گینه

پایتخت:
زبان رسمی: فرانسه
جمعیت: ۱۰٬۲۱۱٬۴۳۷ نفر
واحد پول: فرانک
ولتاژ: ۱۱۰

شرح

گینه با نام رسمی جمهوری گینه کشوری است در شمال غربی آفریقا در سواحل اقیانوس اطلس. پایتخت آن کوناکری است. جمعیت این کشور ۱۰ میلیون نفر و زبان رسمی آن فرانسوی است.

زبان‌های بومی رایج آن عبارتند از فولانی، مالینکه و سوسو. این کشور در دوم اکتبر ۱۹۵۸ از فرانسه مستقل شده‌ است. واحد پول گینه فرانک گینه است. ۸۵ درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند. ۱۰ درصد از مردم این کشور نیز مسیحی‌اند.

این کشور پیش از این گینه فرانسه و گاه گینه کوناکری نامیده می‌شد. امروزه نیز گاه به آن گینه کوناکری می‌گویند تا از گینه بیسائو و جمهوری گینه استوایی باز شناخته شود. گینه بیسائو، سنگال و مالی از شمال، اقیانوس اطلس از سوی باختر سیرالئون و لیبریا از جنوب و ساحل عاج و مالی از سوی خاور، این کشور را احاطه کرده‌اند. رودخانه نیجر، رودخانه گامبیا، و رودخانه سنگال، همگی از بلندی‌های گینه سرچشمه می‌گیرند.

تاریخچه کشور گینه

این کشور در قدیم به یک‌ رشته از پادشاهی‌های آفریقایی تعلق داشت. سده‌ها پیش، کشور گینه و مناطق مالی و سنگال امپراتوری بزرگی را تشکیل می‌دادند که از میان رفت. در سده ۱۵م. پرتغالی‌ها وارد این سرزمین شدند و بر آن حکومت راندند. در سده ۱۷ دولت اسلامی فولانی در منطقه فوتاجالون تشکیل شد.

این کشور در ۱۸۴۹ مستعمره فرانسه شد و گینه فرانسه نام گرفت و بخشی از آفریقای غرب فرانسه شد.گینه در ۲ اکتبر ۱۹۵۸ مستقل شد و نخستین مستعمره فرانسه بود که به‌طور مسالمت‌آمیز مستقل شد.

این کشور از زمان استقلال تا انتخابات ۲۰۱۰ توسط حکمرانان خودکامه‌ای اداره شد که باعث شده‌اند که این کشور یکی از فقیرترین کشورهای جهان شود.

جاذبه های گردشگری گینه

بلندی های Fouta Djallon

این کشور بسیار زیبا دارای جاذبه های طبیعی فراوانی می باشد. از میان مهمترین این مکان های طبیعی می توان به بلندی های Fouta Djallon اشاره کرد که در مرکز این کشور قرار دارد.

این منطقه سرشار از قسمت های سرسبز و جنگل های بارانی است و به همین دلیل هوا در آن نسبتا خنک است. شما می توانید با استفاده از تور های مختلفی از بلندی های Fouta Djallon دیدن کنید. مسلما بازدید از این مناطق می تواند یک تجربه فراموش نشدنی را برای شما رقم بزند.

کوه لورا

از دیگر مکان های طبیعی این کشور که بازدید از آن را نباید از دست بدهید، کوه لورا می باشد که در شرق این کشور واقع شده است. این کوه یکی از بخش های دیدنی بلندی های Fouta Djallon به شمار می رود که در طول سال طبیعت گردان زیادی از آن دیدن می کنند.

بلندترین قسمت این کوه ارتفاعی 1500 متری دارد. از آنجا که ارتفاع زمین های پست این کشور از دریا پایین تر است، بالا رفتن از کوه لورا می تواند یک تفریح هیجان انگیز باشد. تمام بخش های این کوه با گیاهان مختلف و جنگل های استوایی پوشیده شده است.

مسجد جامع کونکاری

آمار ها نشان می دهد که بیش از 80 درصد مردم این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند و به همین دلیل است که در آن تعداد زیادی مسجد وجود دارد. در پایتخت این کشور شما می توانید با مهمترین بنای مذهبی، یعنی مسجد جامع کونکاری آشنا شوید که در سال 1982 ساخته شده است.

این مسجد که گنجایشی 20 هزار نفری دارد، دارای معماری سومالی آفریقایی می باشد و به همین دلیل جزو زیباترین مسجد های جهان اسلام به شمار می رود. آمار ها نشان می دهد که در طول سال بیش از ده هزار توریست از این مسجد دیدن می کنند.

پارک ملی بادیار

همان طور که می دانید در تمام کشور های آفریقایی پارک های ملی متعددی وجود دارد که گینه نیز از این موضوع مستثنی نمی باشد. بادیار که در نزدیکی مرز سنگال قرار دارد، به عنوان بزرگترین پارک ملی در تمام گینه شناخته می شود.

در این پارک بیش از 2 هزار گونه مختلف جانوری وجود دارد که این موضوع اهمیت بالای بادیار را از نظر اکوسیستم نشان می دهد. پارک ملی بادیار در 30 می 1985 تاسیس شده و از آن تاریخ تا به حال به عنوان یکی از برترین جاذبه های گردشگری گینه شناخته می شود.