لتونی | Latvia

پایتخت: ریگا
زبان رسمی: لتونیایی
جمعیت: ۲٬۲۷۰٬۷۰۰
واحد پول: یورو

شرح

لتونی | Latvia

لتونی یا لاتویا کشوری، از کشورهای حوزه دریای بالتیک است که کشور میانی در بین آن‌ها محسوب شده و در شمال اروپا قرار گرفته است. این کشور بیشتر به خاطر شهر تاریخی ریگا که پایتخت آن‌هم می‌باشد و در لیست آثار ثبت شده یونسکو قرار دارد، شهرت یافته  و محبوب گشته است. البته قرارگیری در کرانه ساحلی دریای بالتیک و شمال اروپا، آب و هوایی مطلوب و مناظری زیبا را به آن بخشیده که از این حیث نیز به کشوری ایده‌آل برای گشت و گذار تبدیل شده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این کشور اروپایی می‌پردازد.

معرفی کشور لتونی

لتونی با نام جمهوری سوسیالیستی لتونی بیشتر شناخته شده که قبلا از کشورهای اتحادیه جماهیر شوروی محسوب می‌شده است. این کشور از سال 2004 میلادی به جمع کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) پیوسته است. اما جالب اینجاست که  از کم‌ جمعیت‌ترین و کم‌ تراکم‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می‌آید. قدمت سکونت انسان در این منطقه نیز به هزاره سوم قبل از میلاد و مهاجرت هندواروپاییان به این منطقه برمی‌گردد. بعدها مسیرهای تجاری با روم و بیزانس برای مردم منطقه باز شده و اولین تجارت آن صادرات کهربا و واردات فلزات قیمتی بوده است. در سال ۹۰۰ پس از میلاد چهار قبیله جداگانه بالتیکی در سرزمین لتونی سکونت داشتند که نام آن‌ها کورونی‌ها، لاتگالی‌ها، سلونی‌ها و سمیگالی‌ها بود. نام لتونی از نام قبیله لاتگالی گرفته شده‌است.

اقتصاد

چوب، محصولات چوبی، ماشین‌آلات و تجهیزات، فلزات، منسوجات و مواد غذایی از جمله مواد صادراتی آن به کشورهای استونی، روسیه، دانمارک، انگلیس و سوئد می‌باشد. همچنین ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، سوخت و وسایل نقلیه از جمله مواد وارداتی آن است که از کشورهای آلمان، لیتوانی، روسیه، استونی،لهستان، فنلاند، سوئد و بلاروس وارد می‌شوند. 

جغرافیا

لیتوانی از جنوب و بلاروس از جنوب شرقی، استونی از شمال و روسیه از سمت شرق همسایگان این کشور می‌باشند. دریای بالتیک از مغرب آن‌را احاطه کرده و 494 کیلومترمربع طول خط ساحلی آن است. دریاچه زیبای لوبانس بزرگ‌ترین و دریدزیس عمیق‌ترین دریاچه‌های آن و داواگاوا نیز طولانی‌ترین رودخانه آن هستند. 

آب و هوا

اقلیم این سرزمین معتدل، بری و نیمه مرطوب ثبت شده و کشوری چهار فصل است. با وجود اینکه روزهای مرطوب و بارانی زیادی دارد و زمستان‌هایش سرد و یخبندان است اما تابستان‌های گرمی را سپری می‌کند.

شهرها