پادشاهی لسوتو | Kingdom of Lesotho

پایتخت: ماسرو
زبان رسمی: سسوتو
جمعیت: ۱٬۷۹۵٬۰۰۰
واحد پول: لوتی
ولتاژ: ۱۱۰

شرح

پادشاهی لسوتو | Kingdom of Lesotho

لسوتو با نام رسمی پادشاهی لسوتو کشوری است واقع در جنوب آفریقا.این کشور محصور در خشکی است که هیچ مرز آبی ندارد.

همچنین این کشور محیطی است که غیر از آفریقای جنوبی با هیچ کشور دیگری مرز مشترک ندارد. پایتخت آن شهر ماسرو است.

زبان رسمی کشور، سسوتو و زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم، به‌طور گسترده‌ای در بازرگانی و مراکز آموزشی-تحصیلی کاربرد دارد.

تاریخ

ساکان اصلی منطقه‌ای که اکنون لسوتو نامیده می‌شوند، از اقوام کهن شکارچی-گردآورنده معروف به بوشمن (سان) بودند. نمونه‌هایی از هنر سنگ آنها را می‌توان در کوه‌های سراسر منطقه پیدا کرد.

لسوتو که پیش از این باسوتولند نامیده می‌شد بر اساس معاهده سال ۱۸۴۳ بریتانیا و رئیس بومیان محلی یا موشوئشوئه تحت‌الحمایهٔ بریتانیا شد. لسوتو در سال ۱۸۷۱ به صورت مستعمرهٔ دماغهٔ آفریقای بریتانیا شناخته شد.

در سال ۱۸۸۴ مستقیماً تحت کنترل پادشاهی بریتانیا درآمد و در ۴ اکتبر ۱۹۶۶ میلادی باسوتولند با نام «لسوتو» رسماً از بریتانیا اعلام استقلال کرد و موشوئشوئه دوم به عنوان پادشاه لسوتو معرفی شد.

جغرافیا

پایتخت لسوتو ، شهر ماسرو با ۲۲۷٬۸۸۰ نفر جمعیت است. مساحت لسوتو ۳۰٬۳۵۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱٬۷۹۵٬۰۰۰ نفر است. از مهمترین شهرهای لسوتو می‌توان به تیاتیاننگ ۷۵٬۱۱۵ نفر، ماپوتسوئه ۳۶٬۲۰۰ نفر، هلوتسه ۲۳۰۰۰ نفر و مافتنگ۳۶٬۰۰۰ هزار نفر اشاره کرد.

این کشور سرزمینی مسطح و هموار با ۳۰۵۸۸ کیلومتر مربع مساحت است که در احاطه کامل جمهوری آفریقای جنوبی قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا بیش از ۱۰۰ متر است. این کشور به لحاظ توپوگرافی یا مکان نگاری، به چهار منطقه: زمین‌های پست، کوهپایه، کوهستانی و دره رودخانه سنکو تقسیم می‌گردد.

سرزمین‌های پست، شامل یک کمربند باریک در کنار مرزهای غربی است که کمتر از ۱۸۰۰ متر ارتفاع دارند و وجه مشخصه آن، خاک‌های حاصلخیز ناشی از آتشفشان است؛ درحالی‌که بخش جنوبی دارای خاک‌های غیر حاصلخیز، شنزار و خاک رس است. منطقه کوهپایه‌ای، شامل مناطقی است که بین ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ متر از سطح دریا، ارتفاع دارند. خاک این مناطق بسیار حاصلخیز است و بهره‌وری کشاورزی آن بالاست.

منطقه کوهستانی، دارای صخره‌های ناهموار و دره‌های عمیق است که زندگی انسان‌ها در آن را بسیار دشوار نموده‌ است. این منطقه، اصلی‌ترین منطقه برای تأمین علوفه و چرای دام‌ها است. آخرین منطقه، یعنی دره رودخانه سنکو، باریکه‌ای است در ساحل رودخانه سنکو که در عمق کوه‌های مالوتی رخنه کرده‌ است. خاک این منطقه از بسیار غنی تا بسیار فقیر، متغیر است.

منطقه شرق کشور را صخره‌های ناهموار و رشته کوه‌های مالوتی پوشانده‌ است؛ از این‌رو داری جمعیت کم و پراکنده می‌باشد و به دلیل شباهت زیاد طبیعت کوهستانی با کشور سوئیس، آن را «سوئیس آفریقای جنوبی» نیز نامیده‌اند.

جاذبه های گردشگری

آبشار مالتسونیان

یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی این کشور که در طول سال افراد زیادی از آن دیدن می کنند، آبشار مالتسونیان نام دارد. شما می توانید با این آبشار زیبا در جنوب این کشور آشنا شوید. در اطراف آبشار مالتسونیان مناطق سرسبز و طبیعت بکر وجود دارد و از همین رو شما می توانید به راحتی در آن کمپ بزنید. ارتفاع این آبشار را 192 متر تخمین زده اند. این بدان معنی است که آبشار مالتسونیان به عنوان یکی از 10 آبشار بلند در قاره آفریقا شناخته می شود.

تابانا نتلنیانا

یکی دیگر از مکان های دیدنی این کشور که بهتر است بازدید از آن را در لیست خود قرار دهید، تابانا نتلنیانا نام دارد. تابانا نتلنیانا اسم کوهی است که در زبان محلی معنی کوه زیبای کوچک را می دهد. تابانا نتلنیانا با ارتفاعی 3 هزار 482 متری به عنوان بلندترین نقطه در لسوتو و همچنین کل جنوب آفریقا شناخته می شود. این کوه که در شرق کشور قرار دارد، دارای طبیعت زیبا و بکری می باشد. تمام دامنه های کوه تابانا نتلنیانا به وسیله جنگل پوشیده شده است و شما می توانید در آن با تعداد زیادی از حیوانات کمیاب آشنا شوید.

آفریسکی

شاید باورش سخت باشد اما در قاره آفریقا نیز قسمت های وجود دارد که در آن برف ببارد. یکی از این قسمت ها در کشور لسوتو واقع شده و آفریسکی نام دارد. این پست اسکی یکی از معدود پیست های اسکی در کل قاره آفریقا به شمار می رود. شما می توانید با این پیست در رشته کوه مالوتی آشنا شوید. افراد زیادی وجود دارند که ترجیح می دهند تجربه اسکی را در یک کشور آفریقایی به دست بیاورند و به همین دلیل است که آفریسکی به عنوان یکی از برجسته ترین جاذبه های گردشگری کشور محسوب می شود.

موزه ملی

در این کشور موزه های زیادی وجود ندارد اما بدون شک بهترین، در میان معدود موزه های آن مربوط به موزه ملی می شود که در پایتخت این کشور یعنی ماسرو واقع شده است. در این موزه شما می توانید با صورت کامل با تاریخ این کشور از ابتدای شکل گیری و حتی جنگ های قبیله ای آشنا شوید. علاوه بر این در این موزه قسمت مردم شناسی وجود دارد که در آن تمام آداب و رسوم و سنت های مردم بومی این کشور توضیح داده شده است.