پاناما | Panama

پایتخت:
زبان رسمی: اسپانیایی
جمعیت: ۳٬۳۰۹٬۶۷۹ نفر
واحد پول: بالبوا / دلار آمریکا (PAB / USD)
ولتاژ: ۱۱۰ ولت

شرح

پاناما کشوری است در آمریکای مرکزی. پایتخت آن پاناماسیتی است. پاناما برزخی است کوهستانی با جنگلهای انبوه که امریکای مرکزی را به امریکای جنوبی پیوند می دهد. یکی از آخرین تحولات بزرگ کره زمین، سه میلیون و چهارصد هزار سال پیش رخ داد. این تحول پیدایش خشکی باریکی بود که سرزمین پاناما نام گرفت. پیدایش پاناما، پل ارتباطی آمریکایی شمالی و جنوبی، امکان مهاجرت گونه های مختلف جانوری را فراهم کرد.

تاریخ کشور پاناما

پاناما بخشی از گرانادای جدید اسپانیا ( کلمبیا) بود. در دهه 1880 کوشش فرانسویان در احداث کانالی در پاناما که اقیانوس اطلس را به آرام وصل کند نا موفق بود. پس از رد پیشنهاد های آمریکا از سوی کلمبیا مبنی بر تکمیل کانال پاناما با حمایت آمریکا مستقل گشت. این کانال سر انجام در 1914 گشوده شد. زمینی با عرض 8 کیلمتر در عرض کانال – منطقه کانال – به آمریکا داده شد که کنترل کامل در سال 2000 به پاناما مسترد می شود. از 1983 تا 1989 قدرت عملا در دست ژنرال مانوئل آنتونیو نوریه گا بود. وی طی تهاجم آمریکا به این کشور سرنگون و به اتهام اعمال جنایی برای محاکمه به آمریکا برده و گناهکار شناخته شد.

اقتصاد

پاناما از منابع اصلی درآمد ارز خارجی است سطح زندگی در پاناما به نسبت کشورهای همسایه بالاتر است ، هر چند بحران سیاسی 1989 به اقتصاد لطمه زد, کالاهای صادراتی عمده شامل موز و میگو و چوب ماهون است. برپایه آمار سال ۱۹۹۹ فراورده های عمدهٔ پاناما عبارتند از: نیشکر، موز، برنج، موز سبز، ذرت، سیب زمینی، پرتقال، قهوه و توتون. همچنین مهم ترین صنایع آن، مواد غذایی، فراورده های نفتی، نوشیدنی، سیمان، آجر و کاشی هستند.

گردشگری

پس از ساخت کانال پاناما در سال ۱۹۱۴، این کشور همواره مرکز کشتیرانی بین‌المللی و نقطه‌ی اتصال اقیانوس آرام و دریای کارائیب بوده است. در سال‌های اخیر، این کشور به یک مقصد گردشگری جذاب تبدیل شده است. این روزها گردشگران زیادی برای سفر به بوکاس دل تورو (Bocas del Toro)، جزایر San Blas و پاناما سیتی به این کشور سفر می‌کنند. اما اگر از مسیرهای شلوغ گردشگری فاصله بگیرید و به مناطقی سفر کنید که معمولا گردشگران آنها را نادیده می‌گیرند، جاذبه‌های بیشتر، غذاهای لذیذتر و قیمت‌های پایین‌تری را تجربه خواهید کرد. پاناما کشوری است که در آن از تماشای حیات وحش، پارک‌های ملی و سواحل زیبا لذت خواهید برد.

دوچرخه‌سواری در کنار گذرگاه Amadour

این گذرگاه ۶ کیلومتری، زمانی که کانال پاناما ساخته شد، سه جزیره را به هم متصل می‌کند. چشم‌انداز این گذرگاه بسیار دیدنی است و برای دوچرخه‌سواری مناسب است. در یک طرف منظره‌ی زیبای کانال را خواهید دید و از طرف دیگر چشم‌اندازی دیدنی از شهر. در این مسیر رستوران‌ها و فروشگاه‌های توریستی متعددی وجود دارد که می‌توانید توقف کنید و ساعات و دقایقی را در آنها بگذرانید. امکان کرایه‌ی دوچرخه هم در مسیر وجود دارد. برای کرایه‌ی دوچرخه بین ۱۰ تا ۲۰ دلار باید هزینه کنید.

 منطقه‌ی تاریخی Casco Viejo

این منطقه‌ی تاریخی خارج از پاناما سیتی قرار دارد و قدیمی‌ترین شهر آمریکاست. امروزه، خیابان‌های این شهر با آجرهای قرمز رنگ، میزبان کافه‌ها، رستوران‌ها و مراکز توریستی متعدد است. معماری اسپانیایی این منطقه، جلوه‌ای تاریخی و زیبا به آن داده است. در سال ۱۹۹۸، اهمیت تاریخی و فرهنگی این شهر باعث شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد.

بقایای به‌جامانده در Panama Viejo

پاناما قبل از اینکه توسط کاپیتان هنری مورگان در سال ۱۶۷۱، تخریب شود، مهم‌ترین شهر تجاری اسپانیایی زبان در ساحل اقیانوس آرام بود. امروزه آثاری که از آن دوران به جا مانده، محوطه‌ی وسیعی را در بر می‌گیرد و شامل خیابان‌ها، میدان‌ها، کلیساها، یک بیمارستان، یک کلیسای جامع، دیوارها و ستون‌هایی است که همگی از سنگ ساخته شده بودند.

بوکاس دل تورو (Bocas del Toro)

وکاس دل تورو، مشهورترین و محبوب‌ترین مقصد گردشگری در پاناما است. در این مقصد بی‌نظیر و رویایی هم جاذبه‌های یک منطقه‌ی کارائیبی را خواهید دید و هم جذابیت‌های طبیعی چون جنگل‌ها و دامنه‌های سرسبز. یکی از فعالیت‌های تفریحی جذاب در این منطقه، موج‌سواری است. تاکسی‌های دریایی متعددی در این منطقه وجود دارند و همیشه در دسترس هستند تا گردشگران را به مناطق مختلف ببرند و آنها را به بهترین مکان برای غواصی برسانند.

قایق سواری تا Embera

این شهر کوچک و زیبا در منطقه‌ی کوهستانی Chiriquí قرار گرفته است. بیشتر وسعت و چشم‌اندازهای این منطقه را مزارع قهوه تشکیل داده است و این شهر میزبان Mi Jardin es Su Jardin یکی از سه باغ خصوصی برتر دنیا است. در نواحی اطراف این منطقه می‌توانید چند روزی را در دل طبیعت استراحت کنید و پیاده‌گردی در چشم‌اندازهای دیدنی را تجربه کنید. رستوران‌های فوق‌العاده‌ای در این منطقه برای پذیرایی از گردشگران وجود دارد که غذاهای لذیذ و باکیفیتی سرو می‌کنند.

شهرها