ایسلند | Iceland

پایتخت:
زبان رسمی: اسلندی
جمعیت: ۳۵۰۷۱۰
واحد پول: کرونای ایسلند

شرح

ایسلند کشوری جزیره‌ای در شمالی‌ترین نقطه اروپا و در شمال اقیانوس اطلس است. این کشور اروپایی عجیب و غریب و منحصر به فرد که به سرزمین آتش و یخ معروف است، هجدهمین جزیره بزرگ دنیا و دومین جزیره بزرگ اروپا می‌باشد. مناظر زیبا، بکر و شگفت‌انگیز، رویارویی با شفق قطبی و نور شمالگان جادویی، دیدن آتشفشان‌های فعال، سواحل بی‌نظیر اقیانوس آرام و مردمی شاد و سرزنده و صمیمی دست به دست هم داده‌اند تا این کشور را، کشوری رویایی و افسانه‌ای جلوه دهند. همراه با ایلیا گشت به سرزمین آتش و یخ سفر کنید.

معرفی ایسلند

جمهوری ایسلند کشوری است که تا تاریخ 1 دسامبر 1918 زیر سلطه دانمارک بوده و تازه در این تاریخ استقلال یافت. این کشور را کشیش‌های ایرلندی در سده‌های هفتم و هشتم میلادی برای سکونت انتخاب نموده و بعدها در سده نهم میلادی به دست وایکینگ‌ها از این سرزمین رانده و خود وایکینگ‌ها بر آن تسلط یافتند. نام ایسلند به معنای سرزمین یخ نیز توسط یک وایکینگ به نام فلوکی ویلگروآسون که نخستین شخصی بود که تلاش نمود در این‌جا به طور دائم اقامت کند، گذاشته شد. در سال ۹۳۰ میلادی جمعیت ایسلند به حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر رسید. در همین سال در محلی به نام دینگوتلیر، ریش سفیدان کشور تحت عنوان آلدینگ جمع شده و مجمعی را برای اداره حکومت خود تشکیل دادند و از آن زمان تا کنون پارلمان کشور به نام آلدینگ شناخته می‌شود. 

اقتصاد

اقتصاد این کشور بر پایه ماهیگیری و صنایع شیلات استوار است. از آن گذشته کشاورزی، گردشگری، منابع تجدیدپذیر برق‌آبی و زمین گرمایی از دیگر صنایع مهم کشور هستند. ماهی، فلز آلمینیوم، فراورده‌های حیوانی و کانی سیلیس از فرآورده‌های صادراتی به کشورهای هلند، انگلستان، امریکا، آلمان و اسپانیا هستند. از طرفی ماشین‌آلات، فرآورده‌های نفتی، مواد خوراکی و پوشاک از جمله مواد وارداتی آن محسوب می‌شوند.

جغرافیا

این جزیره از راه آبی با نروژ، اسکاتلند و گرینلند مرز مشترک داشته و چون به قاره اروپا نسبت به امریکای شمالی نزدیک‌تر بوده، به همین دلیل جز قاره اروپا محسوب می‌شود. این کشور از یک جزیره بزرگ و سی جزیره کوچک در اقیانوس اطلس شمالی تشکیل شده و کمی پایین‌تر از مدار شمالگان قرار گرفته است. جالب اینجاست که این کشور یخ و آتش را در کنار هم دارد. جغرافیای آن در نوع خود بسیار خاص و منحصر به فرد است. علاوه بر اینکه منطقه‌ای آتشفشانی با 25 آتشفشان فعال و چشمه‌های آب گرم و زمینی پوشیده از خاکسترهای آتشفشانی دارد، 12 درصد از پهنه آن‌را نیز یخکوه که انباشته‌ای از بارش‌های زمستانی برف است، تشکیل می‌دهد. 

آب و هوا

برخلاف تصور مردم این جزیره آن‌قدرها هم سرد و یخی نیست! جریان‌های آب گرم گلف استریم در کرانه‌های جنوبی آن موجب افزایش نسبی دما و جلوگیری از یخبندان‌های گسترده در زمستان می‌شود. از همین‌رو و تاثیر از جبهه‌هایی از هوای معتدل، آب و هوای سرد و قطبی آن نسبتا معتدل و ملایم‌تر می‌شود. 

شهرها

دیدنی‌ها