نپال | Nepal

پایتخت:
زبان رسمی: نپالی
جمعیت: ۲۹٬۵۱۹٬۱۱۴
واحد پول: روپیه نپال

شرح

نپال کشوری کهن، کوهستانی و سرسبز با زیبایی‌های طبیعی منحصر به‌فرد در شمال هندوستان که پایتخت آن کاتماندو است. کشوری با کوهستان‌های بی‌بدیل؛ معروف‌ترین رشته کوه دنیا یعنی هیمالیا در شمال این کشور قرار گرفته که 8 قله مرتفع جهان، که یکی از آن‌ها قله اورست یعنی بلندترین قله دنیاست را در خود جای داده است. جنوب آن برعکس شمال آن حاصلخیز و مرطوب است که بیشتر جمعیت کشور در آنجا سکنی گزیده‌اند. همراه با ایلیا گشت سفری به این کشور زیبا خواهیم داشت. 

معرفی نپال

نپال، این کشور آسیایی که تنها با چین و هند همسایه است، هرچند جز فقیرترین کشورهای دنیا با شاخص توسعه انسانی بسیار پایین است اما از نظر زیبایی‌های طبیعی، جز زیباترین کشورهای دنیاست. کشوری که با رفتن به آن می‌توان دنیا را زیر پاهای خود دید. 81 درصد مردم این کشور پیرو آئین هندو هستند، همچنین بودایی و اسلام و کیراتی دیگر ادیان مهم آن به‌شمار می‌روند. از سال 2008 حکومت سلطنتی این کشور خاتمه یافت و یک جمهوری دموکراتیک چند حزبی فدرال در آن برقرار شد. نکته جالب در مورد این کشور نوع پرچم آن است که تنها کشوری است که پرچم مستطیل ندارد و پرچم آن از دو مثلث روی هم تشکیل شده است.

اقتصاد

کشاورزی اولین شغل درآمدزای مردم این کشور کم توسعه یافته می‌باشد. برنج، لوبیا و ذرت عمده کشت‌های آنان است. جنگل‌داری نیز از اهمیت ویژه‌ای در این منطقه برخوردار است اما با افزایش زمین‌های زیر کشت، جنگل‌زدایی شدیدی در این کشور رخ داده است.

جغرافیا

این کشور که کوهستانی است رشته کوه هیمالیا و قله اورست را در خود جای داده اما در مناطق جنوبی خود زمین‌های پست نیمه‌گرمسیری با جمعیتی متراکم را دارد. شمال آن پوشیده از کوه و قله‌های مرتفع، و جنوب آن دره‌های سرسبز و حاصلخیز است. نپ‍ال، کرنالی، نارایانی، و کوسی نیز رودهای مهم جاری در این کشور هستند.

آب و هوا

از قله‌های یخی هیمالیا تا جنوب نیمه گرمسیری آب و هوای آن متنوع است. همچنین کشوری است که دارای پنج فصل تابستان، موسمی، پاییز، زمستان و بهار می‌باشد. تمامیت ارضی کشور در معرض بادهای موسمی قرار دارد. در فصل زمستان کوه‌های هیمالیا جلوی بادهای سردی که از آسیای مرکزی می‌وزند را می‌گیرند و باعث ایجاد بادهای موسمی می‌شوند. تابستان آن نیز از ماه می شروع می‌شود.

شهرها

دیدنی‌ها