لیختن‌اشتاین | Liechtenstein

پایتخت: فادوتس
زبان رسمی: آلمانی
جمعیت: ۳۷ هزار نفر
واحد پول: فرانک سوئیس و یورو
ولتاژ: ۱۲۰ ولت

شرح

لیختن‌اشتاین | Liechtenstein

لیختن‌اشتاین سومین کشور کوچک در اروپا است. پایتخت لیختن اشتاین، فادوتس است. زبان رسمی لیختن‌اشتاین آلمانی، مساحت آن ۱۶۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۳۷ هزار نفر است. واحد پول این کشور فرانک سوئیس با جزء (راپن) نام دارد.

جغرافیا

این کشور در مرکز اروپا قرار دارد و از شرق و شمال توسط اتریش و از غرب و جنوب توسط سوئیس احاطه شده‌است. کوه‌های آلپ در شرق این شاهزاده‌نشین قرار دارد. غرب کشور متشکل از جلگهٔ سیلابی رود راین است. رودهای مهم آن راین و سامینا و بلندترین نقطه آن گروز پیتز است که ۲۵۹۹ متر ارتفاع داردو این کشور آب و هوای آلپی معتدل دارد البته دارای زمستان‌هایی بسیار سرد و تابستانهایی خنک است. پایتخت لیختن‌اشتاین فادوتس است اما بزرگ‌ترین شهر این کشور، شان با ۵ هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت می‌باشد. حکومت این کشور پادشاهی مشروطه و حاکم آن یک شاهزاده است. ۲۵ عضو لندستگ (پارلمان) تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه با رأی تمامی افراد بالغ برای مدت چهار سال انتخاب می‌شوند. لندستگ ۵ نفر از جمله نخست‌وزیر را به عنوان کمیتهٔ ملی (کابینه) انتخاب می‌کند. نخست‌وزیر رسماً از سوی شاهزاده گمارده می‌شود. احزاب مهم سیاسی لیختن‌اشتاین عبارتند از اتحاد میهنی، حزب شهروند مترقی و حزب لیست آزاد (سبز).

تاریخ

این کشور در سال ۱۸۶۸ اعلان بیطرفی کرد. لیختن‌اشتاین که به واسطهٔ خاک اتریش از آلمان جداست، تنها شاهزاده‌نشین آلمانی بود که در ۱۸۷۱ به امپراتوری آلمان نپیوست. از سال ۱۹۱۹ سوئیس مسئولیت سیاست خارجی لیختن اشتاین را بر عهده گرفت و از ۱۹۲۴ این کشور از اتحاد گمرکی و پولی با سوئیس برخوردار بوده‌است، با این حال از ۱۹۸۹ نقش فعالتری در عرصهٔ بین‌المللی به خود گرفته‌است، شاهزاده هانس آدام دوم پس از مرگ پدرش فرانتز جوزف دوم در سال ۱۹۸۹ جایگزین او شد. ماریو فریک از اتحادیهٔ میهن پرستان در سال ۱۹۹۳ ریاست دولت را بر عهده گرفت، در سال ۲۰۰۱ نیز اوتمار هاسلر جای او را در سمت نخست‌وزیری گرفت.

اقتصاد

لیختن‌اشتاین یکی از بالاترین سطوح زندگی در جهان را دارد. صنعت گردشگری، بانکداری و تولیدات (ابزار دقیق صنعتی) همگی با اهمیت است و صادرات این کشور را بیشتر فراورده‌های دندانپزشکی و ماشین آلات تشکیل می‌دهند. لیختن‌اشتاین در سازمان ملل متحد، شورای اروپا، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، و اتحادیه بازرگانی آزاد اروپا عضویت دارد. میزان با سوادی در آن 100درصدی است.

مردم

زبان رسمی مردم لیختن‌اشتاین آلمانی است. ۶۵ ٪ از مردم این کشور را لیختن اشتاینی، ۱۰ ٪ را سوییسی، ۵ ٪ را اتریشی و ۳ ٪ را آلمانی تشکیل می‌دهد، همچنین دین ۷۸ ٪ از لیختن اشتاینی‌ها، کاتولیک و ۸ ٪ پروتستان می‌باشد.

