مولداوی | Moldova

پایتخت:
زبان رسمی: مولداویایی (رومانیایی)
جمعیت: ۳٫۵۶۷٫۵۰۰ نفر
واحد پول: لئو مولداویایی (TJS)
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

مولداوی | Moldova

مولداوی کشوری محصور در خشکی در اروپای شرقی است که از غرب با رومانی و از شرق با اوکراین همسایه است. مرزهای مولداوی با رومانی در راستای رودهای پروت و دانوب کشیده شده‌ است. این کشور از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۹۱ با نام جمهوری شوروی سوسیالیستی مولداوی بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود و در ۲۷ اوت ۱۹۹۱ اعلام استقلال نمود. پایتخت مولداوی شهر کیشینف است. منطقه‌ای در ساحل شرقی رود نیسترو از سال ۱۹۹۰ تاکنون تحت حاکمیت دولت ترانس‌نیستریا است.

مولداوی به وسیله یک جمهوری پارلمانی اداره می‌شود که رئیس‌جمهور در آن ریاست کشور و نخست‌وزیر ریاست حکومت را بر عهده دارد. این کشور عضو سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان جهانی تجارت و چندین سازمان بین‌المللی دیگر است و متقاضی عضویت در اتحادیه اروپا شده‌ است.

پرچم کشور جمهوری مولداوی از سه رنگ تشکیل شده است؛ آبی،‌ زرد و قرمز. رنگ‌ها به‌صورت عمودی به ترتیب متصل به میله پرچم قرار می‌گیرند. در مرکز، نوار زرد رنگی است که روی آن نشان ملی مولداوی چاپ شده است. نشان ملی مولداوی شامل یک سپر دو نیم شده به‌صورت افقی است که قسمت فوقانی به رنگ قرمز و قسمت پایین‌تر به رنگ آبی است و سر یک گاومیش روی آن‌ها قرار دارد و بین دو شاخ آن، یک ستاره با هشت پر نور و در سمت راست سر گاومیش نیز یک نیمه هلال ماه قرار دارد و در سمت چپ سر گاو میش هم یک گل رز پنج پر قرار دارد. همه‌ی عناصر در سپر به رنگ طلایی (زرد) هستند. سپر در سینه یک عقاب که در منقارش یک صلیب طلایی دارد و این عقاب در پنجه راست خود یک شاخه سبز زیتون و در پنجه چپ خود یک عصای سلطنتی طلایی قرار دارد.

جمعیت جمهوری مولداوی براساس آخرین آمارها چهار میلیون و 320 هزار 490 نفر است. مولداوی سرزمینی محصور در خشکی است و از شمال، جنوب و ‌شرق به اوکراین محدود شده و در غرب با رومانی همسایه است. زبان مردم مولداوی تا سال 1989 زبان روسی بود که در این سال زبان رومانیایی، زبان رسمی مولداوی اعلام شد.

85 کلیسا در سراسر این کشور وجود دارد و در سال‌های اخیر نیز ساخت کلیسا گسترش پیدا کرده است. دومین مذهب مهم در این کشور یهودیت است که سابقا حدود 1،5 درصد جمعیت به آن اعتقاد داشتند و تعداد یهودیان در این کشور از 10 تا 30 هزار نفر نقل می‌شود. یهودیان این کشور بازماندگان اقوام خزری هستند.

با وجود این‌که جمهوری مولداوی متعهد به حفظ حقوق تمام شهروندان درباره‌ی رعایت، گسترش و ابراز اصول قومی، ‌فرهنگی، زبانی و دینی است، اما مسلمانان مولداوی از حق به رسمیت شناخته شدن دین اسلام تا سال 2011 محروم بودند و بدین ترتیب، مولداوی تنها کشور اروپایی بود که دین جهانی اسلام را به رسمیت نشناخته بود تا این‌که در اواخر سال 2011 فعالیت پیروان دین اسلام برای انجام فرایض دینی قانونی اعلام شد. براساس اخبار موجود، مسلمانان مولداوی اکثرا اهل سنت و از کشورهای سوریه، ‌اردن، سودان و … و از مذاهب صوفی و احمدیه هستند. ضمنا اطلاع دقیقی از تعداد مسلمانان جمهوری آذربایجان مقیم مولداوی که شیعه مذهب هستند یا تاتارهای این کشور در دست نیست.

جاذبه های گردشگری

صومعه کاپریانا (capriana monastery)

موزه ملی تاریخ مولداوی (national museum of history of moldova)

پارک مرکزی استفان (stefan cel mare central park)

کلیسای جامع کشینف (nativity cathedral chisinau)

برج آب کشینف (chisinau water tower)

موزه قربانیان کمونیسم (museo de las victimas del comunismo)