰

شرح

جمهوری چاد | République du Tchad

جمهوری چاد با نام رسمی جمهوری چاد، کشوری بی دریا و همه سو خشک در مرکز آفریقاست. پایتخت آن انجامنا است. مساحت این کشور در حدود۱٬۲۸۴٬۰۰۰ کیلومتر مربع است.

جمهوری چاد از نظر ردهٔ مساحتی در جهان رتبهٔ بیستم را به نام خود کرده‌ است که جزء سی کشور بزرگ دنیا و از بزرگ‌ترین کشورهای آفریقا است.

با این که مساحت این کشور اندکی از کشور ایران کوچک‌تر است، و مقدار بسیار ناچیزی از نیجر بزرگ‌تر است، اما جمعیت آن از یک هفتم ایران کمتر و حتی از جمعیت نیجر هم کمتر است.

مقدار عظیمی از مساحت این کشور بیابان و صحرا است و اکثر زمین‌های آن، غیرقابل کشت می‌باشد. نژادهای این کشور به این ترتیبند:۲۷/۷درصد سارا، ۱۲/۳درصد عرب، ۱۱/۵درصد مایوکبی، ۹درصد کانم بورنو و ۳۹/۵درصد بقیه.

سیستم حکومتی این کشور بر اساس نظام جمهوری است. جمهوری چاد از شمال با کشور لیبی، از شرق با کشور سودان ، از جنوب با کشورهای آفریقای مرکزی و کامرون و از غرب با کشورهای نیجر و نیجریه همسایه است.

مردم

بر اساس جدیدترین آمار (۲۰۰۷ میلادی) جمهوری چاد بالغ بر ۱۰٬۷۸۰٬۶۰۰ نفر جمعیت دارد.

نرخ رشد جمعیت این کشور نزدیک به ۳۱/۳ درصداست. از سوی دیگر به‌طور میانگین در هر کیلومتر مربع از خاک این سرزمین ۷۷/۶ نفر زندگی می‌کنند.

چاد به ازای هر هزار نفر از جمعیت خود ۸/۴۸ نفر نرخ زاد و ولد و ۷/۱۵ نفر نرخ مرگ و میر دارد.

امید به زندگی در میان مردان چاد ۵/۴۸ سال و در بین زنان این کشور ۵/۵۲ سال است. حدود ۵۴ درصداز مردم چاد مسلمانند و مابقی افراد به دین مسیحیت اعتقاد دارند. زبان رسمی مردم چاد فرانسوی است ولی در برخی از نقاط مردم به زبان عربی صحبت می‌کنند.

حداقل ۱/۷۹ درصد از مردان و ۹/۳۴ درصد از زنان بالای ۱۵ سال چاد باسوادند.

چاد یکی از کشورهای عقب مانده جهان است و شیوع گسترده برخی بیماری‌های مرگبار همه ساله جان تعداد کثیری از ساکنین این کشور را می‌گیرد.

مردم چاد از نژاد عرب، سودانی و بانتویی هستند. اعراب شمال این کشور زندگی بادیه‌نشینی دارند ولی جنوبی‌ها اکثراً سیاهپوستان قبایل بانتویی هستند.

جاذبه های گردشگری چاد

پارک ملی زاکوما

در این کشور چندین پارک ملی وجود دارد که بدون شک مهم ترین آنها پارک ملی زاکوما می باشد که در مرکز این کشور قرار دارد. شما در زاکوما می توانید با زیبایی های فراوانی آشنا شوید که از میان مهمترین آنها می توان به صخره های سرخ اشاره کرد. علاوه بر این، پارک ملی زاکوما خانه بیش از هزار گونه مختلف جانوری است. شما می توانید با استفاده از تور های سافاری با بسیاری از این حیوانات شگفت انگیز مانند فیل ها و شیر ها از فاصله ای تقریبا مناسب و امن آشنا شوید. بازدید از این پارک بدون شک یک تجربه فراموش نشدنی را برای شما رفم می زند.

دریاچه‌ های اونیانگا

یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی این کشور که بازدید از آن را هرگز نباید از دست بدهید، دریاچه‌ های اونیانگا می باشند. این دریاچه های زیبا در میان دل کویر صاحارا واقع شده اند و از همین رو محبوبیت بالایی دارند. در واقع این مجموعه از دریاچه ها تنها منابع آبی کشور چاد به شمار می روند. زندگی بسیاری از بومی های این کشور به سلامت این دریاچه ها بستگی دارد. در سال های اخیر چندین مجتمع تفریحی در منطقه واقع شده اند. ساخت این مجموعه با افزایش تعداد گردشگران از منطقه کمک شایانی کرده است.

طاق آلوبا

آلوبا یک طاق طبیعی زیبا است که در جنوب کویر صاحارا واقع شده است. این طاق یکی از زیباترین طاق های طبیعی دنیا به شمار می رود که در سال 2012 در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. بومی های منطقه اعتقاد دارند که این طاق نشانی از خدا آتش، یعنی کالالاکنا می باشد. معمولا در اولین روز های بهار بومی ها در این منطقه جمع شده و یک جشن سپاس گزاری به جای می آورند. توریست های زیادی ترجیح می دهند به دلیل این جشن در بهار از این طاق دیدن کنند.

آتشفشان 

از دیگر جاذبه های گردشگری و طبیعی معروف این کشور می توان به آتشفشان Emi Koussi اشاره کرد. این آتشفشان که در شرق چاد واقع شده است، یکی از زیباترین قسمت های کشور محسوب می شود. آخرین باری که این آتشفشان فوران کرد به قرن 5 میلادی بر می گردد. در حال حاضر این آتشفشان خاموش بوده و هیچ خطری برای ساکنین منطقه و توریست ها ندارد.