نامیبیا | Namibia

پایتخت: ویندهوک
زبان رسمی: انگلیسی
جمعیت: ۲٫۱۱۳٫۰۷۷ نفر
واحد پول: دلار نامیبیا
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

نامیبیا | Namibia

نامیبیا با نام رسمی جمهوری نامیبیا یکی از کشورهای جنوب آفریقاست. این کشور  از شمال با آنگولا و زامبیا، از شرق با بوتسوانا و از جنوب با آفریقای جنوبی هم‌مرز است، همچنین از سمت شرق مرز کمی به طول کمتر از ۲۰۰متر با زیمبابوه دارد.

تاریخچه

بخش قابل توجهی از این منطقه از سال ۱۸۸۴ تا آخر جنگ اول جهانی تحت سلطه آلمان بود، سپس از آن تحت کنترل آفریقای جنوبی درآمد و پس از جنگ مرزی جنوب آفریقا در ۲۱ مارس ۱۹۹۱ به استقلال رسیده است.

حدود۲۰۰۰ سال پیش، نامیبیای فعلی زیستگاه قوم های سان و هررو  بوده که به زبان بانتو تکلم می‌کردند و در سال ۱۶۰۰ میلادی به این کشور مهاجرت کردند. امروزه بیشتر نژاد این کشور را قوم اووامبو تشکیل می‌دهند.

در اواخر قرن ۱۵ میلادی، دریانورد پرتغالی، بارتولومو دیاز اولین اروپایی ای که از نامیبیا دیدن کرد لقب گرفت. این کشور پیش از این آفریقای جنوب غربی نام داشت. این منطقه در سال ۱۸۸۴ به مستعمرهٔ آلمان تبدیل شد، بین سالهای ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۸ نیروهای آلمانی ده‌ها هزار تن از قبیله هررو را قتل‌عام کردند، آن‌ها به این دلیل کشته شدند که علیه استعمار آلمان قیام کرده بودند.

اقتصاد

تولید ناخالص داخلی این کشور 67/10میلیارد دلار است. 660 هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل می‌دهند.

نرخ بیکاری در این کشور 3/5درصد است و 9/34 درصد از مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم در سال 2007 میلادی 7/6درصد بود.

محصولات صادراتی این کشور شامل الماس، مس، طلا، روی، سرب، اورانیوم، احشام، ماهی و پوست گوسفند است که به کشورهای آفریقای جنوبی (4/33 درصد) و آمریکا (4 درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی آن شامل مواد غذایی، محصولات پتروشیمی و سوخت، ماشین‌آلات و تجهیزات و مواد شیمیایی است که از کشورهای آفریقای جنوبی (2/85 درصد) و آمریکا وارد می‌شود.

شهرها