ایرلند |  Ireland

پایتخت:
زبان رسمی: ایرلندی انگلیسی آمریکایی اسپانیایی پرتقالی آرامی
جمعیت: ۴٫۷۷۳ million نفر
واحد پول: یورو
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

ایرلند کشوری با نام قدیمی «هیبرنی» بوده که پایتخت آن دوبلین است. نام رسمی این کشور جمهوری ایرلند است و برخی اوقات به آن ایرلند جنوبی نیز گفته می‌شود تا با کشور ایرلند شمالی اشتباه گرفته نشود. جزیره ایرلند در شمال غربی قاره اروپا قرار دارد. ایرلند شمالی و جنوبی در کنار یکدیگر و با یک مرز ساده از هم جدا شده‌اند؛ بیشترین سهم از ایرلند را ایرلند جنوبی با پنج ششم در اختیار دارد.

ایرلند بیستمین جزیره بزرگ جهان و سومین جزیره بزرگ اروپا است. این کشور در سده ۱۹ دارای بیشترین مناطق جنگلی بوده، اما اکنون یکی از کشورهای کم جنگل دنیا است. اما با این حال این دارای مناطق و مکان‌های متنوع گردشگری و تاریخی است که مورد توجه گردشگران بوده و همیشه مقصدی ایده‌آل برای مسافران است.

قلعه دانلوس

خرابه‌های دراماتیک قلعه دانلوس، در یک صخره سنگی در بالای اقیانوس اطلس واقع شده و با یک پل سرگردان مسیر ارتباطی خود را تشکیل داده است، این منطقه در ظاهر مانند یک رمان فانتزی می‌ماند، اما داستان‌های دراماتیک بسیاری برای این منطقه ذکر شده است. مقبره شمع سنگی توسط مک کولیانس در حدود سال‌های ۱۵۰۰ ساخته شد، اما خیلی زود توسط قبیله مک دونل، که از جزایر اسکاتلند حمله کرده بودند، غارت شد و هنوز هم این مقبره پا برجا است.

این قلعه محاصره‌ها، جنگ‌ها و اعدام‌های زیادی را میزبانی کرده و به گفته افراد، این درگیری‌ها یک بازی رنگارنگ از شخصیت‌های شبح‌مانند ایجاد کرده است. یکی از داستان‌ها که به نظر می‌رسد خیالی باشد، این گونه است: داستان مربوط به کارکنان آشپزخانه و قلعه است که در یک شب طوفانی در سال ۱۶۳۹ به دریا می‌افتند.

قلعه راک کاسل

این قلعه معروف مجموعه‌ای از ساختمان‌های سنگی قرون ۱۲ و ۱۳ است که منظره‌ی زیبایی از طلاهای واله و قلمرویی کوهستانی از شکوه روستای تیپرروی ارائه می‌کند. همچنین در قلعه راک کاسل شما می‌توانید با تاریخ ایرلند و افسانه‌ها آشنا شوید.

پادشاهان بزرگ مونستر، بخشی از اسطوره‌ها و بخشی از تاریخ این کرسی بلند هستند و گفته می‌شود که یکی از این پادشاهان انگیس، در اینجا توسط سنت تاج‌گذاری شده است. در داخل کلیسای کرمیک شما می‌توانید نقاشی‌های ۸۰۰ ساله، قدیمی‌ترین آثار ایرلند و تابوت‌های مربوط به قرن ۱۲ را مشاهده کنید. گفته می‌شود که تابوت سنگی مربوط به برادر کرموک، تادج کرایا است که با سبک اسکاندیناوی تزئین شده و تاریخ وایکینگ ایرلندی را به تصویر می‌کشد.

هوث

پیاده‌روی مهیج بر روی صخره‌های بلند شبه‌جزیره هوث، جایی که جیمز جویس لئوپولد و مولی بلوم در میان گل‌های فراوان با هم ملاقات کردند، چشم‌اندازی دیدنی به شما می‌دهد. هزاران پرنده دریایی که در آسمان و در زیر پای شما قرار دارند را می‌توانید ببینید. رفتن به اسکله شرقی هوث در روستای جذاب ماهیگیری و یک گردش ۱۵ دقیقه‌ای می‌تواند ایرلند را به شما نشان دهد. یک صومعه قرن ششم در این جزیره ناهموار ساخته شد، علاوه بر این بازدیدکنندگان هنوز هم می‌توانند بقایای کلیسایی را که در قرن هشتم بنا شده را نیز ببینند. امروزه صخره‌های موجود بر روی زمین یک پناهگاه برای پرنده‌ها به شمار می‌روند که توسط جوامع پرجمعیت طوطی‌های دریایی، پنگوئن‌های منقارتیغی، غازهای دریایی، چلچله دریایی و پنگوئن‌های سیاه دریایی و قوش‌ها اشغال شده‌اند.

