لیبی | Libya

پایتخت: طرابلس
زبان رسمی: عربی
جمعیت: ۶٬۵۰۰٬۰۰۰ نفر
واحد پول: دینار لیبی
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

لیبی | Libya

لیبی با نام رسمی دولت لیبی، یکی از کشوری عربی واقع در شمال آفریقا است. نام این کشور از کلمه یونانی libyans به معنای قوم بربر مشتق شده است. همسایه های این کشور عبارتند از مصر، سودان، چاد، نیجر، الجزایر و تونس . لیبی با وسعتی بالغ بر  حدود ۱٬۸۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع از نظر وسعت در آفریقا چهارمین کشور پهناور و در جهان جایگاه هفدهمین به خود اختصاص داده است.

از نظر آب و هوایی 90 درصد لیبی را صحراها و بیابان ها احاطه کرده اند. بر همین اساس هیچ رودخانه ای در این کشور دائمی نیست و تنها 2درصد از خاکش قابل کشت است. از این رو این کشور دارای کم تراکم ترین جمعیت در دنیاست.  اما این کشور در کنار مدیترانه سواحل زیبایی هم دارد.

این کشور به طور سنّتی به سه منطقه اصلی به نام‌های «اقلیم طرابلس»، «فزّان» و «بَرقه» بخش می‌شود که در زبان‌های غربی به ترتیب Tripolitania و Fezzan و Cyrenaica نامیده می‌شوند. لیبی یکی از ۱۰ کشور اصلی صادرکننده نفت در جهان است و تولید ناخالص ملی سرانه آن جزو بالاترین‌ سرانه های آفریقا است.

جاذبه ها

صبرانه

این شهر در شمال غربی لیبی و ناحیه غربی طرابلس واقع شده است. صبرانه در سده چهارم پیش از میلاد توسط کارتاژها بنا شده و آثار بجای مانده در این شهر موجب شد تا محوطه باستانی آن در سال 1982 به ثبت جهانی یونسکو برسد.

لپتیس مگنا

این شهر یکی از مناطقی باستان لیبی است که در قرن هفتم پیش از میلاد توسط بربرها و پونیک‌ها بنا و به واسطه سپتیموس سوروس توسعه یافته است. این شهر که در سال 1982 به ثبت چهانی رسید آثاری در شهر الخمس از خود به نمایش گذاشته است.

غَدامس

 این شهر در شمال غربی لیبی قرار دارد و مرکز استانی به نام نالوت است. غدامس در واحه‌ای بیابانی قرار گرفته و یکی از قدیمی ترین شهرهای صحرای بزرگ آفریقا است. مردم این شهر بیشتر از قوم بربر هستند و زبانشان هم غدامسی نام دارد که یکی از زبان‌های بربری است و تأثیر کمی از زبان عربی پذیرفته است. این شهر به دلیل داشتن معماری سنتی زیبایی که دارد به مروارید صحرا معروف شده است. یکی از ویژگی های این نوع معماری پوشیده بودن سقف کوچه ها برای مصونیت از مردم از گرماست. شهر قدیم و محصور غدامس نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. در این شهر با این‌که دولت برای مردم شهر محلات نوساز ترتیب داده است بسیاری از مردم برای خنک شدن در تابستان به خانه‌های محله قدیمی می‌روند تا از گرمای خورشید در امان باشند.

 نوشته‌های غربی مربوط به زمان رومی‌ها نخستین اشاره‌ها به غدامس هستند البته نام  این شهر به لاتین کیداموس (Cydamus) می‌نامیدند. در زمان آگوستوس در سده یکم میلادی  یکی از سرداران قیصر روم به نام لوسیوس کورنلیوس بالبوس به غدامس حمله کرد. رومی‌ها در زمان فرمانروایی سپتیموس سوروس یک پایگاه نظامی دائمی در غدامس ایجاد کردند و گفته می‌شود که امپراتور روم در سال ۲۰۲ میلادی احتمالاً از غدامس دیدن کرده است. رومی‌ها اما پس از چند دهه و در خلال بحران قرن سوم غدامس را ترک کردند.

در سده ششم میلادی مردم این مبلغان امپراتوری روم شرقی موفق شدند مردم منطقه را به مسیحیت بگروانند و در آن زمان اسقفی نیز در غدامس مستقر شد.

مسلمانان نیز در سال ۶۶۷ میلادی به رهبری عقبة بن نافع وارد غدامس شدند. مردم منطقه به‌زودی به اسلام گرویدند. این شهر از آن پس تا سده نوزدهم نقش مهمی در تجارت ماورای صحرا ایفا کرد.

 

شهرها