لائوس | Laos

پایتخت:
زبان رسمی: هندوچینی
جمعیت: ۶٬۵۲۱٬۹۹۸
واحد پول: کیپ

شرح

لائوس به پایتختی شهر وین‌تیان، یکی از زیباترین کشورهای جنوب شرقی آسیا که نوع حکومت آن جمهوری سوسیالیستی تک حزبی است. این کشور با طبیعت افسانه‌ای و رویایی‌ای که دارد، بیشتر شبیه تکه‌ای از بهشت روی زمین است که باید آن‌را از نزدیک دید، تا لمس کامل این واقعیت میسر شود. تاریخ و پیشینه بسیار غنی و طولانی به همراه طبیعت اعجاب‌انگیز این سرزمین، آن‌را در شمار محبوب‌ترین و ایده‌آل‌ترین کشورهای توریستی جنوب شرقی آسیا قرار داده است. با ایلیا گشت همراه شوید تا این کشور افسانه‌ای را بیشتر بشناسیم.

معرفی کشور لائوس

لائوس که در سده چهاردهم میلادی توسط پادشاهی لان‌ژانگ بنیاد نهاده شد، تا سده هجدهم میلادی همچنان تحت حاکمیت این سلسله قرار داشت. در سده هجده میلادی این پادشاهی عظیم که دیگر چیزی جز امیرنشین‌های پراکنده‌ای از آن در نقاط مختلف این سرزمین باقی نمانده بود، توسط فردی به نام سیام از هم گسیخته شد. او بر باقی‌مانده‌های امپراطوری لان‌ژانگ تسلط یافت ولی با تهاجم نیروهای فرانسه در منطقه هندوچین مواجه گردید. از این‌رو سیام، برای جلوگیری از جنگ با فرانسه بخش‌هایی از سرزمین خود را تحت نام لائوس، به فرانسویان بخشید. در جنگ جهانی دوم این کشور به اشغال نیروهای ژاپن درآمد و بعد از آن اعلام استقلال نمود و نهایتا در سال 1954 موفق به کسب استقلال خود از چنگال فرانسویان شد. 

اقتصاد

متاسفانه لائوس با تمام مواهب و زیبایی‌هایی که دارد در شمار فقیرترین کشورهای دنیا قرار گرفته است که بیشتر مردمانش به شغل کشاورزی در مزارع اشتراکی مشغول به کارند. برنج، ذزت و سبزی از مهم‌ترین محصولات کشاورزی آن و قلع، الوار، تنباکو، و نیروی برق از عمده‌ترین تولیدات صنعتی آن محسوب می‌شوند.

جغرافیا

این کشور که از شمال با چین، از شمال غربی با میانمار، در غرب و جنوب غربی با تایلند، از شمال شرقی تا جنوب شرقی با ویتنام و در جنوب با کامبوج همسایه است، کشوری کاملا محصور در خشکی است که هیچ دسترسی‌ای به آب‌های آزاد ندارد اما رودهای طویل و پرآب فراوانی دارد که مهم‌ترین آن‌ها رود مکونگ به طول 483 کیلومترمربع است.

آب و هوا

بارش سنگین باران‌های موسمی در این سرزمین سبب به وجود آمدن اقلیمی استوایی و گرمسیری برای آن شده‌اند. 

شهرها

دیدنی‌ها