ساحل هاوان

ساحل هاوان، دره ساحلی جنوبی از بنتری تا کینسال، ترکیبی بی‌نظیر از زمین و دریا است. می‌توان به جستجو و کشف این محیط پرداخت. افسانه‌های‌ خورشید و دریا را روی صورت خود احساس کنید. می‌توانید از غارهای پنهان، سواحل بی‌نظیر، پارک‌های شلوغ و جزایر دریایی که در امتداد این دره شگفت‌انگیز سواحل ایرلند دیده می‌شود، استفاده کنید.

فروشنده‌های کینسال، اسکیبرن، و خلیج باندری همه ابزارها و تخصص لازم را برای آموزش به تمامی افراد حتی تازه کارها برای قایق‌سواری دارند. سفر خودتان را می‌توان به تفریحاتی خاص مانند تماشای حیات‌ وحش یا دیدن جغدها در شب و شنیدن داستان‌های اسطوره‌ها اختصاص دهید. تورهای کمپ‌‌دار فرصتی برای استراحت در لبه آب فراهم می‌کنند.

پارک جنگلی تولیمور

در این جنگل‌ها واقعا وایت والکرها و گرگ‌های وحشی وجود ندارند، همانطور که این جنگل‌ها برای فیلم Game of Thrones استفاده می‌شدند، اما می‌توانید این گونه موجودات را در اینجا  در مسیرهای پیاده‌روی و منابع رودخانه شیمنا تصور کنید.

پارک جنگلی تولیمور همچنین دارای جاذبه‌هایی در دنیای واقعی است. بناهای قدیمی با پل‌های گتیک و دروازه، غارهای طبیعی و دیگر غارها، معماری چرخشی و درختان عجیب و غریب اکالیپتوس و درختان غول‌پیکر سرخ مایل به قرمز  که مجموعه‌ای از یک گیاهان دارویی هستند که قدمت‌شان به سال ۱۷۵۲ می‌رسد، از این جمله هستند. بلوط این جنگل‌ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و برای تزیین فضای داخلی کشتی تایتانیک استفاده شده است.

کتابخانه سه گانه ادبیات دوبلین

اتاق بزرگ کتابخانه قدیمی سه‌گانه، که بین سال‌های ۱۷۱۲ و ۱۷۳۲ ساخته شده است، یک سالن یادبود به شمار می‌رود. این اتاق ۲۱۳ پا طول داشته و با باریکه‌های سنگ مرمر که متفکران بزرگ آن را ساخته‌اند، تزئین شده و جزو کتابخانه‌های جنگ‌زده قرن ۱۵ میلادی است که به نماد ایرلند تبدیل شده و بیش از ۲۰۰,۰۰۰ کتاب نادر در خود دارد. یک محوطه هم در مجاورت آن قرار دارد که هر بازدیدکننده‌ای را به خود جذب می‌کند؛ کتاب کلس. نسخه قرن نوزدهم انجیل مسیح، یکی از گنجینه‌های ملی ایرلندی و شاید مهم‌ترین نسخه خطی قرون وسطایی در جهان است که در این کتابخانه نگهداری می‌شود. ادموند برک، سیاستمدار برجسته و نویسنده اسکار وایلد، یک بار حیاط‌های سه‌گانه و محیط خانه را به تصویر کشید و شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید. در طول ماه‌های تابستان، اتاق‌ها و آپارتمان‌های کالج به عموم مردم اجاره داده می‌شود.

ماهون فالز در کیلماکتوماس(Kilmacthomas)

شما به راحتی می‌توانید ساعت‌ها در مسیرهای پیاده‌روی کوه‌های کومراگ، با مناظر جذاب در حومه سرسبز ایرلند گردش کنید. از سوی دیگر، جالب‌ترین مناظر ممکن، به واسطه یک پیاده‌روی ساده ۳۰ دقیقه‌ای به دست می‌آید.

منشا رودخانه ماهون در کومراگ در ماهون فالز قرار دارد. این منطقه دیوارهایی سنگی با ارتفاع ۲۶۰ فوتی به همراه استخرهایی در زیر دارد. آبشار بزرگ و چشم‌انداز کوه گلن یک پناهگاه طبیعی دست‌نخورده ایجاد کرده که انسان احساس می‌کند، دور از دنیای واقعی بوده و دور از دسترس دیگران است؛ رفتن به این مکان آسان بوده و با ۲/۵ مایل پیاده‌روی به آن می‌رسید.

 پل طنابی Carrick-a-Rede

در این سفر، شما نیاز به پاهایی برای دریانوردی و یک سر برای تجربه ارتفاعات خواهید داشت. بیش از ۳۵۰ سال پیش ماهیگیران ماهی قزل‌آلا پلی طنابی بین دو مجموعه صخره ، یکی در سرزمین‌های سنگی و دیگری در جزیره کوچکی که در دریای سرخ واقع شده است، ساختند. ماهیگیری در سال ۲۰۰۲ به پایان رسید، اما میراث چشم‌نواز آن همچنان پابرجا است.