کشور لیختن‌اشتاین به ۱۱ شهرستان تقسیم شده‌است که بیشتر آن‌ها تنها از یک شهر تشکیل شده‌است. ۵ شهرستان لیختن اشتاین در شمال کشور قرار گرفته‌اند. ناحیه انتخاباتی اونترلاند را تشکیل می‌دهند و ۶ شهرستان باقیمانده بخش انتخاباتی اوبرلاند را.

بخش انتخاباتی اونترلاند:

 • روگل
 • شلنبرگ
 • گامپرین
 • اشن
 • ماورن

بخش انتخاباتی اوبرلاند:

 • شان
 • پلانکن
 • فادوتس
 • تریزنبرگ
 • تریزن
 • بالزرس

 

فرودگاه

درداخل خاک لیختن اشتاین، تنها یک زمین برای فرود بالگرد در بالزرس وجود دارد. نزدیک ترین فرودگاه ها به آن عبارتند از سنت گالن و آلترنهاین در سوئیس و فرورگاه فریدریش هافمن در آلمان که البته پروازهای محدودی دارد. نزدیک ترین فرودگاه به لیختن اشتاین، فروزدگاه زوریخ در سوئیس است.

ویزا

برای دریافت ویزای لیختن اشتاین باید به همراه مدارک کامل چون شناسنامه، گذرنامه ی مدت دار، گواهی های مربوطه، عکس و ترجمه ی مدارک و همچنین مدارک دیگری که نیاز است را به همراه داشته باشید و به سفارت سوئیس در تهران مراجعه کنید زیرا این کشور در ایران سفارت مستقل ندارد.

مناظر طبیعی و گردشگری

لیختن اشتاین طبیعت بکر و زیبایی برای پیاده روی در طبیعت و انواع تفریحات طبیعی دارد. به واسطه همسایگی این کشور با سوئیس و آلمان، از زیبایی طبیت این دو کشور مخصوصا سوئیس بسیار نصیب و فایده برده است و می توان گفت که طبیعتی بسیار شبیه به سوئیس دارد.

آثار تاریخی

فادوتس:

 از زیبا ترین پایتخت های کشورهای اروپایی است و مرکز کاملی برای اطلاعات توریستی است که هر مسافری که به لیختن اشتاین آمده است، نیاز دارد.جاذبه های اصلی این شهر، ساختمان مجلس است که در نزدیکی رودخانه راین در پیتر کایزر پلاتز است.

مرکز هنر:

 گالری هنری لیختن اشتاین، در یک مرکز هنری و بسیار پیشرفته دروادوک واقع شده است و نمونه های بسیار عالی از آثار هنری مدرن را نشان می دهد.جدا از برگزاری نمایشگاه های موقت، این گالری، مجموعه ای از آثار هنری قرن ۱۹ میلادی، مخصوصا مجسمه ها و مجموعه آثاری از آثار شاهزاده لیختن اشتاین را نماش می دهد.

قلعه گوتنبرگ:

در بالای ارتفاعات روستای بلزرز در جنوب لیختن اشتاین، این قلعه ی باشکوه قرون وسطایی بر روی تپه ای ۷۰ متری، وجود دار. از جمله دیگر مکان های دیدنی این مکان، کلیسا و باغ گل رز است. در ماه های گرم سال، رویداد های سرگرم کننده ای مثل کنسرت های تابستای و تئاترهای نمایشی در این مکان برگزار می شود.

موزه ملی:

بزرگترین موزه ی ملی لیختن اشتاین است و از جابهه ای قرن ۲۱ می باشد. این مترو سابقا در یکی از مراکز حفاظتی دولتی نگهداری می شده است.

شهر های نندِلن و اِشن:

این شهر های کوچیک، از جوامع اصلی تحت تاثیر معماری به سبک لندن هستند و به خاطر پایه های قدیمی و بناهای به سبک رومی و همچنین سفالگری شادلر، بسیار معروف شده اند. قدیمی ترین کارگاه صنایع دستی در این کشور در سال ۱۸۳۶ تاسیس شده است.

غذا:

به سبب تشابهات مشترک و زیاد بین کشور سوئیس و لیختن اشتاین، باید از غذاهای محلی و معروف این دو کشور را یکی دانست اما اگر بخواهیم به یک غذای منحصر به فرد و کاملا محلی لیختن اشتاین اشاره کنیم ،می توانیم از کِزکِنوپفِله، نام ببریم. این غذا بر خلاف اسم سختش، از پاستا و پیاز شیرین در سس پنیر تهیه می شود.