جمهوری سورینام | Republiek Suriname

پایتخت: پاراماریبو
زبان رسمی: زبان هلندی
جمعیت: ۴۷۰٬۷۸۴ نفر
واحد پول: دلار
ولتاژ: ۱۱۰

شرح

جمهوری سورینام | Republiek Suriname

جمهوری سورینام  با نام رسمی جمهوری سورینام کشور کوچکی در شمال آمریکای جنوبی است. پایتخت آن پاراماریبو است. سورینام از نظر جمعیت و مساحت کوچک‌ترین کشور آمریکای جنوبی است. کشور سورینام از سوی شرق با گویان فرانسه و از سوی غرب با گویان هم‌مرز است. در جنوب آن برزیل و در شمال آن اقیانوس اطلس قرار دارد. مرزهای جنوبی آن با گویان و گویان فرانسه مورد مناقشه‌ است.

نام این کشور در فرهنگ‌های لغت اروپایی به صورت سِرانان تونگو سرانان هم آمده است. سورینام در گذشته از مستعمرات پادشاهی هلند بود و به نام گویان هلند معروف بود.

زبان

زبان رسمی کشور سورینام هلندی است. ترکیبی از زبان‌های هندغربی و هلندی در مناطق مختلف آن بکار می‌رود.به خاطر ترکیب جوامع مختلف، فرهنگ سورینام بسیار متنوع است.

اقتصاد

قتصاد سورینام تحت تأثیر صنایع بوکسیت قرار دارد که بیش از % ۱۵ تولید ناخالص داخلی % ۷۰ درآمد صادرات را تأمین می‌کند. سایر اقلام صادراتی شامل شکر و قند می‌شود و نیز سورینام دارای مخازن نفت و طلا است. حدود یک چهارم مردم در بخش کشاورزی کار می‌کنند. اقتصاد سورینام وابستگی زیادی به کشورهای دیگر دارد و عمدتاً با هلند، ایالات متحده و سایر کشورهای حوزهٔ کاراییب تجارت می‌کند.

دولت ویدنبوش پس از در دست گرفتن قدرت در پاییز ۱۹۹۶، تمام برنامه‌های ساختاری دولت قبلی را به بهانهٔ منصفانه نبودن برای مردم فقیر جامعه، متوقف کرد. درآمدهای مالیاتی مانند گذشته قطع شد و دولت منابع درآمد جدیدی را جایگزین مالیات کرد. در سال ۱۹۹۷ تخصیص سرمایه به توسعهٔ سازمان‌های هلندی کاهش یافت و روابط دو کشور رو به زوال گذاشت. رشد اقتصادی در سال ۱۹۹۸ با تنزل بخش معدن، ساخت و ساز و خدمات عمومی، کاهش پیدا کرد.

جنگل‌های بکر بارانی حدود 80 درصد از این کشور را تشکیل داده‌اند. از آنجایی که این کشور زمانی مستعمره هلندی‌ها بوده آثاری از آن‌ها در این کشور برجای مانده است. قلعه زیلاندیا در سال 1640 در شهر پاراماریبو پایتخت سورینام ساخته شد و بعدها هلندی‌ها در سال 1651 از آن به عنوان یک مرکز تجاری استفاده می‌کردند. این قلعه معماری بسیار جالب توجه و منحصر به فردی دارد. پارک جنگلی براونزبرگ منطقه‌ای محافظت‌شده در جنوب پاراماریبو و یکی از محبوب‌ترین دیدنی های سورینام است. این پارک می‌توانید زندگی انواع گونه‌های پرندگان را ببینید، سری به آبشار لئو بزنید و در مسیرهای مشخص‌شده پیاده‌روی کنید و به آرامش برسید. منطقه حفاظت‌شده مرکزی سورینام نیز از دیگر مناطق زیبای این کشور با پوشش گیاهی منحصر به فرد است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.