موریتانی | Mauritania

پایتخت:
زبان رسمی: عربی
جمعیت: ۳٬۰۶۹٬۰۰۰
واحد پول: اوقیه
ولتاژ: ۱۱۰

شرح

موریتانی با نام رسمی جمهوری اسلامی موریتانی کشوری در شمال غربی آفریقا به پایتختی نواکشوت است و بندر نواذیبو نیز دومین شهر مهم کشور می‌باشد. زبان رسمی این کشور عربی و واحد پول آن اوقیه است. نزدیک به صد در صد مردم این کشور مسلمان سنی‌مذهب هستند.

پهناوری موریتانی یک میلیون و سی هزار و هفتصد کیلومتر مربع است که نود درصد آن را بیابان پوشانده‌ است. جمعیت این کشور چهار میلیون و سیصد هزار نفر متشکل از عرب از قبایل بنی حسان، هلالی و بنی سلیم، و اقوام آمازیغ (بربر) و سیاه‌پوست است. تمرکز جمعیت در این کشور بیشتر به بخش جنوبی که بارش آن مقداری بیشتر است، محدود می‌شود. یک‌سوم جمعیت کشور در پایتخت زندگی می‌کنند که بر ساحل اقیانوس اطلس واقع شده‌است.

نام موریتانی از مملکت تاریخی موریطنیه گرفته شده‌ است که یک پادشاهی اقوام بربر بود که از سده سوم پیش از میلاد تا سده هفتم پس از میلاد در منتهی‌الیه شمال مراکش و الجزیره امروزی مستقر بود. موریتانی در سال ۲۰۰۷ به صورت رسمی برده‌داری را ملغی اعلام کرد.

ماهی از اقیانوس اطلس و سنگ آهن تقریباً تنها کالاهای صادراتی موریتانی هستند. درآمد ۲۰ درصد مردم موریتانی از یک دلار و ۲۵ سنت در روز هم کمتر است.

تاریخ

سرزمین موریتانی در قدیم بنام شنقیط شناخته می‌شد در دوره استعمار فرانسه به موریتانی مشهور شد. در سال ۷۰۸ میلادی در دوره موسی بن نصیر اسلام و بعضی قبایل عرب وارد این منطقه شدند.

در قرن هفدهم فرانسویان بر ساحل این سرزمین پا گذاشتند، ولی تا ۱۹۰۳ امیرنشین‌های دور از ساحل را ضمیمه نکردند. موریتانی در ۱۹۶۰ استقلال یافت. در ۱۹۷۶ وقتی اسپانیا از صحرای غربی دست کشید، مراکش و موریتانی این سرزمین را بین خود تقسیم کردند، ولی موریتانی نتوانست چریک‌های پولیساریو را، که برای استقلال صحرای غربی می‌جنگند، شکست دهد و از ادعای خود منصرف شد (۱۹۷۹). در ۱۹۸۹، تنش میان اعراب مسلط شمال و سیاهپوستان آفریقای جنوبی به خشونت انجامید. این کشور پس از ۱۹۷۶ تحت حاکمیت نظامیان بود و در ۱۹۷۹ تک‌حزبی گردید. در ۱۹۹۲ انتخابات چندحزبی برگزار شد.

طبیعت

موریتانی کشوری با چهار میلیون نفر جمعیت در غرب آفریقا و محصور در میانه ی کویر و دریا است. این موقعیت جغرافیایی، موریتانی را از ثروتی طبیعی برخوردار کرده است که همسنگ طلا برای آن کشور ارزش دارد.

در حقیقت موریتانی برای توسعه اقتصادش بر دو محور تکیه دارد: یکی آنچه از معادن در دل صحراهایش می کاود و دیگری آنچه از اقیانوس بدست می آورد. اما این کشور به همین مقدار بسنده نکرده است و چشم به آسمان نیز دوخته است. بدینگونه این منبع پایان ناپذیر انرژی های تجدید پذیر را به خدمت گرفته است.

بندر نوادیبو شریان اصلی اقتصاد موریتانی برای صادرات مواد معدنی به شمار می رود. موریتانی در حدفاصل سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ به لطف معادن اولیه اش جهشی اقتصادی را تجربه کرد. معادن سنگ آهن و مس ۵۴ درصد صادرات موریتانی را شامل می شوند و سالانه حدود ۱۲ میلیون تن آهن از این کشور صادر می‌شود. با این حال در سال ۲۰۱۴ موریتانی با کاهشی شدید در جریان تجارت مواد معدنی‌اش مواجه شد.

جاذبه ها

چشم آفریقا

یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری موریتانی که شهرت جهانی دارد، چشم آفریقا می باشد. از دیگر نام های این جاذبه می توان به چشم صحرا و قلب الریشات اشاره کرد. چشم آفریقا یک منطقه دایره ای است که از بالا مانند یک چشم بزرگ دیده می شود. شما می توانید با این پدیده طبیعی زیبا در جنوب غربی این کشور و در بیابان آدار آشنا شوید. آمار ها نشان می دهد که در طول سال بیش از صد ها هزار نفر از این پدیده طبیعی زیبا دیدن می کنند. مسلما بازدید از چشم آفریقا در کشور موریتانی می تواند یک تجربه فراموش نشدنی را برای شما رقم بزند.

جزیره آرگین

یکی دیگر از مکان های طبیعی این کشور جزیره آرگین نام دارد که در خلیج غربی موریتانی واقع شده است. این جزیره که مساحتی 6 در 12 کیلومتری دارد، از چند صد صخره تیز و خطرناک بوجود آمده است و به همین دلیل دریانوردان به آن جزیره لقب شیطان را داده اند چرا که در قرن های گذشته کشتی های زیادی در آن غرق شده اند. در حال حاضر جزیره آرگین یکی از بخش های مهم پارک ملی بنک آرگین به شمار می رود که افراد زیادی از آن دیدن می کنند.

پارک ملی بنک آرگین

درست مانند سایر کشور های آفریقایی، موریتانی نیز دارای چند پارک ملی است که بدون تردید مهم ترین آنها پارک ملی بنک آرگین نام دارد. شما می توانید با این پارک در جنوب غربی کشور و در وسط نواکشوت و نوادیبو آشنا شوید. معمولا بیشتر افراد در نواکشوت توقف کرده و سپس با استفاده از تور های سافاری محلی که در این شهر وجود دارد از پارک ملی بنک آرگین دیدن می کنند. بیشتر قسمت های این پارک را بیابان تشکیل می دهد و به همین دلیل توصیه می کنیم قبل از بازدید از آن از کرم های ضد آفتاب و لباس مناسب استفاده کنید.

واحه ترجیت

واحه ترجیت یکی از دیدنی ترین قسمت های این کشور است که در جنوب الطیر واقع شده است. این واحه درست مانند یک نگین در بیابان عدرار می درخشد. در سال 2011 واحه ترجیت به عنوان یک خانه زیست بومی درجه یک ثبت شد و به همین دلیل است که در سال های اخیر توریست های زیادی از این واحه زیبا دیدن می کنند. شاید سفر کردن به این نقطه از موریتانی آسان نباشد اما آنچه انتظار شما را می کشد، بدون شک ارزشش را دارد.