مالی | Mali

پایتخت:
زبان رسمی: فرانسوی
جمعیت: ۱۴٬۵۱۷٬۱۷۶ نفر
واحد پول: فرانک سی اف ای
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

مالی | Mali

مالی یا جمهوری مالی یکی از کشورهای غرب آفریقاست. این کشور به دریا راه ندارد و کاملا با خشکی محصور شده است. این کشور در قدیم بخشی از یک پادشاهی بزرگ‌تر به نام امپراتوری مالی بود.

این کشور با مساحت ۱٬۲۴۰٬۱۹۲ کیلومتر مربع بیست و چهارمین کشور جهان است و با موریتانی، الجزایر، نیجر، بورکینافاسو، ساحل عاج، گینه و سنگال همسایه است.

تنها منطقهٔ حاصلخیز این کشور در جنوب آن و به واسطه رودخانه های نیجر و سنگال است. علاوه بر این رودخانه فالمه در این کشور جریان دارد و قله هومبوری توندو با ۱۱۵۵ متر بلندترین نقطه این کشور است.

اسلام در مالی

مهمترین شخصیت‌های تاریخ این کشور مربوط به تاریخ اسلامی این کشور است. تاریخ کشور مالی از قرن یازدهم میلادی با اسلام  عجین شده ‌است. روستایی در این کشور نیست که مسجد نداشته باشد ولو بسیار محقر با تسطیح قطعه‌ای زمین و ساخت برجی گلی و قرار دادن تخم شتر مرغ روی این مناره. مسجد با عظمت و تاریخی شهر جنه شاهکار معماری سودانی است. در هر روستا و محله‌ای کودکان آموزش قرآن می‌بینند. در این کشور فرقه‌های افراطی حضور چندانی ندارند، در مکتب‌خانه‌ها طلبه‌ها قرآن را حفظ می‌کنند. هنوز هم آداب و سنن قدیمی در کنار آداب و سنن اسلامی اجرا می‌شود.  در قرن نوزدهم نیز دولت پل در ماسینا و امپراتوری الحاج عمر با اعلام جهاد علیه بی‌دینان و کافران بنیان‌های اسلام در این سرزمین را تحکیم نمودند. الحاج عمر رهبر فرقه تیجانیه در غرب آفریقا بود و در روستای دگیمبره نزدیک شهر باندیاگارا دفن است و مدفن وی زیارتگاه مؤمنان بسیاری است که به زیارت می‌آیند. وی به سال ۱۸۶۴ از دنیا رخت بربست.

کانکان موسی امپراتور معروف مالی شهرت خود را مدیون سفر حجی است که در سال ۱۳۲۵م. انجام داد. در این سفر شصت هزار باربر از جمله پانصد برده وی را همراهی می‌کردند که هر کدام استوانه‌ای از طلا به وزن دو و نیم کیلوگرم حمل می‌کردند. وی با اهدای پنجاه هزار دینار به سلطان مصر و توزیع بیست هزار سکه طلا میان محرومان، قاهره و مکه را حیرت واداشت.

 

 

 

 

 

شهرها

دیدنی‌ها