قرقیزستان | Kyrgyzstan

پایتخت: بیشکک
زبان رسمی: قرقیزی، روسی
جمعیت: ۵٬۴۸۲٬۰۰۰
واحد پول: سوم

شرح

قرقیزستان | Kyrgyzstan

قرقیزستان کشوری در آسیای میانه به پایتختی شهر بیشکک که از هر لحاظ کشوری آرام و بی سر و صداست. طبیعتی بکر و دست نخورده، فرهنگی غنی یادگار قرن‌ها سکونت سکاها در اینجا، کشوری دور از مدرنیته و تکنولوژی‌های پر سر و صدای امروزی قطعا مقصدی ایده‌آل برای طبیعت‌دوستان و ماجراجویان است. این کشور که زمانی جزیی از اتحاد جماهیر شوروی بود هنوز هم زبان رسمی روسی را در خود زنده نگه داشته است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این کشور زیبای باستانی پرداخته است.

معرفی قرقیزستان

قرقیزستان که نام خود را از واژه ترکی قرخ به معنای چهل و تغییر آن به قرقیز به معنای ما چهلیم گرفته، در واقع به چهل ایل در حماسه مناس اشاره می‌کند که توسط قهرمانی افسانه‌ای در مقابل اویغورها متحد شدند. این داستان حماسه ملی مردم این کشور را می‌سازد و همچنین چهل پرتوی خورشید روی پرچم آن‌ها نیز اشاره به چهل ایل داشته و شکل مدور میان پرتوها، نمادی از تاج چوبی بر روی یورت‌های کوچ‌نشین آسیای میانه می‌باشد. 80 درصد مردم این کشور مسلمان و 17 درصد پیرو کلیسای ارتدوکس روسی می‌باشند. امروزه فرهنگ مردم این کشور آمیخته‌ای از فرهنگ‌های ایرانی، روسی، مغولی و ترکی است.

اقتصاد

تجارت و صدور کالاهای بومی به خصوص صدور کالاهای چینی به جمهوری‌های آسیای میانه از وابستگی‌های اقتصادی این کشور است. با این وجود منابعی از طلا، اورانیوم و فلزهای کمیاب نیز دارد. قرقیزستان در سال ۲۰۱۵ عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیایی شد و در حال حاضر هماهنگ‌سازی بین کشورها به این اتحادیه واگذار شده‌ است.

جغرافیا

این کشور که در شمال شرقی آسیای میانه واقع شده، با قزاقستان از شمال، تاجیکستان از جنوب، ازبکستان از غرب و چین از شرق و جنوب شرقی همسایه شده است. اینجا نیز کشوری کاملا محصور در خشکی است ولی بیشتر خاک آن‌را کوهستان‌ها پوشانده‌اند. با این وجود در شمال شرق کوهستان تیان‌شان دریاچه‌ای کوهستانی به نام ایسیک‌کول دارد.

آب و هوا

هرچند آب و هوای مناطق مختلف آن متفاوت است اما در کل آب و هوایی معتدل و کوهستانی بر این سرزمین جریان دارد. زمستان‌هایش سرد و بهار و تابستان‌هایش معتدل است.

شهرها