هلند | Netherlands

پایتخت:
زبان رسمی: هلندی
جمعیت: ۱۶٬۵۷۰٬۶۱۳
واحد پول: یورو

شرح

هلند، کشوری کوچک در شمال غربی اروپا که جز قلمروهای پادشاهی هلند محسوب می‌شود. پایتخت آن آمستردام است اما با این وجود اکثر وزارتخانه‌ها و سفارت‌خانه‌های آن در شهر لاهه و پیرامون آن استقرار یافته‌اند. جمعیت غالب این کشور را مسیحیان پروتستان با شانزده و نیم میلیون نفر تشکیل می‌دهند. همچنین حدود یک میلیون نفر آن مسلمان هستند. نوع حکومت آن پادشاهی است و پادشاه فعلی آن شاه میلم الکساندر می‌باشد. نخست وزیر فعلی آن نیز شخصی به‌نام مارک روته که از حزب مردم برای آزادی و دموکراسی است. با ایلیا گشت برای سفر به این کشور زیبا همراه شوید.

معرفی کشور هلند

هلند در واقع به معنای سرزمین پست است چرا که حدود 50 درصد از زمین‌های آن ارتفاعی کمتر از یک متر از سطح دریا دارد و نیز 25 درصد دیگر از زمین‌های آن پایین‌تر از سطح اب‌های آزاد قرار گرفته است. با این وجود 21 درصد جمعیت آن در این مناطق ساکن هستند. بندر روتردام که بزرگ‌ترین بندر اروپا از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایش است نیز در این کشور واقع شده و دومین شهر بزرگ هلند نیز محسوب می‌شود. این کشور در گذشته تحت فرمان امپراتوری اسپانیا بود و به هلند هاسبورگ معروف بود. نهایتا پس از 80 سال جنگ، در سال 1648 استقلال خود را به دست آورد و پس از آن دوران طلایی هلند شروع شد که در اقتصاد، سیاست، فرهنگ و هنر به اوج شکوفایی خود رسید. 

اقتصاد

این کشور بیشتر محبوبیت و شهرت خود را مدیون پرورش و تجارت گل است که مقاوم اول را در جهان برای آن به ارمغان آورده است. کشاورزی و دامپروری نیز از پایه‌های اصلی اقتصاد آن به شمار می‌روند. همچنین در تجارت و بانکداری نیز سهم بزرگی در جهان دارند. صنایع التکرونیک فیلیپس نیز متعلق به این کشور است. 

جغرافیا

این شکور که در سمت غرب از طریق دریا با بریتانیا همسایه است، جزایری را نیر در امریکای مرکزی شامل می‌شود. همچنین این کشور بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند می‌باشد که در شرق با آلمان و در جنوب با بلژیک همجوار شده است.

آب و هوا

هلند آب و هوایی بسیار شبیه به انگلستان دارد. دارای اقلیم معتدلی است که در تابستان‌ها 17 تا 24 درجه سانتی‌گراد و زمستان‌ها صفر تا 10 درجه سانتی‌گراد متغیر می‌باشد. 

شهرها

هتل‌ها

دیدنی‌ها