لیتوانی | Lithuania

پایتخت:
زبان رسمی: لیتوانیایی
جمعیت: ۳٬۵۰۰٬۴۰۰
واحد پول: یورو

شرح

لیتوانی کشوری در اروپای شرقی و در همسایگی روسیه است. این کشور به پایتختی شهر ویلنیوس بزرگ‌ترین کشور حوزه دریای بالتیک محسوب می‌شود. ساکنین اولیه این کشور مردمان هندواروپایی بودند که بعدها و در دهه 1230 توسط شخصی به نام مینداوگاس متحده شده و پس از تاجگذاری وی در سال 1256 این منطقه به عنوان دوک نشین اعظم لیتوانی معرفی گردید. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این کشور زیبای اروپایی می‌پردازد.

معرفی لیتوانی

لیتوانی کشوری است که  پس از آب شدن یخ‌های دوران یخبندان یعنی در دوره هزاره دهم پیش از میلاد نخستین هندواروپاییان به آنجا رسیده و با درآمیختگی با ساکنین پیشین آن قبایل گوناگون بالتیکی را تشکیل دادند. در یک سند تاریخی آلمانی به نام سالنامه کوئدلین بورگ برای نخستین بار در سال 1009 میلادی نام لیتوانی ذکر شده است. جمهوری لیتوانی بزرگترین و جنوبی‌ترین کشور در میان سه جمهوری حوزه بالتیک در اروپاست. 79 درصد مردم این کشور نیز مسیحی هستند و به کلیسای کاتولیک رومی تعلق دارند.

اقتصاد

این کشور با نقش ترانزیتی مهمی  بین اروپای شرقی و غربی به واسطه وجود بندر مجهز کلایپدا با ظرفیت اسمی ۴۰ الی ۴۵ میلیون تن در سال و موقعیت جغرافیایی خاص خود در سواحل دریای بالتیک، در زمینه صادرات و واردات رونق فراوانی دارد. تولیدات معدنی، تجهیزات مکانیکی، الکتریکی و شیمیایی، پارچه، مواد غذایی و صنایع چوبی و مبلمان از اقلام صادراتی و نیزتولیدات معدنی، تجهیزات و ماشین آلات، تجهیزات حمل و نقل، پارچه و مواد فلزی از اقلام وارداتی آن هستند.

جغرافیا

کشور لتونی از شمال و کشور بلاروس از جنوب شرقی و همچنین لهستان و روسیه در جنوب غربی از همسایگان این کشور محسوب میشوند. دریای بالتیک در غرب آن واقع شده است.  جلگهٔ کم‌ ارتفاعی که دارای دریاچه‌های فراوان است و رشته‌های یخ‌رُفت در آن امتداد دارد این سرزمین را تشکیل می‌دهند.

آب و هوا

آب و هوای کشور معتدل و نیمه مرطوب بوده و روزهای مرطوب و بارانی آن زیاد است. زمستان‌هایش سخت و برفی است و تابستان‌های گرمی دارد.

شهرها