جمهوری مقدونیه | Republic of Macedonia

پایتخت: اسکوپیه
زبان رسمی: مقدونی
جمعیت: ۲٬۰۶۱٬۳۱۵
واحد پول: دینار مقدونیه

شرح

جمهوری مقدونیه | Republic of Macedonia

مقدونیه یا جمهوری مقدونیه کشوری باستانی در شمال یونان و جنوب شرقی اروپا که زمانی جزیی از جمهوری یوگسلاوی سابق بوده است. این کشور با تمام یادگارهایی که از دوران باستان در خود نگه داشته، امروزه با مناظر فوق‌العاده شگفت‌انگیز و زیبایی‌های منحصر به فرد خود به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در شبه جزیره بالکان تبدیل شده است. این کشور که زمانی امپراطوری عظیمش هم‌پیمان سلسله بزرگ هخامنشیان بوده، زادگاه یکی از پرقدرت‌ترین پادشاهان دنیا یعنی اسکندر مقدونی  می‌باشد. همراه ایلیا گشت این کشور باستانی را بیشتر می‌شناسیم.

معرفی جمهوری مقدونیه

جمهوری مقدونیه که خواستگاه یکی از کهن‌ترین تمدن‌های بشری نیز می‌باشد، در سده‌های ششم و پنجم پیش از میلاد، امپراطوری مستقل خود را داشته است. آوازه این کشور در دنیا نیز از جایی شروع شد که منطقه شمالی یونان در سده چهارم پیش از میلاد به زیر سلطه شخصی به نام فلیپ مقدونی رفت. او با سپاهیان فالانژ ارتشی نیرومند تشکیل داد و فیلسوفان بزرگی چون ارسطو را به این سرزمین آورد و پایتخت خود را پلا معرفی نمود، اما در نهایت توسط اردشیر سوم پادشاه هخامنشی از جاه طلبی خود بازماند و نهایتا توسط همسرش المپیا و پسرش اسکندر در مراسم جشنی در یونان به طرز مرموزی کشته شد. پس از او پسرش اسکندر جاه طلبی‌های وی را ادامه داد و توانست بر دو امپراطوری بزرگ آن زمان یعنی تمام یونان اروپایی و ایران هخامنشی پیروز گردد. این کشور در سال 1991 از یوگسلاوی سابق اعلام استقلال نمود.

اقتصاد

مهم‌ترین صنایع اقتصادی این کشور کشاورزی، صنعت و خدمات است که رشدی 2،5 درصدی در سال را برای آن به ارمغان آورده‌اند. مهم‌ترین محصولات کشاورزی آن برنج، تنباکو، گندم، ذرت و ارزن می‌باشد و مهم‌ترین صنایع آن زغال سنگ، کروم، سرب، روی و آلیاژ نیکل است. مواد صادراتی آن تنباکو، صنایع دستی و آهن و فولاد است و مواد وارداتی آن ماشین‌آلات و تجهیزات، سوخت، مواد غذایی و مواد شیمیایی است.

جغرافیا

این کشور به پایتختی شهر اسکوپیه، در شبه جزیره بالکان و در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. کشورهای آلبانی، یونان، صربستان و بلغارستان با آن مرز مشترک دارند و توسط رودخانه واردار به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. دو دریاچه مهم به نام‌های آورید و پرسیا دارد و بلندترین ارتفاع آن 900 متر است.

آب و هوا

حتی در روزهای تابستان آب و هوای مطلوب و خنکی تحت تاثیر از دریاچه‌های پر تلاطم آن بر این کشور حاکم است. تابستان‌های خنک و زمستان‌های ملایم از ویژگی‌های اقلیمی این سرزمین می‌باشد.

شهرها