گینه بیسائو

پایتخت:
زبان رسمی: پرتغالی
جمعیت: ۱٬۶۴۷٬۰۰۰
واحد پول: فرانک
ولتاژ: ۱۱۰

شرح

گینه بیسائو با نام رسمی جمهوری گینه بیسائو کشوری است در غرب آفریقا در کناره اقیانوس اطلس شمالی، بین گینه و سنگال قرار دارد. 

موقعیت گینه بیسائو

این کشور  سرزمینی گرم و مرطوب است با مناطق سرسبز و باتلاقی در سمت ساحلی که برای کشت برنج و بادام زمینی اختصاص دارد و سرزمین‌های به نسبت خشک‌تر خاوری که برای گله داری و پرورش چهارپایان استفاده می‌شود. رودهای مهم آن کوروبال، گبا و کاشئو است. این کشور به نسبت سرزمین همواری به‌شمار می‌آید. تنها ناهمواری‌های این سرزمین کوه‌های کم ارتفاعی در قسمت شرقی آن است که حداکثر ارتفاع آن‌ها به ۲۶۲ متر می‌رسد. نفت، آهن و بوکسیت مهمترین منابع طبیعی گینه بیسائو است. این کشور همچنین دارای جزایر فراوانی در سمت ساحلی است که مجمع الجزایر بیژاگوس مهمترین آنهاست.

اقتصاد گینه بیسائو

تولید ناخالص داخلی این کشور ۲/۹۰۱ میلیون دلار است و ۴۸۰ هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل می‌دهند که ۸۲ درصد از آنها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند. نرخ تورم در سال ۲۰۰۲ میلادی در این کشور چهار درصد بود.

محصولات صادراتی گینه بیسائو شامل بادام هندی، میگو، بادام‌زمینی، خرما و الوار است که به کشورهای هند (۱/۷۶ درصد)، نیجریه (۱/۱۸ درصد) و ایتالیا (۴/۱ درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل مواد غذایی، ماشین‌آلات و تجهیزات حمل و نقل و محصولات پتروشیمی است که از کشورهای پرتغال (۷/۱۸ درصد)، سنگال (۳/۱۶درصد)، ایتالیا (۱۳ درصد) و پاکستان (۵/۴درصد) وارد می‌شود.

مردم گینه بیسائو

جمعیت این کشور یک میلیون و ۴۷۲ هزار و ۷۸۰ نفر با میانگین سنی ۱/۱۹ سال است. امید به زندگی برای زنان در این کشور ۰۴/۴۹سال و برای مردان ۳۷/۴۵سال است.

زبان رسمی این کشور پرتغالی است. ۴۵ درصد از مردم آن مسلمان، پنج درصد مسیحی و بقیه پیرو ادیان بومی هستند.

این کشور با اینکه از نظر مساحت کوچک است اما جمعیت زیادی دارد. از مناظر گرفته تا مردم، فرهنگ، تنوع حیات وحش و گیاهی که مناسبند برای ماجراجویی و همین طور لذت بردن از سفری به آفریقا. در این کشور سواحل سفید شنی که داخل آب های آن پر از ماهی است می درخشند. کرگردن، میمون، بوفالو، شامپانزه و صدها گونه پرنده در این کشور به وفور دیده می شوند که خود از جذابیت های اصلی آن به حساب می آیند.