جبل الطارق | Gibraltar

پایتخت: جبل الطارق
زبان رسمی: انگلیسی، اسپانیایی،
جمعیت: ۳۲٫۱۹۴
واحد پول: پوند جبل الطارق یا پوند استرلینگ

شرح

جبل الطارق | Gibraltar

جبل ‌الطارق را در واقع نمی‌توان کشوری آزاد دانست بلکه بیشتر سرزمینی فرادریایی تحت حاکمیت بریتانیا شناخته می‌شود. این منطقه در واقع دهکده‌ای کوهستانی است که در میانه تنگه جبل الطارق که دریای مدیترانه را به اقیانوس اطلس متصل می‌کند، واقع شده و نام خود را نیز از همین تنگه گرفته است. کوه طارق آن در بخش ساحلی خود به این تنگه می‌پیوندد و زیبایی‌های طبیعی بی مثالش هر گردشگر و توریستی را شگفت‌زده و مجذوب می‌کند. این منطقه ساحلی در جنوب اسپانیا یکی از بکرترین مناطق جهان است که هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از سراسر دنیاست. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این منطقه زیبا پرداخته است.

معرفی جبل الطارق

نام جبل الطارق که واژه‌ای عربی به معنای کوهستان طارق است از نام فاتح بزرگ عرب، طارق بن زیاد گرفته شده که در سال 711 به قصد فتح اندلس یا همین اسپانیای امروزی از این کوه‌پایه اقدام نمود و از آن پس نامش بر این تنگه جاودانه شد. در مورد این منطقه افسانه‌های زیادی رواج دارد که یکی از آن‌ها به هرکول قهرمان اسطوره‌ای یونانی اشاره دارد و اینکه او با یک زور بازو این تنگه عجیب را خلق نموده است. با این وجود اینجا منطقه‌ای است که بر مالکیت آن سال‌ها جنگ رخ داده و همچنان بین انگلیس و اسپانیا بر سر آن اختلافاتی وجود دارد. این منطقه در سال 1704 به تصرف نیروهای مشترک بریتانیی_هلندی درآمد که از طرف دودمان هابسبورگ حمایت می‌شدند اما اسپانیا هیچ‌گاه حاکمیت بریتانیا بر آن‌را به رسمیت نشناخت. 

گردشگری

موزه جبل الطارق، ساحل صخره‌ای آپس دن، قلعه موریس، کلیسای سنت اندرو، مسجد ابراهیم الابراهیم و کلیسای جامع تثلیث مقدس از جمله مکان‌های بسیار جذاب و دیدنی این منطقه کوهستانی به شمار می‌روند.

جغرافیا

این تنگه که قاره اروپا را از آفریقا جدا می‌کند، در واقع آبراهی ست میان دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس که میان اسپانیا در اروپا و مراکش در آفریقا قرار گرفته است. در واقع در ساحل جنوبی اسپانیا و در جنوب غربی اروپا و در انتهای جنوبی شبه جزیره ایبری واقع شده است. اما سکونتگاه اصلی آن صخره جبل‌طارق است که بیش از 30 هزار نفر از مردم این منطقه و ملیت‌های گوناگون را در خود جای داده است.