گامبیا

گامبیا (Gambia)

پایتخت:
زبان رسمی: انگلیسی
جمعیت: ۱٬۷۰۰٬۰۰۰ نفر
واحد پول: دالاسی (GMD)
ولتاژ: ۲۲۰ ولت

شرح

گامبیا کشوری در غرب آفریقا، کوچکترین کشور این قاره و پایتخت آن بانجول است. جمهوری گامبیا با ۱۱ هزار و ۲۹۵ کیلومتر مربع مساحت در ساحل غربی قاره آفریقا کوچکترین کشور این قاره است. گسترش این کشور در جهت طول جغرافیایی است و طول آن به ۳۲۰ کیلومتر می‌رسد. گامبیا همچون باریکه‌ای در طول شرقی – غربی در داخل سنگال قرار دارد و از طریق باریکه‌ای در غرب با اقیانوس اطلس هم‌مرز است. طول مرزهای گامبیا با جمهوری سنگال به ۷۴۰ کیلومتر و طول ساحل این کشور با اقیانوس اطلس به ۸۰ کیلومتر می‌رسد. حداقل ۱۸ درصد از خاک گامبیا قابل کشاورزی، ۹ درصد مراتع طبیعی و ۲۸ درصد جنگلی است. رود گامبیا که ۱۱۲۷ کیلومتر طول دارد با آبرفت‌های خود، نواحی حاصلخیزی برای این جمهوری بوجود آورده است. موقعیت استوایی و قرار گرفتن در مجاورت اقیانوس اطلس موجب گرم و مرطوب شدن آب و هوای گامبیا شده‌است.این کشور در سال ۱۹۶۵ از بریتانیا استقلال یافت و به مجموعه کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) پیوست.

جاذبه های گامبیا

آنچه گامبیا را مقصدی جذاب در بین کشورهای آفریقایی ساخته، زیبایی سواحل طلایی، نخل‌های اطرافش، تالاب‌های خوش‌منظره، دهکده‌های بی‌سروصدای ماهیگیری و مناطق زیست محیطی زیباست.کوچکی کشور گامبیا برای انتخاب مقصد تعطیلاتی خیلی از گردشگران غلط‌ انداز بوده و زیباییش را با آرایش کم‌نظیری از جاذبه‌های زیست‌ محیطی از تصورها دور ساخته است. چه کسی می‌تواند جذابیت کشوری با اقوام گوناگون و مهمان‌نواز را نادیده بگیرد؟ حال آن‌که این کشور در سایه کشاورزی و ماهیگیری، بعد از این‌که در طول تاریخ خود بارها مستعمره قدرت طلبان جهان بوده، گردشگری را در رونق داده و در این عرصه جایی برای خود باز کرده است.همیشه پایتخت‌ها مورد توجه‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر یک کشور به حساب‌ می‌آیند ولی این مورد درباره شهر “Banjul” پایتخت کشور غربی آفریقا صدق نمی‌کند، شهری کم‌جمعیت که رنگ و لعاب مستعمرگی‌اش در خود نگه داشته است. شما گردشگران عزیز اولین مقصد سفرتان با بلیط هواپیمایی به گامبیا، شهر “Banjul” خواهد بود که تاریخ این کشور را بر روی شما می‌گشاید و با خیابان‌های قدیمی، بازارها و موزه‌های خود بخشی از فرهنگ مردمانش را به اشتراک می‌‌گذارد.

80کیلومتر خط ساحلی برای تماشای چشم‌اندازهای زیبا کم نیست، اما بیشتر این سواحل دورافتاده و خالی از امکانات رفاهی هستند، با این حال گاهی در چند قدمی هتل و محل اقامت خود، می‌توانید ساعت‌های زیادی از سفر خود را در سواحلی با دسترسی بی‌نظیر به آفتاب، دریا، شن و همچنین امکانات خوب سپری کنید.

گامبیا برای کسانی که برای ثبت تصاویر استثنائی و کم‌نظیر طبیعت و حیوانات، همیشه و هرجا دوربین‌ عکاسی خود را به همراه دارند، پر از سوپرایزهای دیدنی‌است. در این کشور هر جا که باشید، از حیات وحشش فاصله دوری نخواهید داشت. “Abuko” یکی از بهترین حیات وحش‌های آفریقاست که محلی برای تماشای بیش از 250 گونه پرنده بوده و با تنوع حیرت‌انگیز گونه‌های جانوری و گیاهی یکی از مقصدهای محبوب گردشگران است.

شهرها