مونته نگرو | Montenegro

پایتخت: پودگوریتسا
زبان رسمی: مونته نگرویی
جمعیت: ۶۷۸٬۱۷۷
واحد پول: یورو
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

مونته نگرو | Montenegro

مونته نگرو ، این جواهر دریای آدریاتیک یکی از زیباترین مقاصد گردشگری اروپا است.مونته نگرو به معنای کوهستان سیاه، کشور مستقلی با جمعیت ۶۲۰۰۲۹ نفر در جنوب شرق اروپا است. این کشور در جنوب‌شرق با دریای آدریاتیک، از غرب با کشور کرواسی ، از شمال‌غرب با بوسنی و هرزگوین، از شمال‌شرق با صربستان و از جنوب‌شرق با آلبانی همسایه است. پایتخت مونته نگرو بودگوریتسا است و در کرانه دریای آدریانیک قرار دارد. شهر ستینیه نیز به عنوان پایتخت تاریخی مونته نگرو شناخته می‌شود.

قدمت مونته نگرو به قرن ۹ بازمی‌گردد که در آن زمان یک حکومت محلی وابسته به امپراتوری بیزانس به نام دوکیا نامیده می‌شد. در سال ۱۹۱۰ کشوری به نام پادشاهی مونته نگرو تشکیل شد که پس از جنگ جهانی اول با پادشاهی صربستان متحد شد.

یوگوسلاوی پس از جنگ جهانی دوم نظام کمونیستی را انتخاب کرد و سال‌ها بعد دچار جنگ‌های قومی و قبیله‌ای دهه ۹۰ شد.

 در ۲۱ می ۲۰۰۶ پس از برگزاری همه‌پرسی  ۵۵.۵٪ مردم رای موافق به استقلال مونته نگرو دادند و در ۳ ژوئن ۲۰۰۶ این کشور به صورت رسمی اعلام استقلال کرد.

رئیس‌جمهور مونته نگرو رئیس حکومت این کشور است که برای یک دوره ۵ ساله برگزیده می‌شود. این کشور دارای نظام پارلمانی و دارای ۸۱ کرسی است.

بخش‌های شمالی کشور در مرز صربستان و آلبانی کوهستانی است و ارتفاع آن به سمت غرب و جنوب کاهش می‌یابد. در قسمت جنوب و مرکز کشور نیز رشته‌کوه‌ها به چشم می‌خورند. یکی از بلندترین قله‌های مونته نگرو بوبوتوف کوک نام دارد که ارتفاع آن به ۲۵۲۲ متر می‌رسد. مونته نگرو دارای آب‌وهوای معتدل و مونته نگروی ساحلی دارای آب‌وهوای مدیترانه‌ای است.

تنوع در جغرافیا، آب‌وهوا، خاک و موقعیت خود مونته نگرو در همسایگی بالکان و دریای آدریاتیک شرایط بسیار مناسبی را برای تنوع زیستی بالا در این کشور ایجاد کرده است. ۳۲۵۰ گونه آونداران در مونته نگرو وجود دارد که از این میان ۷ درصد یعنی ۳۹۲ گونه بومی منطقه هستند.

دریاچه اسکادار (Skadar) مهم‌ترین منزلگاه ماهی‌های آب شیرین است که ۴۰ گونه آبزیان را در خود نگهداری می‌کند. اخیرا ۵۶ گونه و ۶۹ زیرگونه از ۳۸ سرده کشف شده است که ممکن است بیشتر هم باشد. مناطق کوهستانی Lovcen و Prokletije معروف‌ترین مناطق از لحاط زیستگاه دوزیست‌ها و خزندگان است. از ۵۲۶ گونه پرندگان اروپایی، ۳۳۳ گونه در مونته نگرو وجود دارند.

اقتصاد

اقتصاد مونته نگرو بیشتر خدمات محور است که اخیرا به اقتصاد مبتنی بر بازار تغییر یافته است. این کشور در سال ۲۰۰۸ به عنوان بخشی از رکود جهانی دچار رکود شد. با این وجود یکی از بهترین مقصدهای سرمایه‌گذاری‌های خارجی باقی ماند، تنها کشور در بالکان که میزان سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی‌اش افزایش یافت.

مونته نگرو دارای ساحل‌های بی‌نظیر و مناطق شمالی کوهستانی زیبا است. در دهه ۱۹۸۰ این کشور یکی‌ از شناخته‌شده‌ترین مقاصد گردشگری بود اما جنگ‌های یوگوسلاوی در کشورهای اطراف در دهه ۱۹۹۰ صنعت گردشگری را فلج و تا سال‌ها چهره مونته نگرو را خراب کرد.

در دهه نخست سال ۲۰۰۰ صنعت گردشگری کم‌کم بهبود یافت و امروزه میزبان گردشگران بسیاری از سرتاسر جهان است.

از جاذبه‌های گردشگری مونته نگرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شهر ستینه

امروزه قصرهای زیبای ستینه با سبک معماری اقلیمی خود تبدیل به موزه، آکادمی‌ها و ساختمان‌های اداری شده‌اند. از دیدنی‌های جالب دیگر این شهر می‌توان به کلیسای ولا (ٰVlah) اشاره کرد.

کوه لاوسن

مونته نگرو نام خود را از این کوه زیبا گرفته است.

اسوتی استفان

این جزیره فوق‌العاده زیبا یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری دنیا است که پر است از خانه‌های سفالی.

پارک ملی بیوگرادسکا گورا

تنوع جانوری و گیاهی به خصوص درختانی با قدمت ۵۰۰ سال علت بازدید همه ساله گردشگران از این پارک است.

صومعه استراگ

این صومعه عجیب در دل کوه، اصلی‌ترین زیارتگاه مسیحیان است.

شهرها

هتل‌ها