کوزوو (Kosovo)

پایتخت:
زبان رسمی: آلبانیایی، صربی زبان‌های رسمی محلی ترکی، گورانی، رومانیایی، بوسنیایی
جمعیت: ۲٬۱۲۷٬۰۰۰ نفر
واحد پول: یورو
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

کوزوو کشوری در جنوب شرقی اروپا و نواحی مرکزی شبه جزیره ی بالکان است.این کشور در شمال و شرق با صربستان ، در غرب با مونته نگرو ، در جنوب با مقدونیه و در جنوب غربی با آلبانی هم مرز است .بر همین اساس این کشور به دریای آزاد راه ندارد و دور تا دور آن به وسیله ی رشته کوههایی پوشیده از انبوه درختان جنگلی ، محصور شده است . در نتیجه این کشور دارای زمستان هایی با آب و هوای سرد و خشک و برفی و تابستان هایی گرم و کمی شرجی و با رودهایی پرآب می باشد.

نگاهی به تاریخچه کوزوو 

جمعیت این کشور نیز بسیار کم است و یکی از جوان ترین و متراکم ترین کشورهای اروپایی محسوب می شود . حدود 88% جمعیت کوزوو ، آلبانیایی تبار ، 6% صرب و الباقی ترک ، بوسنیایی ، گورانی و … هستند . با این وجود این کشور دارای تاریخی کهن و اما بسیار پر فراز و نشیبی در دوران معاصر است. این کشور مانند سایر کشورهای منطقه بالکان سالیان سال تحت سیطره هلنی ها ، رومی ها و بیزانس ها ( امپراطوری روم شرقی ) بوده است.

اما از قرون وسطی و بخصوص در قرن هفتم میلادی، که صربستانی های مسیحی ارتدوکس به این منطقه مهاجرت کردند این منطقه را ملتهب کردند . صومعه های متعدد باقیمانده از آن دوره ، نشانگر استیلای بی چون و چرای مسیحیت در تمام شئون زندگی مردم در آن زمان بود.

این درگیری ها تا سال 1998 ادامه داشت و منجر به آوارگی جمع کثیری از مردم این کشور و لزوم امداد بین المللی شد. کشورهای مختلف اروپایی به هدایت ناتو به کمک مردم کوزوو شتافتند و نیروهای صرب را طی سه ماه از این خاک راندند و بالاخره این کشور سال 2008 میلادی استقلال یافت و عضو مجامع بین المللی شد.

پایتخت و بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور شهر پریشتینا است . پریشتینا مرکز فعالیت های اداری ، اقتصادی و فرهنگی کشور کوزوو به شمار می آید . قدمت جنوب آن به زمان شروع قرن دوم پیش از میلاد مسیح می رسد.

اما اوج معماری کوزوو در شهر مهم و قدیمی پریزرن است. وجود ابنیه متنوع از نظیر معماری در کنار کوه، جنگل و رودخانه های زیبا این شهر را بسیار زیبا کرده است. از نکات جالب در این وجود پل های قدیمی است که ظاهر این شهر را خیل رمانتیک و شاعرانه کرده است علاوه بر این مردم آن همچنان به آداب و سنن قدیم خود پایند هستند.