جمهوری لیبریا | Republic of Liberia

پایتخت: مانروویا
زبان رسمی: انگلیسی
جمعیت: ۳٬۴۸۹٬۰۷۲
واحد پول: دلار
ولتاژ: ۱۱۰

شرح

جمهوری لیبریا | Republic of Liberia

جمهوری لیبریا بانام رسمی کشور جمهوری لیبریا است در غرب آفریقا. پایتخت آن مانروویا است. این کشور در حاشیه شمالی خلیج گینه در غرب آفریقا قرار گرفته‌ است. کشور لیبریا در سال ۱۸۴۷ توسط بردگان آزادشده‌ای که از آمریکا به قاره آفریقا بازگشته بودند بنیاد شده و یکی از قدیمی‌ترین جمهوریهای قاره آفریقا است. این کشور از دهه ۱۹۹۰ به دلیل جنگ‌های طولانی داخلی و نیز نقشی که در جنگ سیرالئون داشت، کشوری شناخته شده‌است.

لیبریا دارای حدود ۳٫۵ میلیون جمعیت است. زبان رسمی این کشور انگلیسی است که به همراه ۲۹ زبان محلی آفریقایی دیگر در این کشور تکلم می‌شود. مسیحیت، اسلام و برخی عقاید دیگر در این منطقه رواج دارد. میانگین عمر مردان ۴۱ سال و زنان ۴۲ است. واحد پول این کشور دلار لیبریا می‌باشد. الماس، آهن، کائوچو، قهوه و کاکائو از محصولات صادراتی این کشور است.

مردم

جمعیت این کشور سه میلیون و 334 هزار و 587 نفر با میانگین سنی 18 سال است. امید به زندگی برای زنان 46/42 سال و برای مردان 85/39 سال است. مالاریا و تب زرد هم در این کشور رایج است. 40 درصد از مردم لیبریا مسیحی، 20 درصد مسلمان و 40 درصد پیرو ادیان محلی هستند. زبان رسمی این کشور انگلیسی است.

موزه ملی

موزه ملی لیبریا یکی از جاذبه های توریستی در این کشور است. موزه ملی واقع در مانروویا است که در آن یونسکو و وزارت آموزش لیبریا منابع مالی را برای به دست آوردن، حفظ و نمایش آثار فرهنگی لیبریا و بقایای تاریخی تأمین می کنند. در طول جنگ های لیبریا، موزه ملی مورد حمله قرار گرفت ، بیش از ۵۰۰۰ آثار به سرقت رفته و هرگز پیدا نشدند. تنها چیزی که مثبت است این است که این موزه حاوی شواهدی از خود جنگ است که به ارزش گردشگری آن افزوده است.

آبشار

آبشار Kpatawee یا Kpatawee Falls یکی دیگر از مراکز توریستی واقع در شهر Bong کشور لیبریا است که ۳۲ کیلومتر از Gbarnga و ۱۶۰ کیلومتر از مانروویا فاصله دارد . این سفر کمی طولانی است، اما رفتن به یک مقصد ماجراجویی است – قبل از رسیدن به جاذبه اصلی، چیزهای زیادی در طول مسیر خواهید دید. هنگامی که به محل رسیدید می گوئید که همه چیز در مورد سفر ارزشش را داشت. پروانه های رنگی، قورباغه های جنگلی و پرندگان مختلف در همه جا هستند. درختان سبز و فراوان هستند و آبشارها آرامش را فراهم می کنند.

دریاچه

یکی از مکانهای دیدنی در کشور لیبریا دریاچه پیزو است. مردم محلی آن را دریاچه ماهیگیر نامیده اند و گاهی اوقات نیز به عنوان دریاچه پیسو اشاره شده است. دریاچه در واقع یک تالاب است. دریاچه طول ۱۹ مایل یا ۳۱ کیلومتر با عرض ۱۰ مایل یا ۱۶ کیلومتر دارد. به هر حال، فعالیت هایی مانند ماهیگیری، شنا، قایقرانی و اسکی روی آب در این منطقه نسبتا معمول است. دریاچه پیزو همچنین به عنوان بخشی از یک محل تالاب شناخته شده است.

پارک ملی

پارک ملی Lofa-Mano یکی از دو پارک ملی در کشور لیبریا است. اگرچه این پارک ملی در لیبریا واقع شده اما در نزدیکی مرز سیرالئون که کشور دیگری در آفریقا است واقع شده است. کل پارک ملی دارای مساحت ۲۳۰۰ کیلومتر مربع یا ۸۹۰ مایل مربع است.

پارک ملی ساپو

پارک ملی Sapo محبوب ترین پارک ملی در لیبریا است. در واقع، لیبریا تنها دو پارک ملی دارد – Lofa-Mano و پارک ملی Sapo. پارک ملی Sapo در سال ۱۹۸۳ تاسیس شد و توسط اداره توسعۀ جنگلداری اداره می شود. این پارک در منطقه سینو لیبریا واقع شده و دارای مساحت ۶۹۷ مایل مربع یا ۱۸۰۴ کیلومتر مربع است. Sapo دارای بالاترین “تنوع گونه های پستانداران” در کل سیاره زمین است.