لوکزامبورگ | Luxembourg

پایتخت: لوکزامبورگ
زبان رسمی: آلمانی، فرانسوی و زبان لوکزامبورگی
جمعیت: ۵۷۶٬۲۴۹ نفر
واحد پول: یورو
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

لوکزامبورگ | Luxembourg

لوکزامبورگ ، کشوری است کوچک که در اروپای غربی واقع شده و با بلژیک در شمال و غرب، آلمان در شرق و فرانسه در جنوب هم مرز است. لوکزامبورگ تنها با ۲.۵۸۶ کیلومتر مربع مساحت، کوچک‌ترین کشور قاره‌ی سبز به شمار می‌آید. اما کوچک بودن لزوماً چیز بدی نیست. به خصوص زمانی که مناظری زیبا را در دل خود نهفته داشته باشد.

شهر لوکزامبورگ

شهر زیبای لوکزامبورگ که پایتخت این کشور است، همیشه زنده و بیدار بوده و در تمام طول روز، روح شاد و پر طراوت آن در گوشه و کنار جریان دارد. اما شب‌های آن، زمان دیگری است که مناظر زیبایی و افسون دیگری می‌یابند. تابستان‌ها این منطقه مملو از مردمانی است که شاد و بی‌خیال هستند. همچنین جشنواره‌های متعددی هم در این ناحیه برگزار شده که حال و هوای دیگری به شهر می‌بخشند.

کلیِروو “Clervaux”

این شهر در نزدیکی دره‌ی باریک رودخانه‌ی کِلِرو (Clerve) واقع شده، امکانات مختلفی را در اختیار بازدید کنندگان قرار داده و مملو از فرصت‌هایی برای گشت و گذار و لذت بردن از طبیعت زیبا و مسحور کننده است. در قلعه این شهر نمایشگاه‌های متعدد از آثار هنری عکاسان بنام، برگزار می‌شود.

شهر دیکیرش

شهر دیکیرش در شمال خاوری لوکزامبورگ در کنار رود زاور قرار گرفته و مرکز بخش و استان دیکیرش است. نام دیکیرش از واژهٔ دیت-کیرش (Diet-Kirch) به معنی «کلیسای مردم» آمده‌است.

جمعیت دیکیرش در سال ۲۰۱۸ میلادی ۶۷۵۸ نفر است. این شهر نخستین شهر در لوکزامبورگ بود که یک محدوده عابران پیاده در آن تشکیل شد (سال ۱۹۷۷). 

موزه ملی تاریخ نظامی لوکزامبورگ در شهر دیکیرش قرار دارد که نشان‌دهنده نقش مهم این شهر در تهاجم آردن است. تهاجم آردن نبرد بزرگی بود که در جنگ جهانی دوم روی داد. لشکر ۵ پیاده ایالات متحده توانست در شب ۱۸ ژانویه ۱۹۴۵ در این محل از رود زاور بگذرد. امروزه دیکیرش محل یکی از شش قرارگاه شهربانی دوک‌نشین اعظم در کشور لوکزامبورگ است.

خر از قدیم و در باور عوام، شگون‌نما (نشان و طلسم ضد بدشگونی) این شهر بوده و هست. یک فواره به شکل خر در مرکز شهر دیکیرش قرار دارد و دسته کارناوال این شهر نیز هر ساله با عَلَم خَرنِشان حرکت می‌کند.

 فیاندن “Vianden”

یکی از پرطرفدارترین قلعه‌های توریستی این کشور قلعه‌ی پریان است که این روزها دیگر بار درخشش دوران قدیم خود را باز یافته و میزبان جشنواره‌های قرون وسطایی تابستانی است. ویکتور هوگو نویسنده‌ی فقید فرانسوی، گاه و بیگاه در این منطقه اقامت کرده و همین جا آثار زیبا و ارزشمند خود را جان می‌بخشید.

قلعه‌ی بِرشید “Bourscheid”

شاید هیچ لغتی برای توصیف این زیبای سنگی کافی نباشد. قلعه‌ای افسون شده که در تاریک و روشن‌های پوشش سبز اطرافش به دلبری مشغول است.

صومعه‌ی نویمِن استار “Neumünster”

اینجا مرکز فرهنگی شهر است. جایی که کنسرت، نمایشگاه و تئاترهای متعددی برگزار می‌شوند. البته در گذشته این بنا به عنوان صومعه، بیمارستان و البته زندان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

مولرتال “Mullerthal”

اینجا منطقه‌ای بکر و مناسب برای پیاده روی و گشت و گذار در طبیعت است. رنگ‌های سبز، شاد و پرطراوت درختان و پوشش سبز گیاهان اطراف و همچنین شکل و ظاهر جذاب و خیال انگیز صخره‌هایش، چنان بازدید کنندگان را مجذوب خود می‌کنند که حتی بعد از کیلومترها راه پیمایی هنوز هم شاد و پرانرژی هستند.

این تفاسیر، شاید نباید بیش از این معطل کرده و حتماً سری به لوکزامبورگ زد. جایی که حتی کوچک‌ترین‌ها هم، جذابیت خاص خود را دارند. نظر شما در این مورد چیست؟ آیا این کشور را به عنوان مقصد گردشگری آینده‌ی خود انتخاب می‌کنید؟ 

شهرها