مسیر ساحلی پایین پل، مناظری مشابه جزایر اسکاتلندی دارد. این منطقه پرندگان فراوانی دارد و بازدیدکنندگان می‌توانند در زیر آب گراز ماهی‌ها و دلفین‌ها را مشاهده کنند. پل با یک شکاف سنگی تنها ۶۵ فوت عرض داشته، اما ۱۰۰ فوت عمق دارد. وقتی روی آن ایستاده‌اید، به آرامی با باد تکان می‌خورید، مناظر ساحلی در تمام جهات مهیج‌ هستند، مخصوصا در زیر زانوهایتان.

طاق اسپانیایی در گالوی

سمت چپ رودخانه کوریب، جایی که در قلب گالوی با دریا به هم می‌پیوندند، محلی عالی برای نشان دادن ماهیت پر جنب و جوش شهر است. چرا در اینجا ناهار نمی‌خورید، یا به گردش در سایه قصر معروف اسپانیایی نمی‌پردازید؟

هنگام ساخت این ساختمان در سال ۱۵۸۴، این طاق در کنار دیوارهای نرمانی قرن ۱۲ام که به تازگی به وسیله سربازان و توپ‌ها آماده جنگ شده بودند، ایجاد شد. امروزه این بنا، بازمانده طاق پس از قرن‌ها آسیب و تغییرات به شمار می‌رود، از جمله آسیب‌های ناشی از سونامی ۱۷۵۵. دلیل انتخاب اسم طاق همچنان یک رمز و راز است. استفاده از لقب اسپانیایی ممکن است به روزهای که گالئون‌ها، از جمله مامور پلیس کریستف کلمب به اینجا آمدند، مربوط باشد.

مونستر گلندالوج (Glendalough)

گلندالوج، به معنی دره بین دو دریاچه است، و دارای شگفتی‌های طبیعی بسیار مفرح است که می‌تواند برای شما بسیار روحانی و الهام‌بخش باشد. این مکان قطعا محلی برای مردان مقدس بوده است که آن را به خانه تبدیل کرده بودند. صومعه سنت کوین در این مکان واقع شده است، که در قرن ششم تاسیس شد و به مدت ۵۰۰ سال پیشرفت و توسعه داشت و در نهایت به یک مکان عمومی بزرگ و شلوغ تبدیل شد.

برج مدور با ۱۰۸ فوت ارتفاع، بیش از ۱۰۰۰ سال است که در این شهر جلوه نمایی می‌کند. کلیساها، طاق‌های سنگی و دروازه‌ها شاهدی خاموش از یک رویداد شگفت‌انگیز و خوف‌ناک یعنی حمله وحشیانه وایکینگ‌ها در شب کریسمس سال ۸۳۵ هستند.

در میان نمادهای ایستاده صلیب سنت کوین جستجو کنید. افسانه موجود در این باره می‌گوید، هر کسی که بتواند دست‌های خود را بر روی این صلیب‌ها قرار دهد و انگشتان خود را به هم متصل کند، آرزویش برآورده می‌شود.

اینیشوون(Inishowen)

فعالیت‌های خورشیدی شدیدتر در سال‌های اخیر باعث ایجاد جذابیت توریستی جدیدی در شمال غربی ایرلند شده است.

مسئولان بازدید از لینشوو یک راهنمای مفید برای کمک به تماشاچیان آسمان تهیه کرده‌اند تا بتوانند شانس خود را بالا ببرند، از جمله مکان‌های احتمالی در شبه جزیره که شفق‌ها قابل مشاهده‌ هستند و لینک سایت‌های پیش‌بینی هوا که می‌توانند به شما برای سفر کمک کنند.

اگر شانس نیاورده و ستاره‌ها با شفق‌های شمالی هماهنگ نباشند، باز هم همیشه فرصتی برای دیدن چشم‌اندازهای بی‌نظیر در آسمان‌های شفاف و شب تاریک شبه‌جزیره وجود دارد. همچنین امکان ستاره‌شناسی در موزه دریایی لینشوو و پلانتریوم نشان می‌دهد که شما حتی در ساعات روز می‌توانید آسمان شب را ببینید.

بلفاست

نمایش‌های فرهنگی بلفاست از زمان افتتاح این تماشاخانه در سال ۱۸۹۵ شروع شده است. هنرمندان با استعداد از جمله لورل و هاردی تا لوچانو پااروتتی در طول دهه گذشته به این صحنه زینت بخشیده‌اند، البته نمایش‌های امروزی هم هیجان‌انگیز هستند. دفاتر آنلاینی برای ارائه تقویمی از رویدادهای همگانی وجود دارد: نمایش‌های کمدی، درام، نمایش‌های دوستانه و خانوادگی، موزیکال، اپرا، رقص و کنسرت‌های موسیقی راک از گروه‌های بیتلز که موسیقی کشور را پوشش می‌دهند.

شهرها

دیدنی‌ها