میانمار | Myanmar

پایتخت: نایپیداو
زبان رسمی: برمه‌ای
جمعیت: ۵۵٬۳۹۰٬۰۰۰
واحد پول: کیات

شرح

میانمار | Myanmar

میانمار که اسم رسمی آن اتحادیه جمهوری میانمار می‌باشد، بیشتر با نام برمه در دنیا شناخته می‌شود و کشوری واقع در آسیای شرقی است. هرچند پایتخت آن شهر نایپیداو است اما بزرگ‌ترین شهر آن یانگون است. برای کسانی که علاقه‌مند به معابد بودایی و سواحل زیبا هستند، این کشور سنتی و کهن یک مقصد ایده آل به شمار می‌رود. سواحل بکر سفید در امتداد خلیج بنگال و دریای آندامان، هزاران معبد بودایی شگفت و اسرارآمیز و بافتی سنتی و زیبا، همراه با فرهنگی غنی و کهن، توانسته‌اند توجه خاص گردشگران را به این کشور جذب نمایند. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این کشور آسیایی زیبا می‌پردازد.

معرفی کشور میانمار

میانمار با نام پیشین برمه، سابقا از مستعمره‌های بریتانیا محسوب می‌شد که در سال 1948 به استقلال دست یافت. از زمان استقلال، این کشور شاهد درگیری‌های درازمدت میان اقوام پرشمار خود بوده و یکی از طولانی‌ترین جنگ‌های داخلی را به خود دیده‌ است. پس از آن اداره کشور از سال 1962 تا سال 2011 تحت یک رژیم نظامی بوده تا اینکه در سال 2011 پس از برگزاری انتخابات، حکومت نیمه نظامی با یک سری اطلاحات دموکراتیک جایگزین آن شد. 89 درصد مردم این کشور بودایی و 4 درصد مسلمان و 4 درصد نیز مسیحی و همچنین 1 درصد نیز پیرو آیین هندو هستند. 

اقتصاد

متاسفانه این کشور علاوه‌بر داشتن منابع غنی و سرشار، یکی از کم توسعه یافته‌ترین کشورهای جهان و متاثر از چند دهه رکود، سوء مدیریت و انزوا است. تولید ناخالص ملی برمه ۵۳٫۱۴ میلیارد دلار و متوسط رشد اقتصادی آن ۵٫۵ درصد در سال است که پایین‌ترین رشد اقتصادی ناحه مکونگ است.

گردشگری

معبد بسیار معروف و هزار ساله شیمدوپایا به معنی خدای بزرگ طلایی که از کیلومترها دورتر نیز، پوشش طلایی آن به چشم می‌آید در این کشور قرار دارد. صومعه اسرارآمیز شاناندو، صخره طلایی، مراکویو که یک شهر باستانی بسیار مهم است و همچنین رودخانه آیروادی، منطقه ساحلی نگپالی و دریاچه زیبای لینل از جاذبه‌های گردشگری این کشور به‌شمار می‌روند.

جغرافیا

کشورهای چین از شمال شرقی، لائوس از شرق و تایلند از جنوب شرقی با این کشور همسایه هستند. همچنین از غرب با بنگلادش و از شمال غربی با هند مرز مشترک دارد. خلیج بنگال نیز از حنوب غربی و دریای آندامان از جنوب این کشور را احاطه نموده‌اند. این کشور از نظر مساحت چهلمین کشور بزرگ جهان محسوب می‌شود.

شهرها

دیدنی‌ها